yesil.gen.tr https://www.yesil.gen.tr Yeşil, Yeşil Renk Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yesil.gen.tr Tue, 24 May 2016 00:00:00 +0000 Mon, 24 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Yeşil Kart https://www.yesil.gen.tr/yesil-kart.html Tue, 06 Nov 2018 10:32:05 +0000 Yeşil kart, Türkiye genelinde 24 yıl önce çıkarılan bir yasa ile uygulamaya geçen, maddi gücü yetersiz olan ve sgk yada bağkur gibi sosyal güvenceleri bulunmayan vatandaşlar için geçerli olan, yardıma muhtaç kişilerin ücrets Yeşil kart, Türkiye genelinde 24 yıl önce çıkarılan bir yasa ile uygulamaya geçen, maddi gücü yetersiz olan ve sgk yada bağkur gibi sosyal güvenceleri bulunmayan vatandaşlar için geçerli olan, yardıma muhtaç kişilerin ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanmasını amaçlayan ve bu anlamda kisilere verilen sağlık belgesi olarak bilinir. Ülkemiz genelinde maddi durumu oldukça düşük ve bu sebeple sağlık sorunları için muayene ve tedavi ücretlerini karşılamakta zorlanan kalabalık bir kısım bulunmaktadır. Çıkarılan bu yasa ile birlikte devlet görevlileri tarafından yapılacak bazı prosesler sonucunda, yeşil kart almaya hak kazanan kişiler, devlet hastaneleri, sağlık ocakları ve eczanelerde bu hizmetten ücretsiz faydalanmaktadırlar. 

Yeşil Kart aile içinde eşi ve çocukları da kapsamaktadır. Ailenin tüm fertleri tüm devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında ücret vermeden muayene olabildikleri gibi, bunun yanı sıra herhangi bir sağlık sorunundan dolayı hastanede yatmak veya ameliyat olmak gerekiyorsa, her türlü işlem ücretsiz bir şekilde hastanede tedavi uygulanabilmektedir. Bu sağlık güvencesinden, maddi durumu iyi olmayanların dışında, bazı özel durumlarda sosyal güvencesi bulunan yüksek öğrenim öğrencileri, silah altında görev yapan askerler veya herhangi bir sebepten dolayı sağlık güvencesini kullanamayan vatandaşlar da yararlanabilir. Bu durum için farklı şartlar ve gerekçeler vardır, bunlara uyulması gerekmektedir. 

Yeşil Kartİlk yeşil kart uygulaması, 1992 yılında uygulamaya geçmiş ve birçok vatandaşa fayda sağlamış bir sağlık güvencesidir. Özellikle yardım ihtiyacı çok olan Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde başlatılan, tanıtımı tüm Türkiye'ye duyurulan yeşil kart, halkımız tarafından da oldukça rağbet görmüştür. Öyle ki, son yıllarda 17 milyonun üzerine çıkan yeşil kart kullanıcıları, ara ara yapılan araştırmalar ve gelir tespitleri ile de sürekli kontrol edilmektedir. Malesef bunu da kötüye kullanmaya çalışan, durumu oldukça iyi fakat elinde yeşil kart ile ücretsiz sağlık hizmeti gören kişiler de tespit edilmiştir. Bu yeşil kart sahiplerinin kartları iptal edilmiştir. Son yıllarda sağlık alanında yapılan değişiklikler ile birlikte, yeşil kart uygulaması ortadan kaldırılmıştır. Fakat Sağlık Sigortası kapsamında, yine durumu kötü ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar, ücretsiz bir şekilde kimlikleri ile tüm devlet kurumlarında muayene ve tedavi olabilmektedirler. 

Yeşil Kart Başvuru Şartları
 • Maddi durumu yetersiz, Bağkur ve SGK gibi herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar yeşil kart kullanabilir. 
 • Geliri çok düşük olan, aylık geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az olan kişiler başvuru yapabilir. 
 • Kendilerine ait, ev, araba, bahçe, tarla yada iş yeri gibi herhangi bir şeyin bulunmaması gerekir. 
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ve gerekli yasa kanunlarına uygun olan kişilerin başvuru yapması gerekir. 
 • Alınması gereken başvuru evrakları içinde herhangi birinde olumsuz bir sıkıntı olmaması şartı ile tüm vatandaşlar başvuru yapabilirler. 
Yeşil Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
 • Başvuru yapacak kişinin kimlik belgesi,
 • Yeşil Kart talebi için doldurulması gereken form, 
 • 6 ay içinde çekilmiş olan 3 adet fotoğraf, 
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olunmadığına dair belge, 
 • Vergi dairesinden alınacak başvuru belgesi, 
 • Tapu Sicil Müdürlüğü'nden üzerine kayıtlı herhangi bir mal kaydı olmadığına dair belge, 
 • Emniyet Müdürlüğü'nden alınması gereken kişinin sicil kaydına ve suç bilgisine ulaşmak için belge, 
 • Belediye Başkanlığ'ından alınacak belge ile birlikte tüm evraklar tamamlandıktan sonra, bulunulan bölgedeki ilçe Kaymakamlığı'na başvuru yapılmalıdır. 
]]>
Hamilelikte Yeşil Çay https://www.yesil.gen.tr/hamilelikte-yesil-cay.html Tue, 06 Nov 2018 21:31:34 +0000 Hamilelikte yeşil çay, abartılmadığında yeşil çay gebelikte tüketilebilir. Gün içerisinde en fazla 3-4 fincan alınmalıdır. Asırlardır sıhhati destekleyen bir besin durumunda olan yeşil çay antioksidan bakımından çok Hamilelikte yeşil çay, abartılmadığında yeşil çay gebelikte tüketilebilir. Gün içerisinde en fazla 3-4 fincan alınmalıdır. Asırlardır sıhhati destekleyen bir besin durumunda olan yeşil çay antioksidan bakımından çok zengindir. Antioksidanlar vücudumuzdaki hücre hasarının giderilmesinde ciddi görev üstlenmektedir. Uzmanlar kalp hastalığı, fazla kan basıncı ve birtakım çeşitli kanserlere karşın yeşil çayın faydalı olduğunu savunmaktadır.Hamilelikte Yeşil Çay 
 
Bazı uzman doktorlar ise fazla yeşil çay tüketiminin bedendeki folik asit düzeyini negatif etkileyeceğini öne sürmektedir. Folik asit gebelikte alınması gereken en ciddi besinlerden biridir. Yapılmış bir araştırma gebe kalma aşamasında çok yeşil çay içen bayanların bebeklerinde nöral tüp defektleri yaşanabileceğini göstermektedir. Kanıt çok az olsada gebelikte yeşil çaydan kaçınılması önerilmektedir. Yeşil çayın içinde öbür çaylarda meydana geldiği benzeri kafein yer alır. Kafein gebelikte uzak durulması gerekli  bir maddedir. Bununla beraber bütün çaylar demirin beden açısından emilimini azaltır. Bu sebeple belki gebelikte uzak durabilir ve süt ve yeni sıkılmış meyve suları benzeri besleyici ve faydalı yönleri daha fazla olan içecekler tüketebilirsiniz. Her zaman için şu noktaya dikkat edin, yeşil çay olsun yada öbür bitkisel çaylar olsun bu çayların tüketiminde de doktora danışmanızı öneririz. Eşey ve gebe kalma ile alakalı olanlar da dahil olmak üzere sıhhatli hayat ile alakalı birçok internet sitesinde yeşil çayın mucizelerini ifade eden yazılara ve haberlere fazlaca rastlıyoruz.  Bilhassa fertilite ile alakalı sitelerde ve forumlarda rahim (döl yatağı) ağzı salgısını arttırarak gebelik olasılığını yükselttiği doğrultusunda bilgi paylaşımları meydana geldiğini görüyoruz. Diğer taraftan yeşil çay kafein muhtevasının daha düşük olması sebebi ile kahvenin yerine içilebilecek bir içecek olarak lanse edilmesidir. Halbuki birtakım çalışmalar yeşil çayın bilhassa hamileliğin önce 3 ayı içinde fazla miktarda tüketilmesi  bebeğin gelişiminin sağlıklı olması yönünden zararlı olabileceğini savunmaktadırlar. Yeşil çayın genel sıhhat üzerindeki faydalarını ortaya koyan çok farklı çalışmalar bulunmaktadır fakat bu çalışmaların belirttiği bir diğer hakikat çoğu vakit gözden kaçıyor. Hamileliğin erken çağında fazla miktarda kullanılacak yeşil çay folik asitin emilim düzeyini azaltabilir. Folik asit eksikliği ise bebekte nöral tüp defekti olarak malum vaziyetin ortaya çıkmasına neden olur. Gebelik öncesinde ve hamileliğin önceki üç ayı içinde alınmasının faydalı meydana geldiği kanıtlanmış tek vitamin folik asittir. Öbür vitaminlerin alınmasının rastgele bir faydası meydana geldiği kanıtlanamamıştır. Üstelik gereğinden fazla edinilen vitaminlerin zarar verici durumda olabileceğini belirten çalışmalar bile mevcuttur.
]]>
Rüyada Yeşil Üzüm Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-uzum-gormek.html Tue, 06 Nov 2018 23:27:47 +0000 Rüyada yeşil üzüm görmek, Rüyada görülen üzüm berekete yorumlanmaktadır. Bir de görülen üzüm yeşil ise hayırla birlikte gelen bolluk ve berekete yorumlanmaktadır. Yeşil renk genelde hayırla yorumlanır istihareler de gör Rüyada yeşil üzüm görmek, Rüyada görülen üzüm berekete yorumlanmaktadır. Bir de görülen üzüm yeşil ise hayırla birlikte gelen bolluk ve berekete yorumlanmaktadır. Yeşil renk genelde hayırla yorumlanır istihareler de görülen yeşil renk niyetin iyiliğine ve hayırlı olduğuna işaret edilmektedir. Bu nedenle rüyalarda da yeşil renk güzel rüyalarla adlandırılır. Ayrıca rüyada yeşil üzüm görmek varlıklı ve kalabalık bir aileden gelmeye veya geniş bir aileden bir kişi ile evlenmeye işaret etmektedir. Hummalı bir çalışma sonrası kazanılacak bol paraya hayırlı kazanca emek verilerek elde edilen hayırlı servete işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibinin birine veya birilerine verdiği borcu aradan uzun zaman geçtikten sonra da olsa alabileceğine işaret etmektedir. 

Rüyada Yeşil üzüm topladığını görmek; Kişinin rüyasında elleri ile yeşil üzüm topladığını görmesi o kişinin tırnakları ile kazıya kazıya şan şöhret ve paraya kavuşacağına işaret etmektedir. Ayrıca Allah tarafından malı ve parası ile sınava tutulabileceğine işaret etmektedir. Rüyada yeşil üzüm görmek üzümü toplamak kişinin aile ve akrabaları ile ilişkisinin çok iyi olduğuna ve aile hayatında sürekli huzurun vakıf olduğuna ve olacağına işaret etmektedir. Rüya sahibinin maddi sorunlar yaşamadığına fakat kanaatkar biri olduğuna işaret etmektedir. Rüya sahibinin hayatında yaşadığı tüm zorlukları çalışmaları ve sabrı neticesi ile kendisinin aşacağına ailesine kol kanat gereceğine işaret etmektedir. Rüyada yeşil üzümü kendi illeri ile toplamak kişinin çalışkan becerikli ve güvenilir biri olduğuna işaret etmektedir. Çalışmadan gocunmadığını işini en iyi şekilde yaptığını ve emekleri neticesinde başarıyı elde ettiğini işaret etmektedir. 

Rüyada Yeşil Üzüm GörmekRüyada yeşil üzüm yediğini görmek; Kişi rüyasında yeşil üzüm yediğini görmesi kişinin Kendi becerisi ve çalışmalarının yanı sıra miras veya yardım ile gelen bol paraya mala ve zenginliğe işaret etmektedir. Yeşil renk hayra yorumlanmakla birlikte müjdeli habere de yorumlanır. Yeşil üzüm ise akraba ile birlikte mal mülk ve miras paylaşımına işaret etmektedir. Kişinin uzun zamandır planladığı iş hayatındaki projeleri gerçekleştireceğine ve işlerinin yolunda gideceğine işaret etmektedir. Ayrıca rüyada yeşil üzüm yediğini gören bir kişi sevdiği ve gönlünde duygusal olarak bir his beslediği kişi ile evleneceğine işaret etmektedir. Evli olan bir kişi ise kız ve erkek evlat sahibi olmaya ve evlatlarından yana razı olacağına işaret etmektedir. 

Rüyada yeşil üzüm görmek Genelde tüm rüya yorumu yapan kişiler tarafından hayırla yorumlanmaktadır. Ayrıca Rüya sahibinin maddi ve manevi tüm hazları tadacağına dünya işlerinin yolunda gideceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin amellerinin hayırlı olduğuna yanlış amellerini de düzelteceğine işaret etmektedir. Dünya nimetlerinin tadına fazlasıyla aldığına zevk ve sefa içerisinde yaşarken aile ve akrabalarını da unutmadığına işaret etmektedir. Rüyada yeşil üzüm yediğini ve kimseye vermediğini görmek kişinin bol parası malı olduğuna fakat kişinin cimri olduğuna işaret etmektedir. Kalabalık bir ortamda yeşil üzüm yediğini görmek kişinin cömert olduğuna işaret eder. 
]]>
Fıstık Yeşili https://www.yesil.gen.tr/fistik-yesili.html Wed, 07 Nov 2018 13:27:50 +0000 Fıstık Yeşili, renginin anlamı ile ilgilenecek olursak: Fıstık yeşili rengi birçok kavram ile ilişkilendirilebilir. Tabi ki bu kavramların içerisinde en güçlü bağı olan ve en evrensel olarak kabul edilen kavram doğadır. Doğ Fıstık Yeşili, renginin anlamı ile ilgilenecek olursak: Fıstık yeşili rengi birçok kavram ile ilişkilendirilebilir. Tabi ki bu kavramların içerisinde en güçlü bağı olan ve en evrensel olarak kabul edilen kavram doğadır. Doğa kavramının yanı sıra, yaşamı, gençliği, ümitleri, yenilenmeyi ve dinç olmayı simgelediğine inanılır. Hatta bazı kültürlerde orta yaşlarında bulunan gelin adayları, doğurganlığı simgelediği için sadece fıstık yeşili ile birlikte diğer yeşil tonlarını da giymeyi tercih ederler.

Fıstık yeşili hafif bir renk olduğundan dolayı insan gözü için en rahatlatıcı olan renktir. Bu renk insan gözünde, görme yeteneğinin gücünü arttırır. Çok sakinleştirici bir renk olarak bilinir ve sinir sistemi üzerinde de çok doğal bir his uyandırır. İnsanlar televizyon programlarına çıkmadan önce sakinleşmek amacı ile fıstık yeşili olan odalarda beklerler. Hastanelerde bulunan hasta bakım odalarının kapıları da genel olarak fıstık yeşili dizayn edilmiştir. Bunun amacı da hastaları rahatlatmaktır. Fıstık yeşili renginin olumlu yöne bir etkisi vardır. Bundan dolayı birçok e- ticaret sitesinde satın alma için kullanılan butonlar bu renktedir. 

Fıstık YeşiliYeşil renginin, fıstık yeşili tonu dışındaki tonlarının psikolojik anlamları da kısaca şu şekildedir:
 • Koyu yeşil: Soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını içerisinde barındırır. 
 • Zümrüt yeşili: Olumsuzluk.
 • Zeytin yeşili: Barış. 
 • Sarımsı yeşil: Tüketicilerin son tercih ettiği renk olarak bilinir. 
 • Aynı zamanda yeşilin tonları, Amerikan kültüründe parayı temsil eder.
Eğer bir sanatçı iseniz ve boyama yaparken fıstık yeşili rengine ihtiyacınız var ise bu rengi oluşturmak için mavi rengini, yeşil rengini, siyah boyayı ve beyaz boyayı karıştırmanız gerekir. Fıstık yeşili rengini başka bir renk ile beraber kombin yapmak istiyorsanız bu renklerin en başında bordo gelir. Bordo ile fıstık yeşili tam olarak birbirine uygun olan iki renktir. Ama tabi ki fıstık yeşili rengine uygun olan tek renk bordo değildir. Fıstık yeşili renginin yanında kırmızı rengi ve kahverengi tam olarak modaya uygun olan renklerdir.

İnsanlar doğada buldukları her renge farklı kodlar vermişlerdir. Bu kodlar her ne kadar birbirine benzese de her rengin kodu birbirinden farklıdır. Fıstık yeşili renginin kodu ise '' #7FFF00'' dır. 
]]>
İstiharede Yeşil Görmek https://www.yesil.gen.tr/istiharede-yesil-gormek.html Wed, 07 Nov 2018 17:55:41 +0000 İstiharede Yeşil Görmek, İstihare Namazı; Bir kişinin ya da bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için, abdest alınarak yatsı namazından sonra kılınan 2 rekat namazdır. İstihare namazı kılındıktan sonra İstiharede Yeşil Görmek, İstihare Namazı; Bir kişinin ya da bir işin hayırlı olup olmadığını anlamak için, abdest alınarak yatsı namazından sonra kılınan 2 rekat namazdır. İstihare namazı kılındıktan sonra istihare duasını okuyup kimseyle konuşmayarak sağ tarafına yatıp istediği neyse onu düşünerek uyumalıdır. Ticaret, evlilik, seyahat ve benzeri bir işe teşebbüs eden kimse istihare duasını okuyup, Allah’ım istediğim düşündüğüm şey dünya ve ahiretim için hayırlı ise bunu bana mübarek eyle denilmelidir. İstihare namazı haram bir iş için kılınmamalıdır. 

İstihare Namazı Nasıl Kılınır; İstihare Peygamber efendimizin bir sünnetidir. Ümmetine tavsiye ettiği bir ibadet ve dua şeklidir. Peygamberimiz (a.s.m.) istiharenin nasıl uygulanacağını, hangi duanın okunacağını bizzat ümmetine öğretmiştir. İstiharenin önemi hususunda Cabir bin Abdullah şöyle demiştir. Resulullah (a.s.m.) bize Kur’an’dan bir sure öğretir gibi büyük ya da küçük işlerimizin hepsinde istihareyi yatmamızı tavsiye etti, öğretti. Sizden biriniz kalben Bir işteki engelleri yenmeye karar verdiği zaman, iki rekat namaz kılsın diye buyurdu. (İmam Gazali, istihare namazı kılacaklara, birinci rekatta Fatiha’dan sonra Kafirun Suresini, ikinci rekattında ise Fatiha’dan sonra İhlas suresini okunmalarını tavsiye etmiştir).

İstihare Namaz Duası; Allah’ım, bu işimin hakkımda hayırlı olacağını yalnız Sen bildiğin için bana doğrusunu göstermeni diliyorum. Senin sonsuz kudretine sığınıyorum, yardım bekliyorum. Sen lütuf sahibisin, Yüce lütfun dan ihsan etmeni istiyorum. Şüphesiz ki Senin her şeye gücün yeter, ben ise hiçbir şeye güç yetiremem. Sen her şeyi bilensin, ben ise hiçbir şey bilmem; Sen bütün Görünmezleri, belli olmazları bilensin, Allah’ım, bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin geleceği, dünyam ve ahiretim hakkında hayırlı ise bana bunu nasip eyle. Sonra bunda benim için feyiz ve bereket hasıl et. Şayet bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin akıbetim, dünyam ve ahiretim hakkında hayırlı değil ise, bunu benden, beni bundan uzaklaştır. Bu hususta gönlümde bir şüphe bırakma. Benim için hayırlısı ne ise onu kolaylaştır. Sonra da beni takdir ettiğin bu hayırla hoşnut kıl.

İstiharede Yeşil Görmekİstihare ile ilgili hadislerin birkaçı;

İstiharede bulunmak ve kadere razı gelmek kişinin mesut olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağının belirtileridir. (tirmizi)

Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir. (hakim)

Allah’a istihare, kişinin mutlu olma sebeplerinden biridir.(Buhari)

İstiharede Yeşil Görmek; Rüyada renk görmenin bazı alimler tarafından bir bağlayıcılığı olmadığı söylense de, yine de görünen renkleri yorumlayan alimlerde olmuştur. Buna göre her rengin bir anlamı vardır İstiharede Yeşil Görmek, görünen renk temiz ve güzelse anlamı da o kadar iyiye yorulur. Yeşil renk dinin kuvvetine, Beyaz renk, ferahlık ve mutluluğa, pembe renk genç kızlığa ve ümide, sarı renk, hastalığa, mavi renk, ümide, mor renk şüpheye, kırmızı renk aşka ve sevdaya, kahverengi uzun yolculuğa, siyah renk mutsuzluğa, işarettir. Renklerle görülen rüya, rüyanın şekline ve rengine göre bu maddelere dayanılarak yorumlanır. 
]]>
Erişteli Yeşil Mercimek https://www.yesil.gen.tr/eristeli-yesil-mercimek.html Wed, 07 Nov 2018 22:54:34 +0000 Erişteli yeşil mercimek, çorba çeşitleri içerisinde hem lezzeti hemde yapılışı bakımından aile bireylerimize severek ikram edeceğiniz bir yemektir. Çorbamızı yaparken erişteleri ister hazır alabilir isterseniz de kendiniz yap Erişteli yeşil mercimek, çorba çeşitleri içerisinde hem lezzeti hemde yapılışı bakımından aile bireylerimize severek ikram edeceğiniz bir yemektir. Çorbamızı yaparken erişteleri ister hazır alabilir isterseniz de kendiniz yapabilirsiniz. Hamurunu kolaylıkla hazırlayabileceğiniz eriştelerin kendi yapımınız olması çorbanın lezzetini her zaman daha güzel yapacağına eminim. 

Erişte hamuru için gereken malzemeler;
 • 2 kg un,
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu,
 • yeterince su,
Erişte hamurunun yapılışı;

Bu malzemeler ile hazırladığınız hamuru açma kıvamına gelinceye kadar yoğurun ve  avuç içiniz kadar bezeler halinde ayırın. Ayrılan bezeleri teker teker bir oklava yardımı ile açarak hazırlayın. Açtığınız hamuru bir bıçak yardımı ile istediğiniz ölçülerde küçülterek bütün bezelere aynı işlemi uygulayın. Doğranmış parçaların içerisine aralarda un ilave ederek birbirine yapışmasının önüne geçebilirsiniz. Güneşe bir bez üzerine sereceğiniz erişteleri kurutun. Artık erişteli çorba yapmak için kullanacağınız erişteler kurumuş ve hazır hale gelmiştir. Tabii bunu önceden yapıp hazırlayıp buzdolabında uzun kullanımlar için muhafaza etmenizde fayda vardır.

Erişteli mercimek çorbasının malzemeleri;
 • 1 su bardağı yeşil mercimek,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 adet soğan,
 • 1 su bardağı elde yapılmış erişte (isterseniz hazırda alabilirsiniz.)
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 3 diş sarımsak,
 • 1 çay bardağı zeytinyağ,
 • 1 talı kaşığı pul biber, nane, karabiber
 • 6 su bardağı kaynar su,
Erişteli Yeşil MercimekYapılışı;

Yeşil mercimekler yıkandıktan sonra belirttiğimiz miktarda kaynar suyun içerisinde haşlanır ve siyaha dönen suyundan mercimekler süzgeç yardımı ile süzülür. Hazırladığımız tencerenin içerisine zeytinyağımızı koyarak biraz ısındıktan sonra küçük, küçük doğranan soğanları ve sarımsakları yağda kavurmak için ilave ederiz. Soğan ve sarımsaklar ölünce yani pembeleşmeye başladığında salçamızı koyar ve eritiriz. İyice özleştikten sonra haşladığımız yeşil mercimekleri ilave ederek karışımımızı birazda böyle kavurduktan sonra gereken miktarda kaynamış suyu ilave ederek mercimekleri pişiririz suyun mercimekle kıvamının koyulaşması oluştuğunda, eriştelerimizi içerisine koyarak erişteler şişip yumuşayıncaya kadar bekleriz. Bu arda tuzumuzu, pul biberimizi, kara biberimizi ve nanemizi ilave ederiz. Özleşip kıvama gelen çorbamız artık pişmiş ve servise hazır hale gelmiştir. Ekşi olarak içmek isterseniz çorbayı kaynama esnasında içerisine nar ekşisi yada limon ilave edebilirsiniz. 

Servise hazır olan çorbamızı kaselere koyduktan sonra görsel olarak albenisi olsun derseniz bir demet maydanozdan yaprakları kopararak süsleme yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Rüyada Yeşil Ağaç Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-agac-gormek.html Thu, 08 Nov 2018 14:06:21 +0000 Rüyada yeşil ağaç görmek, görülen ağacın özellikle dikkat edilmesi gereken hususu her mevsimde yaprakları olan bir ağaç olup olmadığıdır. Genellikle kişiler rüyalarında gördükleri ağaçları yeşil olması ile ilişkilen Rüyada yeşil ağaç görmek, görülen ağacın özellikle dikkat edilmesi gereken hususu her mevsimde yaprakları olan bir ağaç olup olmadığıdır. Genellikle kişiler rüyalarında gördükleri ağaçları yeşil olması ile ilişkilendirir. Yeşil rengin dinimizdeki anlamının önemi büyüktür. O yüzden görülen riyanın iyi ve olumlu olacağı düşünülürki hakikaten de öyledir. Bolluk ve bereketi hayırlı olanı yaşayacağınıza delalettir. 

Rüyasında yeşil ağaç gören kişi, bayan ise muradına ereceğine ve tüm dileklerinin olacağına delalettir. Yaşanan bazı sıkıntılar içerisinde görülen yeşil ağaç eğer yapraklarını dökmeyen bir ağaç ise gelecek olan muradın ve mutluluğun bakiliğine işarettir. Yapraklarını döken bir ağaç ise zaman içerisinde muradınız ve dilekleriniz gerçekleşse de dönem dönem kırılmalar yaşansa da yeniden daima düzeleceğine işarettir. 

Hayatınızda dönem dönem yaşadığınız irili ufaklı sıkıntılar muhakkak vardır. Bu sıkıntılardan kurtulmaya maddi bolluk ve berekete nail olacağınıza da işaret olabilir. Burada önemli olan meyve veren bir ağaç mı yoksa sadece orman ağacımı onu hatırlamanız önemlidir. Meyve veren bir ağaç ise gelen muradın köklerini yayacağına ve çocuklarınız olacağına işarettir. 

Rüyada yeşil ağaç görmek, özellikle de hurma ağacı görmek, hayırlı bir eşe, mal ve evlada, güzel bir eve geniş bir mülke ve bilgiye sahip olmak anlamına gelir. 

Hayatınızda hiç tanımadığınız bilmediğiniz bir ağacı yeşil olarak görseniz, bile içerisinde bulunacağız sıkıntılı endişeli şiddetli kısır döngüler yaşayacağınız bir döneme işaret edebilir. O yüzden rüyada yeşil görülen ağacın görüntüsü cinsi ve faydalı olup olmadığı çok önemlidir. 
Rüyanızda gördüğünüz ağaç canlı yeşil ve ulu bir ağaç ise ve altında duruyor iseniz daima korunup kollanacağınız anlamına gelir. Yaprakları gür ve yeşili canlı sağlıklı bir ağacı rüyanızda görürseniz hayatınızın bu dönemini sağlık ve mutlulukla geçireceğinize delalettir. 

Rüyanızda gördüğünüz yeşil ağaç uzun ve görkemli bir ağaç ise, ve siz ağacın üzerine tırmanıyor iseniz, bilgili ilim irfan sahibi bir kişi ile tanışacağınıza ve onun bu birikimlerinden faydalanacağınıza işarettir. bu tarz bir rüya gören kişi bekar ise evleneceğine işarettir. 
Genel anlamda rüyada ağaç görmek farkettiğiniz üzere hep olumlu anlamlar taşımaktadır. bu anlamları, mutluluk, bereket, bol ve geniş rızık olarak dört grup altında toplayabiliriz. 

Rüyada Yeşil Ağaç GörmekRüyada yeşil ağaç görmek, bir çok anlama gelebilir. O yüzden ağacı nasıl gördüğünüz nerede gördüğünüz, sizin ağacın neresinde olduğunuz bunların hepsi çok önemlidir. Örneğin rüyanızda gördüğünüz ağaç meyveli bir ağaç ise ve siz o meyveden yiyorsanız size etrafınızda tanıyacağınız insanların hep iyilikle yaklaşağına, hoşgörülü olacağına ve insanların size nankörlük yapmayacağına delalettir. 

Rüyada yeşil ağaç görmek her anlamda olumlu bir rüya olsa da görülen rüyada sizin etkeniniz ne derecede size yansıyacağını gösterir. 
Unutmayın rüyalar bizim bilinçaltımızın yansımalarıdır. Bazen uyanıkken tahahhül edemeyeceğimiz durumlar hayatımızda gelişir ve bizi bunları rüyalarımızla  çözümleriz. Hep güzel rüyalar görmeniz dileğiyle.....
]]>
Rüyada Küçük Yeşil Yılan Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-kucuk-yesil-yilan-gormek.html Thu, 08 Nov 2018 21:56:05 +0000 Rüyada Küçük Yeşil Yılan Görmek, Rüyada yılan görmek dokuz farklı şekilde tabir edilmiştir. Bunlar; Gizli düşmanlık, saltanat, selamet, ülke, devlet, hanım, evlat, sel ve geçinmektir. Yeşil yılan görmek ise; gizli düş Rüyada Küçük Yeşil Yılan Görmek, Rüyada yılan görmek dokuz farklı şekilde tabir edilmiştir. Bunlar; Gizli düşmanlık, saltanat, selamet, ülke, devlet, hanım, evlat, sel ve geçinmektir. Yeşil yılan görmek ise; gizli düşmanlığa ve din düşmanlığına işaret eder. Ayrıca insanlar arasındaki bütünlüğü, kardeşliği, dayanışmayı, uyumu, düzeni ve barışı bozmak isteyen gayri müslim kişi yada kişilere yorumlanır. Din simsarlığı yapan kişi yada kişiler olarak da yorumlanır. Yeşil yılan, kendi inancından başka inançtan olan kişileri abes hor gören, saygı duymayan kişilerin varlığı olarak da bilinir. Yeşil yılanın sizinle tatlı bir dille konuştuğunu görmek, düşmanınıza barışacağınıza işaret eder. Rüyada yeşil yılanı tutmak ona sahip olmak, rüyayı gören kişinin yüksek mertebelere geleceğine işaret eder.

Rüyada Küçük Yeşil Yılan GörmekRüyada yeşil yılanlarla dolu bir yer görmek, o yerin büyümesi veya gelişmesi diye yorumlanır.
Rüyada yeşil yılan sokması, yılan görmek hayırlı bir şey olmadığı için yılan sokması da kötüye yorumlanır. Rüyayı gören kişinin dostunda güvendiği birinden kötülük göreceği ve hayal kırıklığı yaşayacağı anlamına gelir.
Rüyada yeşil yılan öldürmek, Varlığı ile herkese zarar verecek, huzursuzluk çıkartacak kişi yada kişilerden kurtulmaya yorumlanır ve onu zararsız hale getirmek için hayatından çıkartmaya işaret eder.
Rüyada yeşil yılan kovalamak, rüyayı gören kişinin zarar göreceği arkasından konuşan, iş çeviren, onu kıskanan, ilerlemesini istemeyen kişilere yorumlanır.
Rüyada yeşil yılan tutmak, rüya sahibinin arkasından konuşan dost gibi görünüp aslında ona zarar veren kişi yada kişilerin gerçek yüzlerinin ortaya çıkması yada rakiplerini arkasında bırakıp ilerlemesine işaret eder.
Rüyada yeşil yılandan kaçmak, rüya sahibi kişinin varlığından huzursuz ve mutsuz olduğu kişilere yorumlanır.
]]>
Rüyada Yeşil Araba Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-araba-gormek.html Fri, 09 Nov 2018 15:02:25 +0000 Rüyada yeşil araba görmek, Bu rüyayı gören kişinin iş hayatındaki koşuşturmalardan tutunda yaşam şartlarını ağırlığından ötürü çok fazla önemseyemediği aşk mutluluk sevgi üzülmek gibi duyguları yeniden yaşayaca Rüyada yeşil araba görmek, Bu rüyayı gören kişinin iş hayatındaki koşuşturmalardan tutunda yaşam şartlarını ağırlığından ötürü çok fazla önemseyemediği aşk mutluluk sevgi üzülmek gibi duyguları yeniden yaşayacağına ve tekrar aşkı yaşayacağına yeniden güzel hayaller kurmaya ve hayata tutunacağına işarettir. Aynı zamanda bu tür rüyalar gören insanların inançlarının da yüksek olacağına ileride yapacağı amelleri iyilikle yapacağına ve kalbinin Allah huzuru içerisinde dolacağına delalettir. 

Rüyada yeşil araba görmek, ileride yaşayacağı güzel günlerin habercisi gibidir. Yaşamdan zevk almaya başlayacağına, huzuru ve mutluluğu bulacağına işarettir. Bu nedenle de böyle bir rüya görenin mutlaka şükretmesi gerekir. çünkü her insana nasip olacak bir rüya değildir. 

Rüyada Yeşil Araba GörmekRüyasında yeşil araba gören kişi arabayı kullanıyor ise, iş hayatında yaşayacağı sıkıntıları ailesininde yaşayacağına, manevi olarak bir boşluk içerisinde olacağına ve ruh halinin sıkıntılı hallerinden kurtulamamasına delalettir. Bu yüzden rüyayı gören kişinin dini vecibelerini yerine getirmesinde fayda vardır. Kaybettiği aile ve iş hayatındaki huzura dine yaklaştığında kavuşacağı aşikardır. Bu sayede inancının ona vereceği huzura ve mutluluğu hem ailesi içerisinde hemde iş yeri içerisinde kavuşacağına işaret eder. Kendisini daha kuvvetli, mutlu ve huzurlu hisseden işi, önünde kendisini bekleyen daha güzel günler olacağını görür. En güzel ailenin temellerini atmış olur. Böylelikle maddi manevi huzur içinde olan birisi hem kendisinin hemde ailesinin her anlamda mutlu olmasını sağlar. Yokluklar içerisinde geçen bir yaşamdan bolluk ve berekete uzanan bir yaşam içerisine girer. 

Bir başka açıdan da rüyada yeşil araba görme esnasında arabaya kendini binerken görmek, Allah yolunda huzur bulacağına yeni bir işe başlayacağına, etrafındaki kişilere artık yardımsever bir kişi olacağına, daha anlayışlı ve iyi bir insan olacağına işarettir. Bu rüyayı gören kişinin geçmişi bırakıp huzurlu mutlu bir yaşama kucak açacağını gösterir. 

Dinimizde ve dünyanın doğal dengesi içerisinde yeşil hep olumlu anlamlar taşıyan bir renktir. Yeşil renk ile ilkbaharda ağaçlar yeşillenir ve yeni bir döneme merhaba der ya rüyada yeşil araba görmekte aynı bunun gibi gören kişide yeni bir dönem başlayacağını hiçbir şeyin eskiden olduğu gibi olmayacağına, hem iş hemde özel hayatında beklentileri olmasına ve olumlu sonuçlanmasına delalettir. 
En büyük önemi ise kişinin iç huzurunu yerine gelmesine işarettir. Bu iç huzur kendisine olduğu kadar etrafında olan diğer insanlara da olumlu etkiler yaratacaktır. 

Sahibi olduğumuz güzelliklerin farkına varıp yaşamak her zaman bizleri mutlu eder ve yaşama dört elle sarılmamızı sağlar. Maddiyat insanlarda bir yere kadar tatmin eder önemli olan insanın içinde sevgiyi aşkı mutluluğu huzuru ve bereketi bir arada yaşayacağı bir hayata kavuşmasıdır. 
]]>
Yeşil Fasulye https://www.yesil.gen.tr/yesil-fasulye.html Sat, 10 Nov 2018 00:56:48 +0000 Yeşil fasulye, besleyici özelliği yüksek olan sebzelerden biridir. Amerika yeşil fasulyenin anavatanı olarak bilinmektedir. Baklagiller familyasına ait olan yeşil fasulye, sarılgan, bir yıllık sebzedir. Birçok türü o Yeşil fasulye, besleyici özelliği yüksek olan sebzelerden biridir. Amerika yeşil fasulyenin anavatanı olarak bilinmektedir. Baklagiller familyasına ait olan yeşil fasulye, sarılgan, bir yıllık sebzedir. Birçok türü olan fasulye, sırık ve bodur fasulye olarak gruplandırılır. Sırık fasulye, Ayşe kadın, şeker, çalı ve barbunya olarak, bodur fasulye ise ferasetsiz ve yer fasulyesi olarak gruplandırılır. Bitkinin çiçek kısmı sarı, beyaz, kırmızı ya da mora yakın bir renktedir.

Besin değeri olarak bakıldığında tazesine göre kurusunda değerler daha yüksektir. 100 gramı 340 kaloridir. Tazesin de ise 100 gramı 25-100 kalori arasında değişir. Kalsiyum, fosfor, demir, sodyum ve potasyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca A, B grubu, C ve E vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Kolesterol içermeyen bir bitkidir. Sağlık açısından inanılmaz faydalı olan fasulyenin bilindik bir zararı yoktur. Yetişkinlerin ve çocukların düzenli olarak tüketmesi gereken bir sebzedir.

Yeşil FasulyeYeşil fasulyenin faydaları

 • Kalp çarpıntısına karşı iyi gelir.
 • Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. İçeriğindeki K vitamini beyin ve sinir sistemi için oldukça faydalıdır. Yine içeriğinde beyin ve bilişsel fonksiyonların yerine gelmesi için faydalı olan tiamin bulunmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • İçeriğinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde vücutta kanser oluşumunu engeller. Meme, bağırsak kanserine karşı oldukça faydalıdır.
 • Diyabet hastaları için faydalı bir besindir. İnsülin ve kan düzeyini ayarlayan bir sebzedir. Yemeklerden sonra yürüyüş yapmak kan şekerini nasıl düşürüyorsa aynı şekilde yeşil fasulye de yemeklerden sonra kan şekerini düşürücü etki sağlayan protein bakımından zengindir.
 • İçeriğinde bulunan demir sayesinde anemiye karşı iyi gelir.
 • Folik asit içeriği özellikle gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için faydalıdır. Anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler.
 • Basur problemi olanlar yeşil fasulye tüketebilir. Ayrıca kabızlık ve kalın bağırsak problemlerine karşı da tavsiye edilmektedir. Sindirim hareketlerini hızlandırır ve artıkların dışarı atılmasını kolaylaştırır. Artıkların dışarı atılmasını kolaylaştıracak çözünmez lifler bakımından zengin içeriğe sahiptir. Sindirim isteminde yer alan yararlı bakterileri arttırıcı etkisi vardır.
 • Potasyum içeriği sayesinde hiper tansiyona karşı iyi gelir.
 • Kandaki kötü kolesterolü düşürür. 1 ay boyunca düzenli yeşil fasulye tüketen kişilerin kanlarında kolesterol oranının %19 düştüğü tespite dilmiştir.
 • Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan yeşil fasulye zayıflamak için yapılan diyet listelerine eklenerek tüketilebilir.
 • Kalp sağlığını korur. İçinde yer alan folat kalp ritmini düzenler. Kalp krizi ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • İçeriğinde bulunan manganez ve kalsiyum kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Kemik erimesi başta olmak üzer birçok kemik hastalığına karşı vücudu korur.
 • Amino asitler, yağlı asitler ve lipitler sayesinde cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Ciltte oluşan aknelere karşı faydalıdır. İçeriğinde yer alan mineraller sayesinde tırnak sağlığını korur.
 • Bazı kaynaklara göre fasulye migren ağrılarına karşı iyi gelmektedir. Baş ağrısını ve kan basıncını düzenlediği bilinmektedir.
 • İçeriğinde yer alan bol miktardaki çinko göz sağlığını olumlu yönde etkiler. Göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskine karşı tüketilebilir.
 • Romatoid artrit ağrılarına karşı bakır içeriğiyle faydalı olur.
 • Magnezyum içeriği astım hastaları için faydalı olur.
 • İçeriğinde bol miktarda protein bulunan fasulye çocukların gelişimi içinde faydalıdır.
]]>
Yeşil Biber https://www.yesil.gen.tr/yesil-biber.html Sat, 10 Nov 2018 10:47:19 +0000 Yeşil biber, patlıcangiller familyasına ait olan, yeşil renkte olan yeşil yapraklı bir sebze türüdür. Yeşil biber bir bitkinin üzerinde uzun ve yeşil renkte olan bir sebze türü olmaktadır. Birçok çeşidi bulunan yeşil biber t Yeşil biber, patlıcangiller familyasına ait olan, yeşil renkte olan yeşil yapraklı bir sebze türüdür. Yeşil biber bir bitkinin üzerinde uzun ve yeşil renkte olan bir sebze türü olmaktadır. Birçok çeşidi bulunan yeşil biber tat olarak da acı ve tatlı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Genellikle yemeklere tat vermesi için ve görünüm için kullanılan yeşil biber içerdiği besin değerleri sayesinde de birçok fayda verici özelliği vardır. Besin değerinin oldukça yüksek olduğu yeşil biber yüksek oranda vitamin ve mineral değerlerine sahip bir sebze türü olmaktadır. Protein ve zengin lif özelliği sayesinde sağlık için gerekli olan tüm besin değerlerini önemli bir ölçüde karşılar. Tüm bu besin değerlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi insan vücudu için gerekli olan tüm besin değerlerine sahip bir sebzedir. Bu özelliği ile insan vücudu için gerekli olan tüm besin değerlerini tek başına karşılamasının yanı sıra birçok hastalık için de tam bir antibiyotik özelliği taşır. Tüm bu özelliklere tek başına sahip olan yeşil biber bu özelliği ile sağlık için birçok fayda verici özelliği vardır. 

Yeşil BiberYeşil biberin vermiş olduğu faydalar;
 • Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrıların giderilmesinde çok önemli bir yere sahip olmaktadır,
 • Yeşil biber içerdiği zengin lifler sayesinde beyin sağlığı için birçok fayda verici özelliği vardır ve hafızayı güçlendirir,
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli bir vücut olmasını sağlar,
 • Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağladığı için kabızlık, gaz sorunu ve mide bulantısı gibi sorunların ortada kalkmasında bire bir fayda verici özelliğe sahiptir,
 • İçerdiği zengin besin değerleri sayesinde iştah açıcı bir özelliğe sahip olmaktadır,
 • Vücudun kan değerini korur ve kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur ve sorunları ortada kaldırır,
 • Solunum yolu hastalıklarından korur ve herhangi bir sorunu ortadan kaldırır,
 • Kan değerlerini düzenlediği için kan şekerinin daha düzenli olmasına yardımcı olur,
 • Yüksek derece de mineral içerdiği için vücudun enerjik olmasını sağlar yani enerji verici bir özelliğe sahiptir,
 • Yeşil biber içerdiği antioksidan ve diğer besin değerleri sayesinde kanser gibi hastalıklardan kurtulmayı sağlar ve oluşmasını engeller,
 • Cildin gözeneklerini açar ve yaşlanma ve cilt sorunlarında bir çok fayda verici özelliği vardır,
 • Kronik bronşit, balgam söktürücü ve birçok hastalıktan kurtulmasını sağlar vücudu bu hastalıklara karşı korumada yardımcıdır,
 • Akciğer ve böbreklerin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar,
Görüldüğü üzere yeşil biber tüm bu faydaları sayesinde tam bir antibiyotik olma özelliğindedir. Yeşil biberin hem acı hemde tatlı olan türleri bu saydığımız faydaların hepsini verirler. Bu sebepten hem acı biber hemde tatlı biberin bol miktarda tüketilmesi insan sağlığı için çok gereklidir. Yeşil biberin bu kadar fayda verici özelliğinin en büyük sebebi içermiş olduğu zengin besin değerleri sayesinde olmaktadır. Yeşil biber çiğ olarak tüketilmesinin yanı sıra yemeklerde kullanılıp pişirilmesi de saymış olduğumuz tüm bu faydaları verir. Vücut direncini arttırdığı ve vücudu hastalılardan koruduğu için özellikle hassas bünyeye sahip olan çocukların bol miktarda tüketilmesi gereklidir. Yeşil biberin çok fazla tüketilmesinde hiçbir sorun kendini göstermez. Ancak yeşil biberin acı olan türleri çok fazla tüketilmesi sonucunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten bu durum göz önünde bulundurulup ona göre tüketilmelidir.
]]>
Rüyada Yeşil Kazak Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-kazak-gormek.html Sun, 11 Nov 2018 02:18:24 +0000 Rüyada yeşil kazak görmek, rüyayı gören kişinin gönül ilişkisinin iyiye gitmesi, çok kısa zamanda iyi bir haber alacağını, aynı zamanda kazançlı bir hayata başlayacağına ve yaşadığı maddi sorunların sona ereceği Rüyada yeşil kazak görmek, rüyayı gören kişinin gönül ilişkisinin iyiye gitmesi, çok kısa zamanda iyi bir haber alacağını, aynı zamanda kazançlı bir hayata başlayacağına ve yaşadığı maddi sorunların sona ereceğine işaret eder. Rüya sahibinin ticari yaşantısının bereketli ve yüksek kazançlı olacağına gelirin artışı ile tabir edilmektedir. Bazen de rüya sahibinin kötü birisinden zarar göreceğine ve hayatında çektiği zorlukların meyvesini alıp güzel şeylere delalet eder.  

Rüyada yeşil kazak giyen erkek görmek, rüya sahibinin istediği yardımla kazancının artacağına, yaşadığı sıkıntıların ve uğraşlar  ardından  güzel bir hayat yaşayacağına işaret eder. Bazı tabirler de  şansa, umutlu yarınlara, sorunsuz bir hayat yaşayacağına ve rüya sahibinin hayallerine kavuşacağına işaret eder.

Rüyada yeşil kazak giymek, rüya sahibinin hayatında  maddi ve manevi çektiği sıkıntılardan kurtulacağına ve feraha ereceğine işaret eder. Kişinin  başarısızlığının sonunda huzura ve yapmayı istediği şeylerin olacağına işaret eder. Kişinin çevresinde saygın ve sevilen biri olacağına delalet eder.

Rüyada Yeşil Kazak GörmekRüyada yeşil kazak örmek, rüya sahibinin çevresinde çok başarılı olacağına takdir kazanacağına ve iş hayatında yavaş yavaş yükseleceğime işaret eder. Bazen de rüya sahibinin kendi yapısına göre bir kişi ile evleneceğine ve mutlu bir yuva kuracağı delalet eder. İş hayatında istediği mevkiye gelmesine işarettir.

Rüyada yeşil kazak almak, rüya sahibinin  iş yaşamında yaşadığı ticari sorunlarla karşılaşacağına işaret eder. Kişinin maddi zorluklar karşısında manevi de zorluklar yaşayacağına işaret eder. Zorluklar karşısında en büyük destekçisi olarak aile yakınları yanında olacaktır. Bu yüzden sıkıntıyı az zararla geçileceğine işaret eder.
]]>
Rüyada Yeşil Ceket Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-ceket-gormek.html Sun, 11 Nov 2018 06:12:52 +0000 Rüyada Yeşil Ceket Görmek, rüyada görülen hırka ya da ceket çoğunlukla rüya sahibinin uzun ömrü olacağına, güzel gelişmeler ve sürprizler yaşayacağına ve çok mutlu günler geçireceği şeklinde tabiri olunmaktadır. Rüya Rüyada Yeşil Ceket Görmek, rüyada görülen hırka ya da ceket çoğunlukla rüya sahibinin uzun ömrü olacağına, güzel gelişmeler ve sürprizler yaşayacağına ve çok mutlu günler geçireceği şeklinde tabiri olunmaktadır. Rüyayı gören kişinin özellikle her konuda oldukça şanslı olacağına, hem iş hayatında hem de özel hayatında yüzünün güleceği ve istediği her şeyi kolaylıkla elde edebileceği anlamına gelmektedir. Kişinin geleceğinin çok aydınlık olacağına, aniden hayatında meydana gelecek olan değişiklikler olarak rivayet edilmektedir. Ayrıca hiç zahmet çekilmeden kazanılacak olan mülke, paraya ve mala delalet etmektedir. Hatta kazanılan paranın bereketine ve bolluğuna, iş hayatında oldukça verimli olan işlerin yapılacağını işaret eder. Genellikle rüya sahibinin çalıştığı ortamda kariyerinin yükselmesine, terfi etmesine ve çok sevinçli haberler alacağı yönünde tabiri yapılmaktadır. 

Rüyada Yeşil Ceket Görmek, rüyayı gören kişinin şimdiye kadar çekmiş olduğu bütün sıkıntılarını ardında bırakarak daha ferahlık içinde yaşamasına ve yükselmesine delalet olunmaktadır. Ayrıca tam umudunu kaybettiğini düşündüğü anda çevresindeki kişilerden duyulan saygınlığa, yenilgiden sonra kazanılmış olan zafere ve müjdeli güzel haberler alacağına tabiri yapılmaktadır. Başka bir rüya tabircinin yorumuna göre, rüya sahibinin çok huzurlu bir ömrünün olacağına, iş yaşantısında makamının yükseleceğine, iade edilen temiz nimete, ticari bakımdan yüksek atılımlar sonucunda kazanılan para şeklinde tabiri yapılmaktadır. Bunun dışında etmiş olunan yeminlere sadık kalınacağına, etrafında sıcak kanlı olan tanıdıklarının olduğuna ve şöhretli bir hayat ile uzun yaşam süreceğine delalet etmektedir. Diğer bir yoruma göre, bu rüyayı gören kişinin olumsuz yönde olan pek çok sorunlarından korku duyması, kendisini hem üzecek hem de kötü durumlar ile karşılaşacağına tabiri yapılır. Ayrıca rüyada görülen yeşil ceket rüya sahibinin saklamış olduğu bir takım sırlarının meydana döküleceğini işaret etmektedir. 

Rüyada Yeşil Ceket GörmekRüyada Yeşil Renk Ceket Görmek, bu rüya çoğunlukla hayırlı olan rüyalar içerisindedir, ancak bazen farklı etkileri de olabilmektedir. rüyayı gören kişinin hem maddi hem de manevi olarak çekmiş olduğu bütün sıkıntılarından sonra kazanılmış olan büyük galibiyete, iş yerinde alınan terfi ile istenilen mertebeye getirilmesi ile tabiri yapılır. Hatta rüyada görülen yeşil ceket özellikle rüya sahibi için büyük fırsat anlamına gelmektedir. Bu rüyayı görmüş olan kişiler genellikle yeni işe başlarlar. Bazen de bu rüya gören kişinin kısa süreliğine sağlığının bozularak hastalanacağına delalet olmaktadır. Farklı açılardan bakan rüya yorumcularına göre, bu rüya çoğunlukla beklenilen para ve mal şeklinde tabiri yapılır. Ayrıca rüya sahibinin yapacağı hayırlı işler şeklinde de yorumu yapılmaktadır. Ancak bazen bu rüya rüyayı gören kişinin üzerinde maddi açıdan zararı olan bir kişiden kendisini kurtarması şeklinde rivayet edilmektedir. Yaşanabilecek her türlü problemlerden uzak olan ferah ve rahat bir yaşam süreceğini de işaret etmektedir. 
]]>
Limonlu Yeşil Çay https://www.yesil.gen.tr/limonlu-yesil-cay.html Sun, 11 Nov 2018 10:03:54 +0000 Limonlu Yeşil Çay, Yeşil çay tıpkı, sihay çay gibi çay yapraklarından elde edilir. Siyah çaya göre çok farklı bir çaydır. Siyah çayın yaprakları yavaş yavaş kurutulur, yeşil çayın ise toplanır toplanmaz kavrulur ve kur Limonlu Yeşil Çay, Yeşil çay tıpkı, sihay çay gibi çay yapraklarından elde edilir. Siyah çaya göre çok farklı bir çaydır. Siyah çayın yaprakları yavaş yavaş kurutulur, yeşil çayın ise toplanır toplanmaz kavrulur ve kurutulur. Yeşil çayın kafeyin oranı daha düşüktür. Yeşil çay siyah çaya göre daha az işlem görür. Yeşil çay tam bir şifa deposudur, içilmesi tavsiye edilen çaylardandır. Günde bir fincan içilmesi bile sağlığımız için çok faydalıdır. Günümüzde artık ilaçlardan çok bitkiler ile tedaviye başlanmıştır. Yeşil çayda bu bitkilerden biridir. Yeşil çayı her yerden bulmak mümkündür. Siz yinede güvenilir olan baharatçılardan alın. Böylesi daha iyi olur. Yeşil çayı demlemesi ve tüketmesi çok kolaydır. Şifa kaynağı olan yeşil çay limon ile de birleştiği zaman gücünü yediye katlar. 

Limonlu yeşil çayın hazırlanışı

Bir demliğin içine, bir su bardağı su koyalım. Sonra ocağa alıp altını açalım ve suyu kaynatalım. Su kaynadıktan sonra içine bir tatlı kaşığı yeşil çay atalım. Sonra ocağı kapatıp, dört beş dakika demlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra çayı bir süzgeç ile süzelim, üzerine biraz limon sıkarak içelim. Eğer tadını beğenmez iseniz içine hakiki bal katarak tüketebilirsiniz. Bu çayı günde iki bardak taze demlenmiş olarak içebilirsiniz. Sağlık her şeyden önce gelir. Yeşil çayı içmeye başlamadan önce herhangi bir rahatsızlığınız var ise mutlaka doktorunuza sorun ve öyle içmeye başlayın. 

Limonlu Yeşil ÇayLimonlu yeşil çayın faydaları
 • Yeşil çay içindeki bazı maddeler sayesin de kan şekerini düşürür.
 • Göz sağlığı açısından çok faydalı olan yeşil çayın, göz çevresi kremleri de vardır.
 • Sabah içildiği zaman insana zindelik verir.
 • Kanser riskini azaltır. Düzenli içildiği zaman prostat kanseri riskini üçte ikiye indirir.
 • Yorgunluk ve uyku halini azaltır.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır
 • Yeşil çay içen hamile kadınlar sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirirler. Hatta sakat çocuk doğurma riskini azaltır.
 • Diş çürüklerine sebep olan bakterileri öldürür. Diş çürüklerini önler.
 • Antioksidan özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyuculuğu vardır.
 • İdrar söktürücü, zayıflamada yardımcı olur.
 • Kan damarlarını güçlendirir.
 • İçeriğinde bol miktarda C vitamini vardır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı korur.
 • Kolesterol seviyesini ayarlar.
]]>
Yeşil Böcek https://www.yesil.gen.tr/yesil-bocek.html Sun, 11 Nov 2018 16:44:37 +0000 Yeşil böcek, diye bildiğimiz böcekler başkalaşım geçiren böceklerdendir. Gelişim evreleri sırasında değişime kademe kademe uğrarlar. Eklem bacaklılar sınıfından olan bu yeşil böcekler nezara viridula türü ve cinsin Yeşil böcek, diye bildiğimiz böcekler başkalaşım geçiren böceklerdendir. Gelişim evreleri sırasında değişime kademe kademe uğrarlar. Eklem bacaklılar sınıfından olan bu yeşil böcekler nezara viridula türü ve cinsindendir. Yetişmiş ergen olmuş bir yeşil böcek ortalama on beş mm. boyuna kadar ulaşabilir. Nimfleri ergine benzer ve yeşil ile kahve rengi arasında renkleri vardır. ilk yumurtlama dönemlerinde toplu halde bulunurlar ama sonrasında dağılım gösterirler. Ergin ve nimfler yani değişime uğrayanları  bitkilerin yada meyvelerin yaprakları ve gövdelerinden beslenerek hayatlarını devam ettirirler. Bir yıl içerisinde ortalama olarak üç kere döllenme yaparlar. Bitkilerin özleri ile beslenen bu yeşil böcekler enli ve sert bir yapıya sahiptirler. Yeşil böceklerin en belirgin özellikleri arasında dışarıya salgıladıkları pis kokularıdır. 

Yeşil böceklerin bitkilere zararları;
 • Bitkilerin öz suyunu emerler,
 • Gelişmekte olan meyvelerden beslendiklerinde sarı yada beyazımtırak lekeler oluştururlar.
 • Olgunlaşmış meyvelerde zarara uğrattıkları yerlerin rengi daha açık olur.
 • Meyvenin bozulmasına sebep olur.
 • Meyvenin kendi normal dokusuna göre daha sert bir yapı içerisine girer. 
 • Meyve üzerinde süngerimsi bir görüntü yaratır. 
Yeşil böceklerin en çok zarar verdiği gıdalar;
 • Domates,
 • Patlıcan,
 • Biber,
 • Fındık,
 • Fasulye ve Börülcedir. 
Bu böceklerin bir başka çeşidi vardır ki oda fındık yeşil kokarcası olarak adlandırılır. Bu yeşil böcek özellikle fındık ağaçlarındaki fındıklara çok büyük zararlar verir. Fındık yetiştiriliği olan Türkiye ve İtalya' da bu böcek türü ile ilgili bir çok sıkıntı yaşanmaktadır. Bu yeşil böceğin yumurtaları fıçı şeklinde ve ilk yumurtlamanın konulduğu yerde yeşil haldedir. Zamanla açılan rengi neredeyse morumsu bir görünüm alır. Her bir yumurtanın olgunlaşıp kırılma dönemi sekiz gün kadardır. Kümeler halinde bırakılan yumurtaların hepsi kendi kümeleri içerisinde aynı zamanda açılırlar. Yumurtaların sağlıklı doğanları ortalama olarak %98 civarındadır. 

Yeşil BöcekBu fındık yeşil kokarcası olarak adlandırdığımız böceğin belirli nimf evreleri vardır bu evreler;

 • Birinci dönem nimf(evre): Baş göğüs duyargaları ve bacakları siyah, karın bölümleri ise yeşildir. üzerilerindeki renk ise siyah lekeler halindedir. Duyargaları dört segmentlidir.
 • ikinci dönem nimf: Bu evrede siyah renk olan bölgeler zamanla abdomen yeşiline döner ve üzerinde kalın siyah bantlar oluşur. Dört adet olan duyargaları siyah renktedir. 
 • üçüncü dönem nimf: Baş ve göğüs artık koyu yeşil karnı ise daha açık yeşil rengini almıştır. Karın üzerinde kalın çizgileri bulunan ve yeşil böcek diye adlandırdığımız bu böceğin duyargalarından bir ve ikinci kısımlar yeşile, üçüncü kısım kırmızıya ve dördüncü kısım ise kırmızımsı bir kahverengiye dönüşür. 
 • dördüncü dönem nimf: Artık böcek tam rengi olan yeşili almıştır ve duyargalarının ilk üçü kırmızı renkte, dördüncüsü ise kırmızımsı kahve rengindedir. 
 • beşinci dönem nimf: Renk belirtileri olarak dördüncü dönemdeki gibidir. ancak kanat izleri daha belirgin bir hal almıştır. 
Yeşil böceklerden, bitki ve meyvelerinizi korumak için çevresinde olan yabani bitkileri temizlemeli ve çayır ormanlık alanlara yakın yerlere ekim yapılmamalıdır. Bitki başına beş ergin-nimf var ise mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. 

]]>
Rüyada Yeşil Fasulye Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-fasulye-gormek.html Mon, 12 Nov 2018 02:22:36 +0000 Rüyada yeşil fasulye görmek, rüya sahibinin kısa zaman içerisinde planladığı işlerin çok yolunda gitmeyeceğine ve bu yüzden sıkıntı yaşayacağına işaret eder. Rüya yeşil fasulye gören kişi son zamanlarda yapacağı Rüyada yeşil fasulye görmek, rüya sahibinin kısa zaman içerisinde planladığı işlerin çok yolunda gitmeyeceğine ve bu yüzden sıkıntı yaşayacağına işaret eder. Rüya yeşil fasulye gören kişi son zamanlarda yapacağı işlerde ve aldığı kararlarda son derece dikkatli olması gerektiğine işaret eder. Bazı yorumcular da hastalıkla yorumlamaktadır. Yeşil fasulye gören kişinin kendisinin ve yakınının hastalanacağına işaret eder.

Rüyada yeşil fasulye yemek, rüya sahibinin olumlu ve hayırlı işler yapacağına işaret eder. Yeşil fasulye yemek aynı zamanda kısa sürede kazanılacak bol ve bereketli  kazanca işaret eder. Aynı zaman da hayırlı bir kısmeti bulacağına işaret eder. Rüya sahibi bekarsa kısa zaman da mutlu bir yuva kuracağına işaret eder. Bazen de rüya sahibinin maddi açıdan rahatlaması ve sıkıntısız günler yaşayacağına delalet eder. 

Rüyada yeşil fasulye toplamak, toplanılan yeşil fasulye hayra yorumlanır. Yeşil fasulye toplayan kişinin işlerinin yolunda gideceğine ve kısa bir zamanda olumlu bir haber alacağına işaret eder. Bazı yorumcular da rüya sahibinin kısa zaman içerisinde çevresi tarafından sevineceğine hiç beklemediği bir fırsatla karşılaşacağına işaret eder. Büyük sürpriz yaşayacağına delalet eder.

Rüyada Yeşil Fasulye GörmekRüyada yeşil fasulye toplamak, rüya sahibinin kısa süre içerisinde hayatında talihli bir olay yaşayacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin talihinin açılacağına ve olumlu işler yapacağına  delalet eder. Toplanan yeşil fasulye  sayısınca rüya sahibinin sansının ve talihinin o kadar açık olacağı ifade edilir. 

Rüyada yeşil fasulye satın almak, rüya sahibinin  yakınları tarafında kıskanıldığı ve kötü arkadaşlar edindiğine delalet eder. Kişinin dikkatli ve gözünün dört açmasına işaret eder. Çevresinde dikkatli adımlar atması gerektiği şeklinde yorumlanır. 

Rüyada yeşil fasulye yemeği yapmak, rüya sahibi bekarsa evleneceği kişi eli açık, duygusal ve asil olacağına işaret eder. Rüya sahibi evli veya yaşlı ise eşi ile uzun yıllar yaşayacağına ve  hayatları boyunca sıkıntı yaşamayacağına işaret eder.

Rüyada yeşil fasulye ekmek, Rüya sahibinin kazancını helal yolla kazandığına ve rızkının bol olacağına işaret eder. Hayal ettiği mevkilere ulaşacağına işaret eder.

Rüyada yeşil fasulye tohumu görmek, gören kişinin her türlü dedikodu yapan ve art niyet taşıyan kişilerden kurtulacağına delalet eder. Aynı zaman da kişinin eğitim konusunda kendini geliştireceği işaret etmektedir.

Rüyada yeşil fasulye tarlası görmek, rüyayı gören kişinin zengin olacağına ve hayallerine kavuşacağına delalet eder. Aynı zaman da kişinin ibadetlerini titiz şekilde  yerine getireceğine işaret etmektedir. Bazı yorumcular da  işlerinde haksızlık yapmayacağına ve titiz şekilde  sürdüreceğine işaret eder.

Rüyada yeşil fasulye satmak, mevsimin de satılan yeşil fasulye satan kişinin kazancının bereketli ve helal olacağına  maddi olarak daha iyi olacağına işaret eder. Mevsimi dışında yeşil fasulye satmak, kötü olaylara işaret eder. 

Rüyada yeşil fasulye yaprağı görmek, Rüya sahibinin hayal kırıklığına ve moralinin bozulacağına işaret eder. Kişinin iyi ve refahbir gelecek için bazı önlemler alacağına delalet eder.
]]>
Yeşil Ceviz https://www.yesil.gen.tr/yesil-ceviz.html Tue, 13 Nov 2018 01:53:33 +0000 Yeşil Ceviz, ceviz bilinçli olarak tüketildiğinde en yararlı meyveler arasındadır. Juglans cinsinde yer alır. Juglans cinsi içerisinde günümüz özelliklerine göre belirlenen 18 türden en önemlisi ve üstün meyve kalitesi il Yeşil Ceviz, ceviz bilinçli olarak tüketildiğinde en yararlı meyveler arasındadır. Juglans cinsinde yer alır. Juglans cinsi içerisinde günümüz özelliklerine göre belirlenen 18 türden en önemlisi ve üstün meyve kalitesi ile ceviz denildiğinde akla gelenler ilk olarak İngiliz cevizi, Anadolu cevizi, İran cevizi olarak adlandırılan Juglans regia'dır. Yabani formdaki ceviz türlerinin dünyanın birçok yerine yayılma alanı bulmuştur. Daha yaprakları çıkmadan Mayıs'ta çiçeklenir. Meyveleri kalın ve yeşil kabuğun içinde bulunmaktadır. Genellikle meyveleri Haziran ortasında olgunlaşmış meyveleri ise Eylül ayında toplanmaktadır. Ceviz hem taze hemde kurutulmuş olarak tüketilmektedir. Yararlanılması gereken bir besindir. Taze cevizin içerisinde özel bir yağ bulunmaktadır. Bunun yanı sıra albimün, su, şeker ve selüloz vardır. Cevizin anavatanı kimine göre Çin, kimine göre ise İran'ın Ghilan bölgesi olarak da bilinir. Yeşil ceviz Chinon juglon adlı aktif bir madde içerir. Ceviz çok değişik şekillerde tüketilmektedir. Çerez olarak, pasta ve bisküvi sanayinde, parfüm sanayinde, reçel, helva yapımında, tanen, boya, kauçuk ve plastik endüstrisinde, yağ olarak, ilaç sanayinde, sucuk, samsa, pestil yapımında tüketilmektedir. Ayrıca yeşil ceviz ağacının kerestesinin son derece kıymetli olmasından dolayı da oymacılıkta bu yönde aranan materyallerin başında gelmektedir. Yeşil cevizin içerisinde A, B, C, E ve K vitaminleri bulunur. Beynin ihtiyacı olan besinleri besinleri içerisinde bulundurur. 

Yeşil Ceviz
Yeşil Cevizin Faydaları,
bu meyvenin faydaları arasında karında su toplanmasına engel olduğu bilinir. Enerji verir, hazımsızlıklara yararlı olduğu görülür, taze ceviz bal ile birlikte yenirse hemoroite ve basura da iyi gelir. Geçmeyen inatçı nasırların üzerine sürülen ceviz yağının zamanla bu nasırı yok ettiği görülür. Göğüs hastalıklarına şifa olduğu görülmüştür. E vitamini bakımından zengin olan ceviz bağırsakta hissedilen ağrıların geçmesinde ve bağırsakta bulunan tenya adı verilen bağırsak solucanının düşmesine de yardım eder. Cevizden bir tane yemek bile ağız kokusunu düzeltir. Hazımsızlıklara yarar sağlar. Öksürüğe de iyi geldiği bilinir. Aktarlardan alabileceğimiz sedef otu ve incir ile birlikte tüketilirse panzehir görevi görür. İçindeki özel yağ sayesinde kabızlığı da giderir. Kusmaya ve dalak ağrısına iyi gelir. Kabukları ise saç boyamak da kullanılır. Kas dokusunun gelişmesi ve çalışması için etkilidir. Ses kısıklığına iyi gelir. Kalbi korur ve kalp hastalıklarına da yararlı olduğu görülmüştür. Yeşil kabuğunun çayı da cinsel gücü artırır. Kolesterolü düşürür ve kansızlığa iyi gelir.

Yeşil Cevizin Zararlı, yeşil cevizin faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Yeşil cevizin fazla tüketilmesi zararlıdır. Fazla tüketildiği takdirde baş ağrısı yapar. Cinsel arzuyu artırdığı da bilinir. Bu yüzden tüketilmesine dikkat edilmelidir. Badem ile tüketilmesi zararlıdır. Cevizin yetişmediği iklimlerde yaşayan insanların ceviz tüketmesi sakıncalı olabilir. Hatta bazı kitaplara göre ise bu durum ölümcül sonuçlara da yol açtığı bilinir. Kan şekerini düşürür. Özellikle yağ oranı yüksek olduğu için kilo problemine neden olabilir. Çok küçük yaşta olan çocuklarda cevizin içerisinde bulunan mineral ve vitaminler oldukça fazla olduğu için bünyesine zarar verebilir. Cevizin içerisinde bulunan yağ asitleri nedeniyle cildi hassas olan kişilerin dikkat edilmesi önerilir. Aksi takdirde kişide sivilce ve deri kızarıklıklarına yol açar. Aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlara da yol açar. ]]>
Rüyada Yeşil Biber Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-biber-gormek.html Wed, 14 Nov 2018 00:39:30 +0000 Rüyada Yeşil Biber Görmek, bu rüya genellikle sıkıntılar, borçlar, zorluklar, üzüntüler ve hastalık olarak tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin çekeceği darlık günlerinin de habercisi olarak yorumlanmaktadı Rüyada Yeşil Biber Görmek, bu rüya genellikle sıkıntılar, borçlar, zorluklar, üzüntüler ve hastalık olarak tabiri yapılmaktadır. Ayrıca rüyayı gören kişinin çekeceği darlık günlerinin de habercisi olarak yorumlanmaktadır. Ayrıca rüyada yeşil biber görmek, rüya sahibinin darlık ve sıkıntılar içerisinde geçireceği zor günlere delalet etmektedir. Yaşanan zor günler sebebi ile işlerin çok fazla ağırlaşması ve bundan dolayı çekilen yükün haddinden fazla olaması ve artması, bunun için rızkın çok ağır olan şartlarda zorda kalarak kazanılması anlamına gelmektedir. Bu rüyayı gören kişi özellikle hem gece hem de gündüz kendi ekmek parasını kazanabilmek için sürekli olarak çalışacağına delalet etmektedir.  

Rüyada yeşil biber görmek, aynı zamanda rüyayı gören kişinin etrafında işgüzar olan pek çok kişinin bulunduğunu da işaret etmektedir. Bu işgüzar kişiler genellikle rüyayı gören kişinin hakkında yalan yanlış pek çok konuştuğunu, ayrıca rüya sahibinin canını sıkmaktan ve sinirini bozar ve başka bir işe yaramazlar. Hatta bu kişiler rüya sahibi açısından hiç de tekin olmayan kişilerdir, dikkatli olunması gerekmektedir. 

Rüyada Yeşil Biber GörmekBazı Rüya Tabirlerine Göre Rüyada Yeşil Biber Görmek, rüyada yeşil biber görmek bazen iyi bazen de kötü olarak yorumu yapılmaktadır. Eğer kişi rüyasında hem yeşil hem de oldukça taze bir görmüş ise, rüya sahibinin en kısa sürede çocuğu olacağına delalet etmektedir. Başka bir yoruma göre rüyada yeşil biber görmek, rüya sahibinin yanında dostluğuna ve samimiyetine güvenilir olan bir dostluğunun olduğu şeklinde tabiri yapılır. Diğer yorumda rüyada görülen yeşil biber, rüyayı gören kişinin rızkını çok zor olarak elde edeceği, aynı zamanda keder ve üzüntülü dönem yaşayacağına delalet etmektedir. Ulemanın tefsirine göre rüyada yeşil biber görmek, acı ve tatlı olarak iki farklı şekilde tabiri yapılmaktadır. 

Rüyada tatlı yeşil biber görmek, rüya sahibini çok sevindirecek ve mutlu edecek güzel haberler almasına tabiri yapılır. Ayrıca bu rüyayı gören kişi için etrafında övgü dolu ve güzel cümleler söylenirken, aynı zamanda çok iyi ve yardımsever bir kişi olduğu hakkında da konuşulmaktadır. 

Rüyasında Yeşil Renkte Biber Görmek, rüyada görülen yeşil biber eğer acı ise, kötü bir haber alacağını işaret etmektedir. Hatta bu rüyayı gören kişinin yakın birisinden vefat ya da hasta olduğuna dair haber alınabilir. Belki de rüya sahibinin çok sevdiği arkadaşının hasta olduğu haberini de işaret etmektedir. 

Rüyasında yeşil biber gören kişi, müjdeli olan haberin alınmasına, zahmet çekmeden kazanılmış ziynet eşyasına, parasal açıdan külfeti olan kişiden kendisini kolaylıkla kurtarmasına ve duygusal bakımdan çok yükü olan tanıdığından kolaylıkla kurtulmasına rivayet edilmektedir. 

Rüyada yeşil biber görmek, rüyayı gören kişinin iş yaşantısında yeni atılımlar yaparak yüksek kazançlar elde etmesine delalet etmektedir. Diyanetin yorumuna göre rüyasında yeşil biber gören kesilmiş olan umudun arkasından beklenilen güce, refah bir hayatının olmasına, güçlüklerden sonra kazanılmış şöhret şeklinde tabiri yapılmaktadır. 

Rüyada Yeşil Biber Görülmesi, bu rüya pek hayra yorulmaz, çünkü rüyayı gören kişinin hayatında sıkıntılar, güçlükler ve üzüntülerin olacağına dair rivayet edilmektedir. Ayrıca rüyasında yeşil biber gören kişi açısından hastalık olarak da yorumu yapılmaktadır. Başka bir alimin tabirine göre rüyada yeşil biberin görülmesi, rüya sahibin çevresinde onun için iftira atabileceği kişilerin olduğunu işaret etmektedir. 

Rüyasında yeşil renkteki biberi görmek, rüyayı gören kişinin aklında bir kasıt olmadan, hatta kendisinin bile bu işten haberi olmadan yağacağı hata şeklinde yorumu yapılmaktadır. Ancak yapılan bu hatanın sonunda]]> Mint Yeşili https://www.yesil.gen.tr/mint-yesili.html Wed, 14 Nov 2018 07:52:54 +0000 Mint yeşili, Yeşilin son dönemlerde parlayan ev ve iş yeri dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan ferahlatıcı bir tonudur. Bir çok ev mobilyasında çok aktif kullanılan mint yeşili baharın ve yazın müjdeleyicisi gibidir. Mint yeşili, Yeşilin son dönemlerde parlayan ev ve iş yeri dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan ferahlatıcı bir tonudur. Bir çok ev mobilyasında çok aktif kullanılan mint yeşili baharın ve yazın müjdeleyicisi gibidir. Yeşil tonunun insana verdiği huzur doğanın içerisindeki yeşil tonlarında saklıdır. Renklerin birbiri le karışımından çıkan mint yeşili, yeşilin en çok tercih edilenleri arasındadır. İç mimarinin en gözde renkleri arasında olmasın en büyük sebebi kişilere vermiş olduğu pozitif elektriktir. Genel bir yapıda yeşilin rahatlatıcı etkisinin olduğu yönündedir. Evimizin duvarlarından tutunda içerisinde kullandığımız mobilyalara yada aksesuarlara varıncaya kadar hatta giyimimize bile yansıyan bu renk her anlamda huzur ve mutluluk veren bir renk haline gelmiştir. 

Biz bayanların baharın gelişi ile yeşilin en güzeli mint yeşilini, bir müjdeleyici gibi hem kıyafetlerde hemde aksesuar olarak kullandığımız takılarda hemen göstermeye başlarız. 

Mint yeşili, ayakkabılarda çantalarda bile çok rahat kullandığımız bir renktir. Rengin oluşu ise birkaç rengin karışması ile olur.
 
Bunlar;
 • Mavi,
 • Yeşil,
 • Pembe, renklerini bir araya getirip karıştırdığımızda mint yeşilini elde ederiz. Mint yeşili, neredeyse her renk ile kombinlenebilen bir ara renktir. Alternatifleri çok olması sebebiyle de bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez renkleri arasında yerini alır. 
Özellikle evlerde duvar rengi olarak kullanılan mint yeşili, ferahlatıcı huzur veren ve aydınlık yansıması ile kendisini her zaman önde tutan ve tercih edilen bir renktir. Duvarlarınızda mint yeşili ile  birden çok renk kullanmak istediğinizde önünüze gri ve beyaz renkler çıkar birisi yani gri keserek koyu gölgeli durmasını sağlarken diğeri yani beyaz ise dar alanlarda daha geniş göstermesine yardımcı olur. Özellikle kullanıldığı odalar mutfak banyo ve yemek odalarıdır ki bunun da sebebi evde en küçük yerler olmalarındandır. O ferahlatıcı özelliği bu açıdan çok olumlu sonuçlar vermektedir. 

Yeşilin birçok tonu son dönemlerde ortaya çıkmıştır. 

Mint YeşiliBunların başlıcaları;
 • Zümrüt yeşili,
 • Mint yeşili,
 • Su yeşili, yeşil rengin kartelasına eklenen renklerdir. Zümrüt yeşilini kombine ederken toprak renkleri ve siyah ile yapabilirken, mint yeşilini her renkte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Su yeşili şimdilerden ziyade eski zamanlarda kullanılan bir renk olmuştur.
Mint yeşili ise, kullanımını her dönem ve her moda yenilemesinde kendini göstermiştir. Bunun en büyük etkisi az öncede dediğimiz gibi her renkle olan uyumudur. Takılarda bile çok kullanılan ve aksesuar dünyasında bir aydınlatıcı gibi düşünülen mint yeşili her zaman moda olacak renklerdendir. 

]]>
Rüyada Yeşil İp Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-ip-gormek.html Wed, 14 Nov 2018 17:02:59 +0000 Rüyada yeşil ip görmek, rüyada görülen yeşil ip hayırlı bir rüya olarak tabir edilir. Rüya sahibinin aklında olan bir işin hayırlara vesile olacağına rivayet eder. Hanesinde hasta olan biri rüyasında yeşil ip görüyorsa has Rüyada yeşil ip görmek, rüyada görülen yeşil ip hayırlı bir rüya olarak tabir edilir. Rüya sahibinin aklında olan bir işin hayırlara vesile olacağına rivayet eder. Hanesinde hasta olan biri rüyasında yeşil ip görüyorsa hastalıklarda kurulacağına işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyasında yeşil ip görmek iyi yorumlanmaz mevki sahibi olan birinin koltuğunun elden gideceğine, elinde olan malı mülkü kaybedeceğine rivayet eder. Uzun süredir ticarete atılmak isteyen biri rüyasında yeşil ip görüyorsa yapacağı ticaret de beklediğinden daha başarı olacağına istediği paranın daha fazlasını kazanacağına işaret eder. Bekar biri rüyasında yeşil ip görüyorsa hayırlı bir yuva kuracağına sağlıklı mutlu bir yuvası olacağına delalet eder. Bazı rüya yorumcularına göre hanesinde yaşlı biri olan kişi rüyada yeşil ip görüyorsa pek hayırlı bir rüya olarak tabir edilemez.

Rüyada Yeşil İp GörmekRüyada yeşil ip yumağı görmek, rüya sahibini iyi günler beklemediğini bazı kötü olaylar yaşayacağına rivayet eder. Rüya sahibinin daha önce karar verdiği bir iş için kafası karışacağına rivayet eder. Evlilik kararı vermiş biri rüyasında yeşil ip yumağı görürse kendisi için hayırlı olacak bir işin kafasını durduk yere karıştıracağına ve bir çok zorluk yaşayacağına işaret eder.

Rüyada yeşil ip bağlamak, rüyayı sahibinin hayatında yaşadığı zorlukları kesin çözüm getireceğine ve hayatını düzene koyacağına rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada yeşil ip bağlamak pek hayırlı bir rüya sayılmaz. Rüya sahibinin kendi için hayırlı bir işi aniden kestirip atacağına geleceği için olumsuz kararlar alacağına işaret eder.

Rüyada yeşil ip sarmak, rüya sahibinin geleceği için emin adımlarla ilerlediğini ve düşünerek karar verdiğine işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada yeşil ip sarmak maneviyata yöneleceğine sadece ahireti için çalışacağına tabir edilir.]]>
Yeşil Mercimek Köftesi https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-koftesi.html Thu, 15 Nov 2018 00:08:54 +0000 Yeşil mercimek köftesi, oldukça sevilen yemeklerden biridir. Öğlen yemeklerinde, beş çaylarında, akşam yemeklerinde, kadınlar arasındaki organizasyonlarda sıklıkla menüde yer alan yemeklerden biridir. Özellikle yaz aylarında ç Yeşil mercimek köftesi, oldukça sevilen yemeklerden biridir. Öğlen yemeklerinde, beş çaylarında, akşam yemeklerinde, kadınlar arasındaki organizasyonlarda sıklıkla menüde yer alan yemeklerden biridir. Özellikle yaz aylarında çok sık yapılır. Çünkü soğuk yemeklerdendir. Çok sevilen bir yemek olması ile beraber içeriğinde yeşil mercimek de bulundurması oldukça sağlıklı bir yemek olmasını sağlıyor. Hem sağlıklı hem lezzetli olan bu yemek yapımı da çok zor olmayan bir yemektir. Tüm hanımların rahatlıkla yapabileceği bir yemektir. Şimdi bu güzel yemeğimizin tarifine bakalım.

Yeşil mercimek köftesi yapımı için gerekli malzemeler
 • 1.5 su bardağı yeşil mercimek
 • 6 çay bardağı orta bulgur
 • 3 adet büyük kuru soğan
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2.5 su bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı kimyon 
 • 1 tatlı kaşığı pulbiber
 • 3 tatlı kaşığı tuz
 • 1 Demet maydanoz
 • 1 Demet yeşil soğan
Yeşil Mercimek KöftesiYeşil mercimek köftesi yapılışı, yeşil mercimek köftesi için bir buçuk su bardağı mercimek iyice yıkanır ve süzülür. Bir tencereye alınır ve üzerine dört su bardağı kadar su konulur ve tencere ocağa alınıp altı açılır. Mercimekler pişince üzerine orta bulgur eklenir. Bulgur ile beraber 2-3 dakika ocakta tutulur. Ardından tuzu atılır ve karıştırılıp altı kapatılır ve tencere kapağı kapatılır. Yaklaşık bir saat kadar bu şekilde dinlenmesi gerekir ki bulgur iyice yumuşasın. Bu süre içerisinde soğanlar soyulmalı ve küçük küçük doğranıp bir tavaya alınmalıdır. Üzerine sıvıyağ eklenir ve ocağa alınıp altı açılır ve soğanlar iyice kavrulur. Soğanlar kızarınca üzerine domates salçası ve biber salçası konulur ve kavrulmaya devam edilir. Bu sırada kimyon ve pulbiber atılarak biraz daha kavrulur ve ocaktan alınıp bir kenara konulur. Ardından maydanoz ve yeşil soğanlar ayıklanır yıkanır ve ince doğranıp bir tabağa alınır. Ardından tencerede ıslatmış olduğumuz bulgur genişçe bir kaba alınır. Çok sıcak ise biraz karıştırılarak soğuması sağlanır. Elinizi yakmayacak bir sıcaklığa ulaşınca elle yoğrulmaya başlanır. Daha önceden kavurduğumuz salça ve soğan üzerine eklenir ve iyice yoğrulur. Elinizle sıkmalar yaptığınızda tam tutuyorsa dağılmıyorsa olmuş demektir. Üzerine yeşillikleri de ekleyerek bir iki daha yoğrulur. Ardından sıkmalar yapılır ve servis tabağına dizilir. Yanına marul, turşu ve ayran veya çay ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Yeşil Çayın Zararları https://www.yesil.gen.tr/yesil-cayin-zararlari.html Thu, 15 Nov 2018 01:14:38 +0000 Yeşil çayın zararları, yeşil çay faydalı bir çay olarak sıkça tüketilse de aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle beden sağlığına zarar verebilir. Bitkisel çaylar ve bitkisel besinler herkes için uygun olmayab Yeşil çayın zararları, yeşil çay faydalı bir çay olarak sıkça tüketilse de aşırı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle beden sağlığına zarar verebilir. Bitkisel çaylar ve bitkisel besinler herkes için uygun olmayabilir. Çünkü bitkisel çaylar bazı durumlarda tıpkı kullanılan tıbbi ilaçlar gibi vücuda etki yaparak kuvvetli ya etkilere yol açabilir. Günümüzde tıbbi olarak üretilen ve kullanılan ilaçların bir kısmı bitkilerden elde edilmekte ya da içeriğinde belli oranlarda bitki özleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bitki çayı içilirken içeriğinde nelerin bulunduğuna, bitkinin özelliklerine dikkat edilmelidir. Ayrıca düzenli kullanılan ilaçlar varsa tüketilen bitki çayının kullanılan ilaçlarla etkileşim yaratıp yaratmadığına dikkat edilmelidir. Yeşil çay sağlığa zararlı bir çay değildir. Fakat günde 4-5 bardak yeşil çay tüketildiğinde bazı zararlarıyla karşılaşmak mümkündür. Yeşil çay diğer bitki çaylarında olduğu gibi çok basit yöntemlerle hazırlanabilir. 1 fincan yeşil çay elde etmek için 5 gr kurutulmuş yeşil çay kullanmak yeterli olur. Kaynamış suyun içine eklenerek 5 dakika demlenir ve tüketilebilir. Tadını yumuşatmak için limon kullanılabilir.

Yeşil Çayın ZararlarıYeşil çayın zararları nelerdir

Sindirim: Aşırı ve bilinçsiz şekilde yeşil çay tüketmek sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler. Mide bulantısı, kabızlık, karın ağrısı ve reflü gibi şikayetlere yol açabilir. Bazı durumlarda aşırı yeşil çay tüketimi şiddetli diyareye yol açabilir. Yeşil çayın fazlası vücuttaki demir mineralinin emilimini önleyebilir. Dolayısıyla demir eksikliği nedeniyle kansızlık yaşanabilir. Özellikle kansızlık için tedavi gören kişiler yeşil çay tüketiminden kaçınmalıdır.

Psikolojik etkisi: Günlük 3 fincanın üzerinde yeşil çay tüketen kişilerde belli bir süre sonra psikolojik anlamda sıkıntılar yaşanabilir. İçeriğinde bulunan kafein kaygı ve stresi arttırır.

Kafein: Uzun üre ve fazla miktarda yeşil çay tüketmek kafein içeriği nedeniyle baş ağrısı, baş dönmesi, titreme, kalp ritim bozukluğu, zihin bulanıklığı, kulak çınlaması gibi problemlere yol açabilir.

Kanama: Yeşil çayın kanama riskini arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Şayet kanama bozukluğu problemi yaşanıyorsa yeşil çay tüketiminden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda adet döneminde kanama miktarını arttırabileceğinden bu dönemlerde yeşil çay içimine ara verilmelidir.

Şeker hastalığı: Yeşil çayın içeriğinde barındırdığı kafein kan şekeri düzeyinde dalgalanmalara sebep olabilir. Şeker hastalarının yeşil çay içerken dikkat etmeleri gerekir. Bu hasta grupları mutlaka yeşil çay tüketimi için doktora danışmalıdır.

Kan basıncı: İçeriğinde yer alan kafein kan basıncının artmasına yol açabilir. Ayrıca çarpıntı ve kalp atışında düzensizlik meydana gelebilir.

Kemik sağlığı: Yeşil çayı fazla tüketmek ya da yeşil çay kapsüllerini fazla kullanmak idrarla birlikte vücuttan fazla protein atılmasına yol açabilir. Özellikle osteoporoz hastalarında ciddi sıkıntıya yol açabilir.

Glokom: Aşırı yeşil çay tüketimi gözde basıncın artmasına ve dolayısıyla glokom belirtilerinin artmasına sebep olabilir.

Gebelik ve emzirme dönemi: İçeriğindeki kafein nedeniyle yeşil çayın gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kullanılan ilaçlar: Kullanılan bazı ilaçlar tüketilen yeşil çayla etkileşime girebilir. Kullanılan ilaçların etkisini arttırarak istenmeyen tablolar ortaya çıkabilir. Yeşil çayla etkileşim yaratan ilaçların bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Antibiyotikler
 • Klozapin
 • Kalp ilaçları
 • Simetidin
 • Lityum
 • Dipiridamol
 • Antidepresanlar
 • Kemoterapi ilaçları
 • Diyabet ilaçları
 • Tansiyon ilaçları
 • Östrojen takviyeleri-doğum]]> Yeşil https://www.yesil.gen.tr/yesil.html Thu, 15 Nov 2018 08:04:17 +0000 Yeşil, yeşil pek çok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar. Bunların arasından en güçlü, en kuvvetli ve evrensel olanı doğadır. Bunun yanı sıra gençliği, yaşamı, ümitleri, dinçliği ve yenilenmeyi de simgeler. Yeşi Yeşil, yeşil pek çok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar. Bunların arasından en güçlü, en kuvvetli ve evrensel olanı doğadır. Bunun yanı sıra gençliği, yaşamı, ümitleri, dinçliği ve yenilenmeyi de simgeler. Yeşil renk gözler için en rahat renktir. Görme gücünü artırdığı bilinir. Sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yaptığı da bilinir. Bu renk aynı zamanda hastanelerde de tercih edilen bir renktir çünkü hastaların rahatlamasını sağlar. Bu renk aynı zamanda Amerikan kültüründe ise parayı simgeler. Yeşil şüphesiz ki tabiata doğaya hakim olan bir renktir. Huzuru ve üretkenliği temsil eder. Güven ve rahatlık veren bir renktir. Bazı kültürlerde genç yaştaki gelinlerin tercih ettiği bir renktir. Bu yörenin kültürlerine göre doğurganlığı simgelediği söylenir.

  Yeşil Rengin Tonları, yeşil rengin iridian, pers yeşili, soytarı, zümrüt yeşili, zeytuni, yosun yeşili, yonca yeşili, yeşil-sarı, orman yeşili, pastel yeşili, nane yeşili, malakit rengi, lime rengi, kuşkonmaz rengi, koyu yeşil, koyu pastel yeşili, kamuflaj yeşili, İslam yeşili, ilkbahar yeşili, elektrik yeşili, eğrelti yeşili, deniz yeşili, çam yeşili, bataklık yeşili, asker yeşili ve açık yeşil  bu rengin tonlarıdır. Bu tonlar arasında bazı renklerde anlam taşımaktadır.

  Yeşil
  Yeşil Rengin Tonları ve Anlamları,
  yeşil rengin bazı tonları farklı özelliklerle anlam bulmaktadır. Örneğin zümrüt yeşili olumsuzluğu simgelediği bilinir. Zeytin yeşilinin ise barışı simgelediği söylenir. Koyu yeşil ise erkeksilik, soğukluk, zenginlik ve tutuculuk kavramlarını ifade ettiği bilinmektedir. Sarımsı yeşil ise tüketicilerin en son tercih ettiği renktir. Mavi ile karıştırılmış yeşil sinirliliği ve pasifliği azaltıcı özelliği ile bilinir. Yeşil renk bu tonları ve farklı anlamları ile bize farklı mesajlar vermektedir.

  Yeşil Rengin Olumlu Etkileri, yeşil rengin en çok bilinen olumlu etkileri arasında rahatlatıcı özelliği görülür. İnsana huzur verir ve gözleri dinlendirir. Verem ve kalp hastalıklarına da faydalıdır. Mide rahatsızlıklarına karşı direnci artırır. Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olur. Sinirleri destekler ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Uyumun rengi olarak bilinir. Dinlendirici bir renk olan yeşil yorgun insanlar üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir renk olarak da biliniyor. Yapıcı nitelikleriyle insanları olumlu yönde etkileyen bir renktir. Bedensel olarak kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. 

  Yeşil Rengin Olumsuz Etkileri, olumsuz etkileri olarak rahatlatıcı özelliği ile rahatlama sonucu umursamazlık hissi, yorgunluk hissi ve tembellik hissine de yol açar. Kimi insanlarda ise aşırı kıskançlığa da yol açtığı bilinir. Çalışmayı çok sevmeyen yani tembel karakterde insanların bu yönlerini daha da çok artıracağı yani daha da çok tembellik hissine yol açacağı için bu kişilerin çalışma ortamında yeşil rengin hakimiyetinden kaçınmak kişi için faydalı olacaktır.

  Yeşil Rengi Seven İnsanların Kişilik Analizleri, yeşil rengi tercih eden insanların kişilik analizinde, bu kişilerin kendilerinde değer verme duygularının çok fazla olduğu görülmektedir. Doğru bildiklerinde ısrarcı bir kişilik yapısına sahiptirler. Fikrinden ödül vermezler, kovalayıcı ve takipçi yapıya sahip oldukları da görülür. İnandırıcılığı ve otorite sahibi yapısı ile çevresindeki insanları etkilemeye başarırlar. Kimi zaman ise abartıya kaçarak megaloman yani küstah bir kişilik sergileyebilir. Yeşil rengi seven insanlar genellikle üretken, içten, çevresiyle uyumlu ve doğayı seven kişiliğe sahip insanlardır. Aynı zamanda bu kişiler hareketlerinde de düzenli ve dengeli yapıya sahiptirler. Aynı zamanda gençleşmeyi, yeniden canlanmayı ve cömertliğiyle de bilinir. 

  Yeşil Rengin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri, yorgun insanlar üzerinde dinlendirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Hipnoz edici etkisi vardır ve kan basıncını düşürür. Kılcal damarları açarak sıcaklık hissi]]>
  Yeşil Çay Kalori https://www.yesil.gen.tr/yesil-cay-kalori.html Fri, 16 Nov 2018 03:14:41 +0000 Yeşil Çay Kalori, Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin İmparatorunun önünde duran kaynayan suyun içerisine dü Yeşil Çay Kalori, Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin İmparatorunun önünde duran kaynayan suyun içerisine düşmüş. Yaklaşık 5000 yıldır Çin Japonya ve Hindistan medeniyetleri tıbbi tedavi için kullanılmıştır. Yeşil çay, güçlü antioksidan içeriğine sahiptir. Günde 2 veya 3 fincan tüketilebilir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olduğuna dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. 

  Yeşil çay kalori bakımından 1 fincan yeşil çayın kalorisi 2 ila 5 kalori olmakla beraber şekersiz içilen yeşil çayın kalorisi (sıfır) 0'dır. Eğer günde 2 fincan tüketilir ise, yeşil çay metabolizmayı hızlandırması olayında antioksidan içeren bir içecek olduğu için hücrelere zarar veren ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açan maddelerle savaştığı biliniyor. Aynı zamanda günde 3 fincan düzenli olarak tüketildiği zaman yeşil çay enerji verir. Bu sayede daha çok egzersiz yapılmasına ve daha çok kalori yakılmasına yardımcı olur. Bunun dışında yeşil çay ile kilo verme sürecinde, en fazla bel bölgesinde yer alan yağlanmış olan bölgelerin eridiği tespit edilmiştir. Bu konuda yapılan araştırmalar üzerine yeşil çayın açlık hissini bastırarak, metabolizmayı hızlandırdığı şeklinde ve güçlü antioksidan etkisiyle beraber yağı parçalayarak oluşmasına engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltır.

  Yeşil Çay KaloriYeşil Çayın Hazırlanması; Yeşil çay farklı şekillerde hazırlanabilir. Hazırlanan bu içecek yapraklarından ayrılır. Sonra steril olmuş bir şişe içinde buzdolabında saklanabilir. Küçük miktarlarda hazırlanması daha uygun olur. Bir büyük fincan yeşil çay için; 1 litre kaynamış suyun içerisinde 20 dakika demlenir. 100 gram yeşil çay için; Yarım litre suda oda sıcaklığında en az bir saat kalacak şekilde demlemek için bekletilir. Bu çayın yaprakları açısından kaynar suyla haşlanıp, yanmadığı sürece vitamin bakımından da zengindir.

  Yeşil Çayın Faydaları; Yeşil çay insan ömrünü uzatır. İnsan sağlığına çok faydalıdır. Kalp rahatsızlığı olanlar için, obezite, Parkinson, Alzheimer gibi bazı kanser hastalığının türlerinde yeşil çay çok faydalıdır. Bakteriyel ve viral hastalıklara karşı direnç sağlar. Ayrıca kemik ve mineral yoğunluğunu artırır. Bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Grip belirtilerini ve soğuk algınlığını yok etmede önemli bir yardımcıdır. Özellikle pankreas, yumurtalık, kolerektal, kolon ve prostat kanseri gibi çeşitli türlerine karşı çok faydalıdır. Üstelik iltihapları ve ödemleri engeller. İnmeyi engellemede etkilidir. Damar hastalıklarını önlemede son derece faydalıdır.


  ]]>
  Yeşil Mercimek Erişteli https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-eristeli.html Fri, 16 Nov 2018 05:43:02 +0000 Yeşil mercimek erişteli, yeşil mercimek zengin besin maddeleri içeren tahıllardan biridir ve de oldukça lezzetlidir. Soframızdan eksik etmememiz gereken yeşil mercimek erişte ile çok lezzetli olur. Bu yemek hem lezzetli hem sağlıkl Yeşil mercimek erişteli, yeşil mercimek zengin besin maddeleri içeren tahıllardan biridir ve de oldukça lezzetlidir. Soframızdan eksik etmememiz gereken yeşil mercimek erişte ile çok lezzetli olur. Bu yemek hem lezzetli hem sağlıklı hem kolay bir yemektir. Bunun ile beraber özellikle çocuklar hatta bir yaş üzeri bebekler bile rahatlıkla tüketebilir. Gelişimine faydalı olacak besin maddelerini alacağı yemeklerden birisidir bu yemek. Şimdi bu güzel yemeğimizin tarifine bakalım. 

  Yeşil Mercimek ErişteliYeşil mercimek erişteli yapımı için gerekli malzemeler
  • 1 çorba kasesi yeşil mercimek
  • 1 çorba kasesi erişte
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber 
  Yeşil mercimek erişteli yapımı, yeşil mercimekli erişte için mercimekler yıkanır ve süzülerek bir kaba alınır. Ardından bir tencereye yarım çay bardağı sıvı yağ alınır. Üzerine bir adet kuru soğan küçük küçük doğranır. Ocağa alınır ve soğan kavrulur. Ardından bir kaşık salça eklenir. Salçada kavrulunca tuz, nane ve pulbiberi atılır. İyice karıştırılır. Mercimek ve erişte de ilave edilir. Ardından bir litre kaynar su tencereye eklenir ve mercimekler pişene kadar haşlanır. Ardından servis edilir, afiyet olsun.
  ]]>
  Yeşil Pasaport https://www.yesil.gen.tr/yesil-pasaport.html Fri, 16 Nov 2018 08:07:06 +0000 Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak da bilinen bu pasaportun verilme işlemi, yasama görevinde bulunan eski üyelerine, eski bakanlara, birinci ikinci ve üçüncü derecede kadroda bulunan emekli sandığından kesintileri bulunan devlet Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak da bilinen bu pasaportun verilme işlemi, yasama görevinde bulunan eski üyelerine, eski bakanlara, birinci ikinci ve üçüncü derecede kadroda bulunan emekli sandığından kesintileri bulunan devlet memurlarına ve diğer kamı görevlilerine, diplomatik pasaport verilmesini gerektiren görevler yada resmi vazifeler için kendi hesaplarına verilen pasaporttur. İçlerinde emeklilik durumlarında yada geri çekilme durumlarında vazifelerinden ayrılmış olanlara verilen bu çeşit pasaportlardır. Bunların dışında Büyük şehir belediye başkanlarına, il ve ilçe belediye başkanlarına, kademeli belediye başkanlarına da hususi pasaport verilir. hususi pasaport alan kişiler ailelerinden eşlerine de aynı şekilde yeşil pasaport alabilirler. 

  Yeşil pasaportun özellikleri;
  • Dünyanın bir çok ülkesine vizesiz kısa seyahatler yapılmasını sağlar.
  • Temelinde devlet memurlarına verilen yeşil pasaport aslında her devlet memuruna da verilmez.
  • En az 15 yıllık çalışanları alabildiği yeşil pasaport ve kadrolaşma derecesi 1-2 yada 3 olan devlet memurları alabilir.
  Vizesiz giriş yapılan ülkeler arasında Almanya, Fransa, İtalya, Rusya başta gelenlerdendir. Yeşil pasaport sahibi olan kişiler vizesiz girebilecekleri ülkeleri dış işleri bakanlığının internet sayfasından öğrenebilirler. 

  Yeşil PasaportYeşil pasaport alabilmek için gereken evraklar;
  • Fotoğraf,
  • Kadro derecesi
  • Kimlik bilgileri,
  • Nüfüs cüzdanı,
  • Pasaport cüzdan bedeli, gereken resmi evraklardır. 
  Yeşil pasaportun, başvurusu için pasaport cüzdan bedelinin ödendi makbuzunun yanınızda bulunması gereklidir. Yeşil pasaportun avantajları arasında, ne ülkemizde nede diğer ülkelerde bir ayrıcalık gibi görünse de bu düşünce kesinle doğru değildir. Yeşil pasaportun diğer pasaportlardan farkı pasaport harcı ödememek ve bazı ülkelere vize almadan giriş yapabilmektir. Yeşil pasaport sadece bizim ülkemize has bir durum değildir bir çok ülkede de kendi devlet memurlarına bakanlarına tanımladığı bir pasaport türü vardır. Bazı ülkelerde renkleri farklı da olsa işlevsellikleri aynı olan pasaportlarda vardır. Kuveyt, Tunus ve Brezilyada gir pasaport olarak geçer. 

  Yeşil pasaport kullanımı dediğimiz gibi devlet memurları kademelerine göre, bakanlara ve belediye başkanlarına verildiğini belirttiğimiz bu pasaport ailelerinde bulunan eşlerine verilebileceğini belirttiğimiz bu pasaport verilen kişinin çocukları için on sekiz yaşını geçmemiş olması ve belirtilen belgelerin hazırladığı evraklarla temin edip onlarda kullanabilirler. 
  Yeşil pasaport formları doldurulurken kişinin kendisi değil memurlar tarafından doldurulur ve mühürlenir. Kadro kısımı gerekli personel birimleri tarafından kontrol edilerek evraklar hazırlanır ve imzalanır. Müracaatlar mutlaka hak sahibine tarafından yapılmalıdır. Yoksa işlemlerin başlaması mümkün değildir. 

  Yeşil pasaport, memurlarının formları imzalayacak kişilerin yetkilerini  her yıl emniyet müdürlüğüne bildirmeleri gerekir. Normal halka verilen pasaportla arasında çok büyük farklılıklar yoktur ama önemli bir farklılık vardır. 
  ]]>
  Yeşil Kahve https://www.yesil.gen.tr/yesil-kahve.html Fri, 16 Nov 2018 21:55:22 +0000 Yeşil Kahve, Yeşil çaydan sonra son zamanlarda en çok ilgi çeken zayıflatıcı içecekler arasında yeşil kahve gösterilmektedir. Yeşil kahve zayıflatıcı özellikleri ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İnsan Yeşil Kahve, Yeşil çaydan sonra son zamanlarda en çok ilgi çeken zayıflatıcı içecekler arasında yeşil kahve gösterilmektedir. Yeşil kahve zayıflatıcı özellikleri ile pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İnsanların kilo alma sorunuyla başa çıkmakta zorlanmasıyla, yeşil çayda zayıflamak için başvurulan alternatifler arasında. Böylelikle artık daha  popüler olan yeşil kahve hemen hemen bütün aktarlardan istenildiği şekilde elde edilebilen bir kahve çeşididir. Diğer kuru kahveden farkı ise içeriğinde klorojenik asit içermesidir. Yeşil kahvenin ayrıcı kalorisi yok denilecek kadar azdır. Yeşil kahve ile zayıflamayı deneyenlerden zayıflama konusunda pek çok olumlu yorumlar duyabilmek mümkün, özellikle diyet uygulamalarında yağları parçalayıcı özellikleri ile bilinen bir kahvedir. Ayrıca yeşil kahve kavrulduğu zaman kafein oranı artar. Yani kavrulmayan yeşil kahvede kafein oranı da çok azdır bulunmamaktadır. 

  Yeşil kahveyi zayıflamak için kullanmak istiyorsak; öncelikle diyet için kullanılacak olan kahve öğütülmemiş ve kavrulmamış şekilde işlem görmemiş olmalıdır. Cezvenin içerisine yeşil kahveyi alıyoruz ve aynı Türk kahvesinde olduğu gibi fincan sayısı kadar su ekleyerek ederek pişiriyoruz. Türk kahvesinde olduğu gibi her fincan için 1 veya 1,5 çay kaşığı yeşil kahve kullanabiliriz. Hazırlanan yeşil kahve gün içerisinde 2 defa içilir. Lezzeti bitki çaylarını anımsatan yeşil kahve, düzenli tüketildiği zaman diyet listelerine takviye olacak ve kilo verme hızını neredeyse iki katına ulaştıracaktır.

  Yeşil KahveYeşil Kahvenin Diyete Faydaları

  Yeşil kahve kavrularak işlem görmediğinden dolayı içerdiği kafein oranı çok düşüktür. İçerdiği antioksidan sayesinde özellikle diyet yaparken vücuttaki toksin ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Kan şekeri ile tansiyonu düzenler ve diyet sırasında yaşanabilecek baş dönmesi halsizlik gibi olumsuz durumların önüne geçer ve enerji verici bir içeriğe sahiptir. Yeşil kahve tamamen doğal bir üründür. Çoğu bitkilerin bağışıklık sistemine olan olumlu etkileri gibi yeşil kahve de bağışıklık sistemini güçlendirerek diyet sonucu yaşanabilecek halsizlikleri ve halsizlik sonucu hastalanmaları engelleyici etkiler yaratır.

  Yeşil kahve diyeti uygularken normal öğünlerde vücut ritmine göre uygulanacak diyet programlarının ana öğünlerinden 1 saat önce ya da 15 dakika sonra tüketilen yeşil kahve ile zayıflamak mümkün hale geliyor. Özellikle vücutta hareketsiz kalan göbek bölgesi gibi bölgelerde mevcut olan yağları parçalayıcı etkiler gösterir. Fakat sadece yeşil kahve ya da çekirdeği tüketerek zayıflamak pek mümkün değildir, özellikle nitelikli ve sağlıklı diyetlere destek olarak tüketildiği zaman diyetin etkilerini iki katına çıkarmaktadır.

  Bütün bu zayıflama formüllerini sayarken, bitkinin mucizevi bir sonuç yaratması beklenemez. Özellikle de ciddi sağlık sorunları olan insanların doktor tavsiyesi ile ilaç tedavilerine ek olarak bu yolları kilo atmayı kolaylaştırıcı olarak denemelidirler. Hiç bir bitki tek başına bir sağlık sorununu ortadan kaldırıcı etkiye, içeriğe sahip değildir.

  ]]>
  Rüyada Yeşil Göl Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-gol-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 22:17:59 +0000 Rüyada Yeşil Göl Görmek, farklı anlamlara delalet eder. Yakın zamanda alacağınız müjdeli güzel habere, maddi olarak yaşayacağınız bazı sıkıntılara, çok sevdiğiniz değer verdiğiniz insanlardan ayrılacağınıza yada ayr Rüyada Yeşil Göl Görmek, farklı anlamlara delalet eder. Yakın zamanda alacağınız müjdeli güzel habere, maddi olarak yaşayacağınız bazı sıkıntılara, çok sevdiğiniz değer verdiğiniz insanlardan ayrılacağınıza yada ayrılmak zorunda kalacağınıza delalet eder. Kısmetinizin ve şansınızın artacağına, size zarar vermeye çalışan insanların özellikle bir kadının hazırda beklediğine ve size zarar vermek için fırsat kolladığına, tadınızı kaçıracak insanlarla aynı ortamda bulunacağınıza ve muhatap olacağınıza işaret eder. Artık dünya hayatından ziyade Allah yoluna kendinizi adamak isteyeceğinize de delalet eder.

  Uzun süredir beklediğiniz haberlerin alınacağına, uzun bir ömre, yakınınız tarafından ihanete uğrayacağına da delalet eder. İyi niyetinizin su istimal edileceğine, verdiğiniz emeklerin karşılığını alabileceğinize işaret eder. Genellikle kadın ile tabir edilmektedir. Bu kadın asil, soylu, gösterişli zengin kişi olarak bilinir. Rahat bir hayat süreceğine, özel hayatınızda mutlu günler yaşayacağına fakat yaşayacağınız güzel hayatınız için zorlukları aşmanız gerektiğine, yeni kişilerle tanışıp güzel ve iyi dostluklar kuracağınıza, ticaret hayatında güzel paralar kazanacağınıza, sergilediğiniz olumsuz davranışlar nedeni ile çevreniz tarafından eleştirilere maruz kalacağınıza, iyi biriyle karşılaşıp aranızda güçlü bir bağ oluşacağına işaret eder. Kimi zaman ise sizi kötü yola çekmeye çalışan bir arkadaşınızın hayatınızda olduğuna, size yara açan insanlar yüzünden kimseye güveninizin kalmadığına, haram kazanç sağlayacağınıza, değer verdiğiniz bir insana yalan söylemek zorunda kalacağınıza, çevrenizdeki insanlarla samimi olmadan önce onları iyice tanımanız gerektiğine de işarettir. Bir evliliğe sahip iseniz eşle boşanacağına, sizi şaşırtacak bir sır öğreneceğinize ve etkisinde kalacağınıza da işaret etmektedir.

  Rüyada Yeşil Göl GörmekRüyada Yeşil Göle Girdiğini Görmek, kimsenin hem özel hemde iş hayatının çok güzel olacağına işaret eder. Geçim sıkıntısı yaşamadan güzel bir hayat süreceğine de işarettir. Kimi zamanda onun hile ve yalan şeylerle karşılaşacağına işaret eder. Rüyada girilen göl kirli ise maddi zorluklardan kurtulmaya, bol berekete, memuriyette makama geleceğine, dünya malındaki artışa, yetenek sahibi bir kimseye ve karlı işler yapacağına da delalet eder. Olumsuz anlamda ise değer kaybetmeye, hoş olmayan durumlara düşmeye, kötü huylu bir düşmana, korkuya ve zarar görmeye delalet eder. 

  Rüyada Yeşil Göl Kenarında Olduğunu Görmek, rüyayı gören kişi kendisini dibi görünen, tertemiz bir göl kenarında oturduğunu veya orada gezdiğini görür ise hayatında çok istediği önemli bir şeyin gerçekleşeceğine de delalet eder. Rüya sahibinin parasal külfeti olan tanıdığı birinden uzak duracağına, gelirin kazançlı olacağına, manevi külfeti olan kimseden uzak durulacağına, kısa zamanda alınacak güzel habere, kişi için mutlu edici değişimlere, samimi orta yaşlı yabancıya ve sevince erileceğine delalettir. Olumsuz olarak kötü huylu biri tarafından fenalık görmeye, kötü huylu yöneticilere, bir tanıdık tarafından zarar görmeye ve çözümü zor bir sorunla karşılaşacağına delalettir.

  Rüyada Yeşil Göl Manzarası Görmek, kısmet anlamına gelmektedir. Rüyayı gören kişinin karşısına çıkabilecek çokça iş fırsatı, hayırlı olacak kısmetler ve güzel imkanlara delalet eder. Kimi zamanda sosyal yaşamda başarıya, getirili bir atılım gerçekleştireceğine, zahmetsiz elde edilen mirasa, verdiği söze sadık kalacağına ve tatlı dilli genç insana delalet eder. Olumsuz olarak ise sıkıntı verici bir olayla karşı karşıya kalacağına, maruz kaldığı sıkıntıdan kurtulamayacağına, iş kaynaklı sıkıntıya ve kötü kimseler tarafından büyük zararlar göreceğine delalet eder. 

  Rüyada Yeşil Gölde Yıkandığını Görmek, rüyada rüya sahibi kimse o gölde yıkandığını görürse bu kişi her türlü kaygıdan, her türlü üzüntüden, her türlü kederden ve gamdan kurtulacağına delalet eder. Rüyada o göld]]> Yeşil Mercimek Salatası https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-salatasi.html Sat, 17 Nov 2018 14:31:41 +0000 Yeşil mercimek salatası, yeşil mercimek baklagiller ailesinde yer almakta ve 55 cm yüksekliğine ulaşabilen bir bitkidir. Yeşil mercimek yuvarlak ve yassı tohumları sahip olan bodur bir bitkidir. Türkiye'de yazları kurak kışla Yeşil mercimek salatası, yeşil mercimek baklagiller ailesinde yer almakta ve 55 cm yüksekliğine ulaşabilen bir bitkidir. Yeşil mercimek yuvarlak ve yassı tohumları sahip olan bodur bir bitkidir. Türkiye'de yazları kurak kışları ılık geçen bölgelerde yetişmesi daha kolaydır. Genellikler Güneydoğu Anadolu bölgesi ve İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizde yetişmekte olan yeşil mercimeğin bir çok faydası olmasının yanı sıra her bütçenin alabileceği bir baklagillerdendi. Yeşil mercimeğin besin değeri oldukça yüksek bedeninize ve zihninize güç verir. Vücutta bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansızlık sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Yeni Doğum yapmış anneler için sütü artırmaya faydalıdır. Yeşil mercimeğin bu kadar faydalarından bahsettik birazdan hangi yemekleri yapabiliriz ondan bahsedelim. Yeşil mercimekle yeşil mercimek pilavı yeşil mercimek çorbası, yeşil mercimek çorbası ve yeşil mercimek salatası kolaylıkla yapabilirsiniz. Saydığımız bu yemek arasında yeşil mercimek salatasının yapılışını sizinle paylaşalım.

  Yeşil Mercimek SalatasıYeşil Mercimek Salatası Malzemeleri
  • 2 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 su bardağı arpacık şehriye
  • 1 su bardağı haşlanmış mısır
  • 5-6 adet kornişon turşu
  • 2 adet kırmızı biber
  • 2 adet domates
  • 1 demet maydanoz 
  • 1 demet dereotu
  • 1 adet kırmızı kuru soğan
  • Yarım su bardağı zeytin yağı
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı hardal 
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  Yeşil Mercimek Salatası Yapılışı

  İlk olarak iki ayrı derin bir tencerenin içine 1 litre kadar su koyun ve ocakta kaynamaya bırakın. Daha sonra şehriye mercimekleri ilave edin orta ateşte pişirmeye bırakın.  Şehriye ve yeşil mercimek haşlanırken salatanın içine eklenecek malzemeleri derin bir kabın içinde doğramaya başlayalım. Şehriye ve yeşil mercimek haşlandıktan ve soğuduktan sonra derin bir karıştırma kabına alın alın doğramış olduğumuz bütün malzemeleri ekleyin. Ayrı küçük bir kasenin içine zeytinyağı, limon suyu, karabiber, hardal, tuz ve şekeri ekleyip iyice karıştırdıktan sonra yeşil mercimek salatasının üzerine gezdirip iyice karıştırıp servis tabağına alın. Afiyet olsun.


  ]]>
  Doğadan Yeşil Çay https://www.yesil.gen.tr/dogadan-yesil-cay.html Sun, 18 Nov 2018 14:30:50 +0000 Doğadan Yeşil cay, Camellia sinensi yapraklarından üretilir. Siyah çay ile aynı bitkiden üretilir, fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Doğadan Yeşil çay kısa bir işlemden sonra fermantasyona uğramadan kullanıma hazır Doğadan Yeşil cay, Camellia sinensi yapraklarından üretilir. Siyah çay ile aynı bitkiden üretilir, fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Doğadan Yeşil çay kısa bir işlemden sonra fermantasyona uğramadan kullanıma hazır hale getirilir, ancak siyah çay yeşil çaya göre daha çok kavrulur ve fermantasyona uğrar bu da siyah çayın içindeki antioksidanları kaybetmesine yol açar. Doğadan Yeşil çay içindeki ateşin maddesi, doğadan Yeşil çay çok işlem görmediği için kaybolmaz bu madde özellikle polifenolle birlikte çok etkilidir. Doğadan Yeşil çay yaklaşık 5000 yıldır Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılmıştır

  Doğadan Yeşil çayın içindekileri:

  Doğadan Yeşil çay içindeki aktif maddeler kateşinler, epigallokateşin gibi flavonoidler vardır. E vitamini açısından zengindir, Doğadan Yeşil çay da krom, manganez, selenyum ve çinko gibi ve bazı bileşikler karotenoidle, askorbik asit (C vitamini), mineraller bulunur. Güçlü bir antioksidandır içerisindeki bileşenler sağlıklı yaşam için doğanın bize sunduğu armağanlar dır.

  Doğadan Yeşil ÇayDoğadan Yeşil çay nasıl kullanılır:

  Doğadan Yeşil çay satan bazı firmalar günde 12 bardağa kadar içile bileceğin den bahsetmiş olabilirler bu sayıya çıkmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Hatta toz halinde olan yeşil çay kullanmayınız. Zira karaciğerinize yük binebilir onun yerine yaprak halinde satılan yeşil çayları kullanınız. Bir büyük fincana 2 çay kaşığı yeşil çay atabilirsiniz. Yeşil çayı kaynatmayınız yeşil çayın üzerine kaynamış su ekleyin  demlenmesini bekleyin, demlenme süresi 3 dakikadan az 5 dakikadan fazla olmamalıdır. İçerisine şeker koymaya bilirsiniz. Şekersiz içemeyenler ekleyebilir. Şeker yerine bal koyabilirsiniz ayrıca yeşil çayınıza nane de ekleye bilirsiniz. Yemeğin üstüne doğal yeşil çay içmeyiniz sabah aç karınla ve yatmadan önce aç karınla içerseniz sağlığınız çok faydalıdır. Bilmediğiniz kalitesine inanmadığınız yeşil çayları kesinlikle almayınız.

  Doğadan yeşil çayın faydaları:

  • Alerjiye iyi gelir.
  • Diş çürümesini engeller.
  • Vücudu korur.
  • Yorgunluğu önler.
  • İnsan sağlığına çok faydalıdır.
  • Bakteriyel hastalıklara karşı direnç sağlar.
  • Boğazlarda ferahlık verir.
  • Ağız kokusu önler.
  • Kalp hastaları olanlar için çok faydalıdır.
  • Yeşil çay insan ömrünü uzatır.
  • Grip soğuk algınlığını yok etmede yardımcı olur.

  ]]>
  Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası https://www.yesil.gen.tr/eristeli-yesil-mercimek-corbasi.html Sun, 18 Nov 2018 17:04:01 +0000 Erişteli yeşil mercimek çorbası, Erişte kesme veya kespe kazakça, kence Azerice, Türkçede erişte olarak denir. erişte un, yumurta, yağ, ve tuz karışımı olan hamurun kibrit çöpü kadar kesilmesi sonucu elde edilen Erişteli yeşil mercimek çorbası, Erişte kesme veya kespe kazakça, kence Azerice, Türkçede erişte olarak denir. erişte un, yumurta, yağ, ve tuz karışımı olan hamurun kibrit çöpü kadar kesilmesi sonucu elde edilen bir tür makarna çeşididir. Hamurun en büyük özelliği yumurtasının çok fazla koyularak tutucu olmasını sağlamaktadır. Erişte dünyanın bir çok yerinde farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Orta Asya ülkelerinde kesme adı verilerek kullanılır. Anadolu'da da kışlık yiyecek olarak yapılır ve tüketilir. Erişte ince halinde kesilip kurutulmuş hamurdur. Eriştenin kesimi  oldukça ince olmaktadır. Erişteyi iç Anadolu bölgesinde çok fazla yapılarak, nem ve güneş almayan yerde korunarak kışın tüketilir. Kışlık bir yiyecek türüdür. Eriştenin her türlü yemeği yapılarak kullanılır, eriştenin çorbası, yoğurtlu makarnası, mercimekli, nohutlu çorbası ve daha bir çok şekilde kullanılır. Eriştenin  kışın daha çok çorbası kullanılarak tüketilir.

  Erişteli Yeşil Mercimek ÇorbasıMalzemeler

  • 1 su bardağı
  • 1 su bardağı yeşil mercimek (önceden ıslatılmış)
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 çay bardağı nohut
  • 6-7 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 yemek kasığı nane
  • 1 cay bardağı sıvı yağ
  • tuz 
  •  2 adet limon  

  Yapılışı

  Mercimekleri önce yıkarız, sonra yıkanan mercimeği pişireceğimiz tencerenin içinde yarım saat ıslatırız. Mercimekler yarım saat ıslatıldıktan sonra bir buçuk litre suyla ocağa pişirmeye koyarız, pişip açıldığı zaman içine domates salçasını ilave ederiz, salçayı koyduktan sonra  iki üç dakika kaynatıp içine nohutlarını ilave ederiz. Daha sonra erişteleri içine koyup erişteler pişene kadar kaynatmaya devam ederiz. Çorba kıvamı katı ise içine su ilave edebiliriz sonra pişirmeye devem ederiz. Eriştenin kıvamı iyi ise sosunu yapmak için ayrı bir ocakta, ayrı bir tavanın içine yağını, sarımsağını koyarak kavururuz, kavrulduktan sonra içine biber salçasını ilave ederiz. Salçayla yağını iyice karıştırıp kavururuz ve daha sonra  baharatlarını ilave ederiz. Nanesini, yağı ocaktan aldıktan sonra içine ekleriz ve sonra eriştenin içine katarız ve beş dakika kadar daha erişteyle kaynadıktan sonra altını kapatıp ocaktan alırız. Afiyet olsun.

  ]]>
  Yeşil Mercimek Pilavı https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-pilavi.html Mon, 19 Nov 2018 05:52:47 +0000 Yeşil mercimek pilavı: Türk mutfaklarının vazgeçilmez pilav türlerinde biri de yeşil mercimek pilavıdır. Yeşil mercimek pilavı bulgur ve yeşil mercimek ile yapılır. Sadece yeşil mercimekten pilav yapılmaz. Aynı zamanda siyah Yeşil mercimek pilavı: Türk mutfaklarının vazgeçilmez pilav türlerinde biri de yeşil mercimek pilavıdır. Yeşil mercimek pilavı bulgur ve yeşil mercimek ile yapılır. Sadece yeşil mercimekten pilav yapılmaz. Aynı zamanda siyah ve kırmızı mercimek ile de pilav yapılır. Yeşil mercimek besin değeri bakımında oldukça yüksek olduğu için sağlığa çok yararlı bir baklagildir.  Yeşil mercimeğin sadece pilavı yapılmaz. Çorbası, salatası, çiğ köftesi gibi yemek türleri de yapılır. Kalori bakımından çok yüksek değerlere sahip değildir. O yüzden sağlığına dikkat eden veya zayıflamak isteyen kişiler tüketebilir. 

  Yeşil Mercimek PilavıYeşil mercimek pilavının malzemeleri;
  • 1,5 su bardağı orta bulgur,
  • 1 su bardağı yeşil mercimek,
  • 1 tane kuru soğan(isteğe göre konulur.),
  • 2 yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ,
  • 1 tutam tuz,
  • 5-6 su bardağı sıcak su,
  Yeşil mercimek pilavının yapılışı;
  İlk olarak yeşil mercimekler yıkanır ve haşlanması için ocağın üzerine bırakılır. Soğanlar soyulur ve pembeleşene kadar kavrulur. Soğanları tereyağ ve sıvı yağ ile yakılır. Soğanlar yandıktan sonra içerisine bulgur ve tuz eklenir. Pişen yeşil mercimeklerin suyu süzülmeden bulgurun üzerine eklenir. Bulgurun üzerini 1 parmak geçecek şekilde su konulur. Ocağın altı kısılarak orta ateşte pişirilir. Yeşil mercimek pilavı ne kadar dinlendirilirse o kadar lezzetli olur. Mercimeğin kaynayarak piştiği su eklenirse besin değeri daha fazla yararlı olur. 
  ]]>
  Rüyada Yeşil Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-gormek.html Mon, 19 Nov 2018 11:44:03 +0000 Rüyada Yeşil Görmek: rüya sahibi kişinin hayatında güzel ve olumlu gelişmelerin olacağına işaret etmektedir. Rüyada görülen yeşil renk aslında saf duygulara, temizliğe ve dini duyguların sağlam olmasına işaret etmekt Rüyada Yeşil Görmek: rüya sahibi kişinin hayatında güzel ve olumlu gelişmelerin olacağına işaret etmektedir. Rüyada görülen yeşil renk aslında saf duygulara, temizliğe ve dini duyguların sağlam olmasına işaret etmektedir.

  Rüyada yeşil renkli bir şey görmek, rüya sahibi kişinin çok temiz kalpli bir kişi olduğuna, ettiği bütün duaların ve tüm isteklerin kabul olacağına ve rüya sahibinin günahlarının af olacağına işaret etmektedir.

  Rüyada yeşil renk etek görmek rüya sahibi kişinin yakın bir zaman içerisinde iş yaşamında başarı sağlayacağına, bu başarısından dolayı hem kendisinin hem de ailesinin çok mutlu olacağına ve bu başarısı sayesinde çok aranılan ve insanlar tarafından değer gören bir kişi olacağına, çevresi tarafından kıskanılacağına işaret etmektedir. Rüyada yeşil renk etek gören kimse kişilik açısından hırslı ve azimli bir kişi olmakla beraber hayatı boyunca her zaman her alanda başarıyı yakalayacaktır.

  Rüyada yeşil zeytin görmek rüya sahibi kişinin eli açık bir kimse olduğuna, çevresinde bulunan kişilere yardım etmeye çalıştığına, durumu ne kadar kötüde olsa elindeki bir kuru ekmeği bile arkadaşları ile paylaşmaktan çekinmediğine, devamlı olarak hayır işleri yaptığı ve bu sebeple de Allahın sevgili kullarından biri olduğuna işaret etmektedir. Rüyada yeşil zeytin topladığını görmek ise, rüya sahibi kişinin iyi huylu ve sorunlara karşı pozitif çözümler bulan bir kişi olduğuna, evinden bereketin eksik olmadığına, işlerinin yaptığı yardımlar sayesinde her gün daha iyiye gittiğine ailesi ile birlikte sağlıklı uzun bir ömür süreceğine, çevresi tarafından saygı duyulan bir kişi olduğuna, işaret etmektedir. Bazı rüya tabircilerinin yorumlarına göre ise, rüya sahibi kişinin ticari anlamda işlerinin daha hızlı büyüyeceğine, bu duruma kendisinin bile şaşıracağına, yakın zamanda hiç beklemediği mevkilere erişeceğine, dinine bağlı bir kişi olduğuna ve evinden bolluk bereketin hiç eksik olmayacağına işaret etmektedir. ayrıca çok iyimser olduğu için çevresinde kendisine düşmanlık eden ve dininden döndürmek isteyen kişileri görmediğine, bu kişilerin kendisini dininden döndürmek istediğine ve aklının karışacağına, böyle bir durumda çevresindeki herkese güvenmemesi gerektiğine ve aklını karıştırmalarına izin vermemesi gerektiğine, doğru yolda olduğuna işaret etmektedir.  

  Rüyada Yeşil Görmek

  Rüyada yeşil renginde bir ev görmek, rüya sahibi kişinin bir mirasa konacağına, bu mirasın hiç ummadığı bir yerde geleceğine ve çok yüklü bir para olacağına rüya sahibinin bu para sayesinde durumunu düzelteceğine, bekâr ise yuva kuracağına evli ise de yeni bir eve taşınacağına işaret etmektedir. Rüyada yeşil ev görmek başka bir rüya tabircilerinin yorumlarına göre, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde dost gibi görünen bir düşmanının olduğuna ve rüya sahibine zarar vermekten ancak rüya sahibinin bu kişiyi bel taraf edeceğini ve daha sonrasında evine bereket gireceğine işaret etmektedir.

  Rüyada yeşil renk yılan görmek, rüya sahibi kişinin dini inancının yüksek olduğuna ve yakın çevresinde bu dini inancının baltalamak isteyen kişilerin bulunduğuna işaret etmektedir. Bunun yanı sıra rüya sahibi kişinin aklını karıştırarak kendi taraflarına çekmek istemektedirler.

  Rüyada yeşil renkli boya görmek, rüya sahibi kişinin bir adağı olduğuna ve bu adağının en kısa zamanda yerine getireceğine, çevresinde yardıma muhtaç bir kişinin bulunduğuna ve bu kişinin hayır için sadaka vereceğine işaret etmektedir. Rüyada yeşil renkli duvar görmek rüya sahibi kişinin iş hayatında yeni atılımlar yapılacağına ve bu atılımlar sayesinde mertebesinin yükseleceğine bu sebeple de durumunu düzelterek daha iyi yerlere geleceğine işaret etmektedir.

  ]]>
  Yeşil Mercimek https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek.html Tue, 20 Nov 2018 11:15:15 +0000 Yeşil mercimek, Yerden yaklaşık 1 metre kadar yüksekliğe uzayan yuvarlak tohumları olan baklagiller ailesine ait vitamin yönünden çok zengin bir bitkidir. Merdümek olarak da bilinmektedir. Tarihte bir ilk olarak ilk yeşil mercimek Yeşil mercimek, Yerden yaklaşık 1 metre kadar yüksekliğe uzayan yuvarlak tohumları olan baklagiller ailesine ait vitamin yönünden çok zengin bir bitkidir. Merdümek olarak da bilinmektedir. Tarihte bir ilk olarak ilk yeşil mercimek üretimi Asya ve Akdeniz bölgesinden yapılmakta olup Güneydoğu Anadolu ve iç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Ana vatanı Orta Asya dır. Yeşil mercimek yazların kurak kışları da ılık geçtiği her yerde yetişmektedir. Yozgat, Nevşehir, Aksaray ve Çorum illerinde yetişmektedir. Dünyada ise ABD, Kanada, Hindistan ve Avustralya da yapılmaktadır.

  Yeşil mercimek yetiştirmek için gerekenler:
  • Toprağın hafif asitli olması ve ph değerinin yüksek olması
  • Hafif kireçli hava geçiren verimli topraklarda ekili olması
  • Mercimek yetiştiriciliği hakkında yeterli bilgiye sahip olunması
  • Sıcaklığın 7-15 derece arasında olması bu çimlenme için çok önemlidir.
  • Yeşil mercimek ekilecek yerin iklimine dikkat edilmelidir. Soğuk iklime sahip olan yerlerde yeşil mercimek yetişmez. Bu yüzden yer hakkında da yeterli bilgiye sahip olunması gerekmektedir.
  Yeşil MercimekYeşil mercimeğin faydaları:
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yorgunluğun ve halsizliğin giderilmesine yardımcı olur.
  • Vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. (kalsiyum, demir, A, B1, B2, C vitaminleri,potasyum,klor, bakır, iyot, karbonhidrat)
  • Kolesterolü düşürücü özelliğe sahiptir.
  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Kaynatılıp suyu içilince kas ağrılarına çok iyi gelir.
  • Kabızlığı önler.
  • Diyabet ve şeker hastalıklarının önlenmesini sağlar.
  • İçinde bulunan A vitamini sayesinde gözlere de yararı vardır.
  • Dolaşım sistemi hastalıklarından korunmamızı sağlar.
  • Çocukların gelişimi içinde çok faydalıdır.
  • Bol proteine sahiptir. Kırmızı et kadar protein içermektedir.
  • Anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.
  • Sinirsel rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur.
  • Zayıflamaya yardımcı bir besin kaynağıdır. Uzun süre tok tutma özelliği vardır.
  • Kışın hastalıklardan kurtulmamızı sağlayan besin kaynağıdır.
  • Vejateryanlar için ideal bir besin kaynağıdır.
  • Yüksek miktarda folikasit içerdiği için hamilelik döneminde bol bol tüketilmesi gerekmektedir.
  Yeşil mercimek ile yapılan yiyecekler
  • Mercimek çorbası
  • Yeşil mercimekli börek
  • Mercimekli bulgur pilavı
  • Mercimek köftesi
  • Mercimek salatası başta olmak üzere yüze yakın yemek ve zeytinyağlı çeşitleriyle Yeşil mercimek sofralarımızı süslemektedir.

  ]]>
  Yeşil Göz https://www.yesil.gen.tr/yesil-goz.html Wed, 21 Nov 2018 03:56:13 +0000 Yeşil Göz, İnsanın hayata açılan penceresi olan gözlerin varlığı, sonsuz güç ve kudret sahibi yaratıcının ilahi gücünün eseridir. Bunca karmaşık yapı içinde göz ayrı bir özelliğe sahiptir. Göz
Yeşil Göz, İnsanın hayata açılan penceresi olan gözlerin varlığı, sonsuz güç ve kudret sahibi yaratıcının ilahi gücünün eseridir. Bunca karmaşık yapı içinde göz ayrı bir özelliğe sahiptir. Göz renkleri İris adı verilen kısımda kendini gösterir. Bir çok çeşit göz rengi bulunur. Bunların içinde yeşil gözün ayrı bir havası vardır. Yeşil göz mistik ve tılsımlı yapısı ile görenleri bir daha bakmaya zorlayan fantastik göz rengidir. Gözün renkli kısmı İris; Retina ve koroid ismi verilen iki çeşit dokudan oluşur. Koroid dokular ön tarafa, retina dokuları arka tarafa bakar. Dışarı yansıyan doku Koroid dokusudur. Yani Koroid doku gözün rengini oluşturur.

Yeşil göz rengi tonları,

Göz renkleri tıpkı ten rengimizi veren pigmentler gibi göz içinde azalan çoğalan yapısı ile dikkat çekerler. Göz renklerini oluşturan pigmentlerin yapısında yağ bulunur. Yeşil göz; Zümrüt yeşili, Zeytin yeşili, Petrol yeşili, Orman yeşili gibi tonlar da ve bunların aralıklarında ki desenlerden oluşur.

Yeşil GözGöz rengi neden yeşil olur

Yeşil gözlü insanlara sık rastlanmaz, bütün göz renklerinde olduğu gibi yeşil göz rengi oluşumuna da genetik olarak anne ve babanın göz rengi etki eder. Göz renginin yeşil olmasına neden olan bir başka durum da, göz rengini taşıyan genlerin genetik olarak çekinik olmasıdır. Gözün renkli kısmını oluşturan iris Güneş ışığının gözde ki yansımasını iki faktöre bağlı olarak süzer ve geri yansıtır. Ayrıca iris'in yapısı iki farklı pigmentten oluşur. Bunların melanin ismi ile anılan kahverengi pigment ve lipokrom ismi verilen hafif sarı pigmentten oluştuğunu belirtmek gerekir. İris'te kahverengi melanin pigmenti fazla olursa koyu renkli gözlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Yeşil gözlü insanların irislerinde çok az melanin ve orta büyüklükte lipokrom içerikli madde bulunur. Melanin pigmentinin az olması gözün mavi olmasına neden olur. Lipokrom maddesinden kaynaklanan mavi ve sarı rengin karışımı yeşil göz oluşmasına neden olur. Gözün renginin yeşil olarak yoğunlaşması, göze gelen Güneş ışığının saçılma derecesine göre değişir. Bu durum siyah ve kahverenkli gözlerde fazla değişkenlik göstermez iken ela, yeşil ve mavi gözler de belirgin bir değişikliğe neden olmaktadır. 

Yaşamsal alan, genetik ve evrimsel değişimin göz renklerine etkisi,

Göz renklerinin değişimine neden olan ışık saçılmasına Rayleigh saçılımı adı verilmiştir. Bu saçılım şeklinde; ışığın manyetik dalgalar, su ve toz zerrecikleri tarafından kırılması ile ortaya çıkan yeşil fantastik renk oluşumu ortaya çıkar. Bu yeşil ışık dalgaları Dünya'nın kuzey kutup bölgesinde oldukça yoğun görülür. Bu yeşil ışık dalgalarına kuzey ışıkları yada aurara denir. 

Genetik yapımızın bulunduğumuz coğrafya ile ilgisi olduğu artık su götürmez bir gerçek, Dünya'nın kuzey bölgelerine yakın yaşayan insanların göz renklerinin mavi olduğu, daha kuzeye yaklaşıldığında yeşil kuzey ışıklarının etkisi ile yeşil gözlü olduğu kabul edilmektedir. İnsanın ihtiyacı olan ışığın fazlasının süzüldüğü güney kutbunda ise; yoğun Güneş ışığının göz arkasına olan etkisinin azaltılması için karanlık oda oluşturacak şekilde göz irislerinin kahverengi ve siyaha dönüştüğü, bu nedenle Güney yarım küre de yaşayan insanların göz iris renklerinin siyah olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek ve evrimsel değişimin canlı üzerinde ki etkisidir.

Yeşil gözlü insanlar, Bu insanların iyi bir müzik kulakları olduğu, hayatı seven, başkaları tarafından sürekli aranan, lider ruhlu, tutkulu seven, çok kıskanç insanlardır. Bunun yanı sıra bu kişiler canlı ve üretici ve macera ruhlu ve intikam duygusu olan insanlardır. Bu insanlar fiziki olarak sağlıklı ve sağlam yapıları ile dikkat çekerler.

]]> Düdüklüde Yeşil Mercimek https://www.yesil.gen.tr/duduklude-yesil-mercimek.html Wed, 21 Nov 2018 09:22:54 +0000 Düdüklüde yeşil mercimek, karbonhidrat içermesine rağmen sindirilmesi uzun zaman aldığı için kana da yavaş yavaş karıştığından dolayı insanı uzun süre tok tutan kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli mucizevi bir yemekti Düdüklüde yeşil mercimek, karbonhidrat içermesine rağmen sindirilmesi uzun zaman aldığı için kana da yavaş yavaş karıştığından dolayı insanı uzun süre tok tutan kalorisi düşük sağlıklı ve lezzetli mucizevi bir yemektir. kuru baklagillerden folik asit kaynağı olan haftada en az bir kere tüketilmesi gereken bir yemektir. Dengeli beslenmek için ve kiloları dengede tutmak için düdüklü tencerede mercimek tüketilmesi gereken en önemli yemeklerden birisidir.  

Düdüklüde Yeşil mercimeği yapmak için gereken malzemeler
 • 1 su bardağı yeşil mercimek
 • Bir çay kaşığı tuz
 • Kaynar su
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası ya da biber salçası
 • 1 adet domates
 • 2-3 adet çarliston biber
 • Dörtte biri kadar et bulyon tercih edebilirsiniz
 • Pul biberi
 • Nane
Düdüklüde Yeşil MercimekYeşil mercimeğin, az önce saydığımız bunca güzel özelliğini yani besin değerini kaybetmemesi için çok doğru bir şekilde pişirilmesi önemlidir. Yeşil mercimek bir gece önceden üzerine iki parmağını geçmeyecek kadar tuzlu suda bekletmekte fayda vardır. ertesi gün bu suyu döküp yerine yenisini koyarak mercimeği yeniden yıkamalıyız. Yemeğinizi artık dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Bir gece önceden suda bekletmeye almayı unuttuğunuzu düşünürsek yeşil mercimeği yedikten sonra gaz problemi yaşamamanız için içerisinde biraz da olsa kimyon konulmasında fayda vardır. 

Düdüklüde yeşil mercimeğin yapılışı;

Bir gece önceden beklettiğiniz mercimeğin suyunu süzülerek sudan çıkardınız. İçerisinde taş olmadığından emin olduktan sonra tekrar ikinci bir suyla yıkadıktan sonra yeniden tencereye koymak için süzgeçten geçirilir. Hazırladığımız yeşil mercimeği düdüklüye koyup üzerini iki parmak kadar geçen su ilave edilerek kapağı katılır. Yaklaşık olarak on dakika kaynatıldıktan sonra haşlanan yeşil mercimekler süzgeçten geçirilerek bekletilirken tekrar düdüklü tencere içerisine yapımızı koyarak kavurmak için soğanları ve çarliston biberleri doğranmış şekilde yağın içerisine ilave edilir. Doğranan ve tencereye ilave edilen çarliston biber ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulduktan sonra içerisine salçamızı ilave ederek biraz da su eklenerek salça eritilir. Daha sonrasında yeşil mercimek ve gereken miktarda su ilave edilir. Devamında belirttiğimiz miktarlarda pul biberi nane ve tuz ilave edilir ve karıştırılır. Eğer ki mercimeğin yendikten sonra gaz yapmasını istemiyor iseniz birazda kimyon eklemenizde fayda vardır. En son olarak da düdüklü tencerenin kapağı kapatılarak düdüklünüzün kuru baklagilleri pişirme süresine göre yeşil mercimek düdüklüde pişirilir. Artık yemeğimiz pişmiş ve hazırdır. Afiyetler olsun. 
]]>
Yeşil Mercimek Yemeği https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-yemegi.html Thu, 22 Nov 2018 07:14:42 +0000 Yeşil Mercimek Yemeği, Halk arasında kara şimşek olarak bilinen yeşil mercimek yemeği son derece basit ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Elbette müptelası olanlar kadar tadını pek beğenmeyenler de vardır. Ne diyelim Yeşil Mercimek Yemeği, Halk arasında kara şimşek olarak bilinen yeşil mercimek yemeği son derece basit ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Elbette müptelası olanlar kadar tadını pek beğenmeyenler de vardır. Ne diyelim damak zevki tartışılmaz fakat faydalı olması nedeniyle biraz da olsa tüketilmesi gerekmektedir. Yeşil mercimek lifli bir gıda olması nedeniyle sindirime, kilo kontrolüne ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Aynı zamanda kabızlık gibi sorunlara iyi gelmekle beraber, hemoroidi olanların da tüketmesi gereken bir yemektir. Boşaltımın daha kolay olmasını da sağlayan yeşil mercimek yemeği iyi bir metabolizma hızlandırıcısıdır. 

Yeşil Mercimek YemeğiYeşil Mercimek Yemeği Tarifi,
 • Bir adet büyük soğan ya da iki küçük soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • Tuz 
 • Karabiber
 • İki üç yemek kaşığı yağ 
 • 2 su bardağı kadar yeşil mercimek 
Yeşil Mercimek Tarifi,

Yeşil mercimek için uygun bir kap seçin. Çok fazla su kullanmayacağımız için dar bir kap daha tasarruflu olacaktır. Önce sıvı yağı ekleyin ve ardından soğanları ince ince doğrayıp tencereye alın. hafif pembeleşene kadar karıştırın ve salçayı da eleyerek bir iki dakika daha kavurun. Üzerine 2 su bardağı sıcak su ilave edin ve tavuk suyu (isteğe bağlı), tuz ve kara biberi de ekleyin. Su kaynamaya başlarken içine mercimekleri atın ve altını kısın. Üstüne bir kapak kapatın ve iyice kaynatın. Buharıyla iyice pişen yemekler her zaman daha lezzetli olur. Bunun için iyice pişmesi için ağır ağır pişirin. Arada tadına bakabilirsiniz. Umarım tarifi beğenirsiniz. Yanına cacık ve biraz pilav yaparsanız tam bir akşam menüsüdür. 

Şimdiden sizlere afiyet olsun. 
]]>
Yeşil Çay Zayıflatırmı https://www.yesil.gen.tr/yesil-cay-zayiflatirmi.html Fri, 23 Nov 2018 06:54:40 +0000 Yeşil Çay Zayıflatırmı, günümüzde oldukça gündemde olan yeşil çay ile zayıflama özellikle kadınlar tarafından oldukça tercih edilen bir zayıflama yöntemidir. Bilinen birçok faydası olan yeşil çay kullanımının, Yeşil Çay Zayıflatırmı, günümüzde oldukça gündemde olan yeşil çay ile zayıflama özellikle kadınlar tarafından oldukça tercih edilen bir zayıflama yöntemidir. Bilinen birçok faydası olan yeşil çay kullanımının, en çok tercih edilen kullanımı da zayıflama amaçlıdır. Yeşil çay zayıflatırmı konunun çokça merak edildiği şu günlerde sizleri bilgilendirmek amacıyla yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşacağız.

Yeşil çay zayıflama, konusunda siyah çaya kıyasla daha çok yardımcı olduğu doğrulanmıştır. Fakat bu yeşil çayın doğrudan zayıflattığı veya siyah çayın kilo aldırdığı anlamına gelmez. Yeşil çay sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi olduğu için kullanılır. Tek başına kullanıldığı zaman herhangi bir etkisi olmadığından diyet ve beslenme programları ile destek amaçlı kullanılır. Tabi bu etkinin görülebilmesi için yeşil çayın şekersiz veya az şekerli bir şekilde içilmesi gerekir. Bunun yanı sıra aktarlarda veya dışarıda satılan bu yeşil çayın yapımında yapraklar değilde bazı gereksiz şeyler eklendiği için güvenilir markaların tercih edilmesi gerekir. 

Yeşil Çay ZayıflatırmıYeşil çay zayıflatırmı, yeşil çaydan istenilen etkinin alınabilmesi için kullanımının belli sınırlar içinde olması gerekir. Günde 1 fincan yeşil çay ile zayıflama önerilmektedir. Fazla kullanımı ise zararlıdır. Henüz tam olarak araştırma sonuçları bilinmediğinden hamilelik ve emzirme dönemlerinde hamile kadınların yeşil çayı tüketmesi tavsiye edilmez. Hamilelik döneminde fazla kilolardan kurtulmak isteyen hanımların egzersiz ve spor yöntemlerini tercih etmeleri önerilmektedir.

Yeşil çay ile zayıflama yöntemleri

Yeşil çay ile maden suyu ve limon karışımı günde 1 fincan içildiğinde zayıflamaya oldukça iyi gelmektedir. Bu maddeler sayesinde vücuttaki yağ yakımı hızlanır ve daha çabuk kilo verilebilir. Demleme şeklinde kullanılan yeşil çayın sıcak bir şekilde içilmesi tavsiye edilir.
]]>
Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-corbasi-kac-kalori.html Fri, 23 Nov 2018 21:03:04 +0000 Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori, Tarihsel olarak ilk çağlardan itibaren mutfaklarda geniş bir yeri olan çorbası, pilavı, köftesi ve salatası olarak her yiyeceğin içerisinde kullanılan bir bitkidir. Mercimek, tek başına ye Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori, Tarihsel olarak ilk çağlardan itibaren mutfaklarda geniş bir yeri olan çorbası, pilavı, köftesi ve salatası olarak her yiyeceğin içerisinde kullanılan bir bitkidir. Mercimek, tek başına yemek yapımında kullanıldığı gibi, yardımcı malzeme olarak da kullanılır. Mercimek bitkisinin sarı, kırmızı ve yeşil gibi çeşitleri türleri de vardır. Her birinin lezzeti ve özelliği farklıdır. Mercimek kırmızı taneleriyle yapılan çorbası da severek içilir. Yeşil taneleriyle hazırlanan yemekler arasında köftesi doğal bir protein kaynağıdır. Yanı sıra yeşil mercimek ve sarı da kurak iklimi seven bu bitkinin Anavatanı Orta Asya'dır. Bundan dolayı yeşil mercimek ve sarı da tam bir vitamin kaynağıdır. Yapılan bir çalışmada; İçeriğinde yüksek oranda yararlı karbonhidrat bulunur. Bu sebeple yüksek karbonhidrat olmasına rağmen glisemik indeksi çok düşüktür. Çünkü sindirimi uzun süren yeşil mercimek, karbonhidratları açısından kana karışırken çok yavaş yavaş geçer. 

Yeşil mercimek çorbası kaç kalori olduğunu araştırırsak, bir tabak mercimek çorbası 200 kaloridir. Ayrıca bu mercimek çorbasını hazırlarken kullanılan yağ oranı ve mercimek miktarına bağlı olarak azaltılıp artırabilir. 

Oysa 1 yemek kaşığı kuru mercimek 42 kaloridir. Bu açıdan kırmızı mercimek diğerlerine göre daha çabuk pişer. Aslında daha yumuşak olmasından kaynaklanıyor. Buna istinaden yorgunluk ve bitkinlik hissedilen zamanlarda kişilerde enerji verici özelliğini yansıtır. Kilo vermek isteyen kişilerinde mercimek tüketmesi metabolizmayı hızlandırdığı için olağanüstü bir etki yaratır.

Yeşil Mercimek Çorbası Kaç KaloriYeşil Mercimek Faydaları;

 • Mercimek içeriğindeki demir bakımından çoğu besinden zengindir.
 • Bu sebeple kansızlık sorunu olanlar için ideal bir yardımcıdır.
 • Vücudu zinde tutmak için ve enerjik olmasında çok faydalıdır.
 • Göz hastalıklarına ve göze iyi gelen faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Mercimek sinirleri yatıştırır ve yıpranan sinirlerin onarımını yapar.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır.
 • Emzirme döneminde anne sütünü artırmada çok faydalıdır.
 • Kalp ve damar hastalıklarında korunmak için çok faydalıdır.
 • Yeşil mercimeğin suyu içilmesi halinde kas ağrılarına iyi gelir.
 • Kansızlığın giderilmesinde ilaç kadar oldukça faydalıdır.

Yeşil Mercimek Çorbası Nasıl Yapılmalı;

Yeşil mercimek; Kabuklu olan bu mercimek türü pişirme sırasında dağılmaz. Aroması içine iyice çeker. Yemek yaparken 40 dakika kadar haşlanması kafidir. Salatası için yarım saat haşlanması uygundur. Bu şekilde haşlanan mercimek yemeklerde kullanılabilir. Bu şekilde yeşil mercimek çorba yapımında kullanılabilir. Eğer yağ miktarı uygun şekilde ayarlanırsa, kalori bakımından diyet yapanlar içinde uyumlu olur. Besleyici olması ve bir tabak yeşil mercimek çorbasının 200 kalori olması bakımından her zaman tercih edilebilir.

]]>
Yeşil Erik https://www.yesil.gen.tr/yesil-erik.html Sat, 24 Nov 2018 16:50:29 +0000 Yeşil Erik, gülgiller familyasından olan erik, Prunus cinsi meyvesi yenen bir ağaç türünün mahsulüdür. Türkiye' de Doğu Anadolu bölgesinin yüksek yaylalarında ve Güneydoğu Anadolu'nun kurak kısımları hariç her yerde yetiş Yeşil Erik, gülgiller familyasından olan erik, Prunus cinsi meyvesi yenen bir ağaç türünün mahsulüdür. Türkiye' de Doğu Anadolu bölgesinin yüksek yaylalarında ve Güneydoğu Anadolu'nun kurak kısımları hariç her yerde yetişebilir. Baharda beyaz renkli çiçek açar, erkenci dönem denilen Can eriğini olgunlaşma döneminde ise Japon eriği takip eder. Çalımsı yada yüksek ağaçlarda yetişir. Kullanma şekillerine ve olgunluk zamanına göre farklı çeşitlere ayrılan erikler; sert çekirdekli, yenilen kısmı etli, sulu ve gevrek olan, yeşil renkte mayhoş bir meyvedir. Tüm dünyadaki erik çeşitleri 2000'in üstünde olup Türkiye' de yetiştirilen türleri 200'den fazladır. Hem meyve hem kurutularak tüketilen eriğin pazarda karşılaştığımız en çok türleri; can erik, papaz eriği, malta eriği ve mürdüm eriği çeşitleridir. Erik, yeşil olduğu gibi olgunlaşma sonrasında, sarı, kırmızı ve mor gibi çeşitli şekilleri de mevcuttur. Türü fark etmeksizin yaz aylarının vazgeçilmezi olan erik, yüksek oranda lif içerir. İçerisinde bol miktarda A, B ve C vitaminleri barındıran eriğin, alerjen riski oldukça düşüktür. Magnezyum ve potasyum yönünden de zengin olup demir emilimini hızlandıran faydalı bir meyve türüdür. Fakat birçok gıda gibi eriği de aldıktan kısa bir süre içinde taze taze tüketmeliyiz. Özelikle hamile bayanların aşerme dönemlerindeki gözde meyvelerinden biridir erik.

Yeşil ErikEriğin faydaları:

İçerisindeki A vitamini sayesinde, göz ve cilt sağlığı açısından önemli yere sahiptir. Yoğun lif yapısı ile, eriğin sindirim sistemindeki olumlu etkisi tartışılamaz derecede büyüktür. Komposto yapılarak tüketildiğinde; bağırsakları hareketlendirir, mide gazı ve kabızlığı yüksek oranda giderir. Aynı zamanda çekirdekleri bağırsakta oluşan solucanları düşürmekte yararlıdır. Bağışıklılık sisteminin oluşmasında ve korunmasında yeri önemlidir. Demir eksikliği tedavisinde yardımcı elemandır.Ayrıca östrojen seviyesini dengede tutan erik; adet düzensizliği yaşayan ve menopoz dönemindeki bayanlar için de tüketilmesi gereken bir meyvedir. Gevrekliği ile diş etlerini güçlendir ve diş sağlığının korunmasında etkilidir. Ateş düşürücü etkisi olan bu şifalı meyve; kalbi güçlendirir, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında çok yararlıdır. Erik, yedikten sonra glikoz seviyesini orta seviyeye getirerek kan şekerini dengede tutar. Bu da, kilo vermek isteyenler için önemli bir etkendir. Özellikle yaşlılar için düzenli tüketildiğinde görme sorunlarını engellediği söylenmektedir. Yeşil erik tüketenlerin; astım, öksürük, soğuk algınlığı, akciğer ve meme kanserine yakalanma oranının diğer insanlara göre daha düşük olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Boğaz ve bademcik iltihapları için, yaprakları suda kaynatılıp bu su ile gargara yapılır. Vücuda güç ve enerji veren erik, çekirdekleri çıkartılıp lapa haline getirildiğinde cilt için muhteşem bir maske veya makyaj temizleyiciye dönüşür. Yüksek C vitamini sayesinde ciltteki kırışıkları giderir. Akne ve sivilceleri tedavi etmekte çok faydalıdır.
]]>
Yeşil Akıntı https://www.yesil.gen.tr/yesil-akinti.html Sun, 25 Nov 2018 12:45:24 +0000 Yeşil akıntı, kadınlarda normalde bir miktar vajinal akıntının olması doğal ve normaldir. Bu akıntılar fizyolojik olarak bilinir ve az kokulu, açık renkte, beyazımtırak olur. Adet döneminde yaşanan akıntının re Yeşil akıntı, kadınlarda normalde bir miktar vajinal akıntının olması doğal ve normaldir. Bu akıntılar fizyolojik olarak bilinir ve az kokulu, açık renkte, beyazımtırak olur. Adet döneminde yaşanan akıntının rengi, kokusu, yoğunluğu ve miktarında değişiklik yaşanabilir. Ancak vajinal bölgede yaşanan bir enfeksiyon nedeniyle de akıntının rengi, kokusu, yapısı ve yoğunluğu değişebilir. Enfeksiyon nedeniyle oluşan akıntıyla beraber bölgede kaşıntı, yanma gibi şikayetlere yol açabilir.

Yeşil akıntıya yol açan en sık neden Trichomoniasis adlı ve cinsel birliktelikle bulaşan bir enfeksiyondur. Bu tür akıntı oldukça kötü kokar, rengi saf yeşilden açık sarıya doğru değişebilir. Cinsel birliktelik anında ve idrar yaparken bölgede ağrı ve acı hissi oluşur. Ayrıca genital bölgede kaşıntı ve pelvik ağrı yaşanabilir. Klamidya enfeksiyonu ve Genore enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan akıntı genelde sarı, beyaz ya da açık yeşil renkte olur. Yeşil akıntı ayrıca vajina için kullanılan tampon gibi maddelerden dolayı da kaynaklanabilir. Yeşil akıntıyla beraber yüksek ateş, karın ağrısı, pelvik ağrı, mide bulantısı, kusma, nabız atışında zayıflık fark edilirse hemen acile başvurmak gerekir.

Yeşil AkıntıYeşil akıntı belirtileri

Yeşil akıntı nedeniyle yaşanan belirtiler alta yatan hastalığa göre kişiden kişiye değişebilir. Beraberinde yeşil akıntıya yol açan genital sorunlara da neden olabilir. Vücut sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Yaşana belirti ve sorunlar;

 • Genital ağrı ve yanma
 • Üreme bozuklukları
 • Vajinal kaşıntı
 • Cinsel birliktelikte ve idrar yaparken ağrı
 • Vajinal lekelenme
 • Nabız atışında yavaşlama
 • İshal
 • Ateş
 • Pelvik ağrı
 • Uyuşukluk, hezeyan, halisünasyon, duygu karışıklıkları
 • İsilik görülebilir.

Yeşil akıntı nedenleri

 • Vajinal bölgenin bakteri ortamının değişmesi, bölgede bakterilerin artması
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Vajinada yabancı cisim(spiral)
 • Gonore
 • Trichomoniasis

Yeşil akıntının nedeni nasıl teşhis edilir

Doktor yeşil akıntının nedenini öğrenmek amacıyla hastaya bazı sorular yöneltebilir. Bu sorular;

 • Ne zamandır yeşil akıntının olduğu
 • Akıntının kokulu olup olmadığı
 • Kullanılan ilaçlar
 • Yaşanan belirtiler
 • Daha önceden akıntının olup olmadığı

Yeşil akıntı tedavisi

Yeşil akıntı mutlaka tedavi edilmesi gereken vajinal akıntılardan biridir. Doktor teşhisten sonra uygun ilaçları vererek tedavisini gerçekleştirir. Reçete edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. İlaçlar kullanılırken akıntı ortadan kaybolduğunda ilaç kullanımı kesilmemelidir. Aksi halde akıntı tekrar nüksedebilir. Yeşil akıntı tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara ve hastada kalıcı hasarlara yol açabilir. Dolayısı potansiyel komplikasyon olasılığını minimuma indirmek için tedavi planı düzenli takip edilmelidir. Yeşil akıntı tedavi edilmezse şu komplikasyonlar gelişebilir;

 • Kısırlık
 • Ektopik gebelik
 • Toksik şok sendromu
 • Hastalığın partnere bulaşması
 • Kadın üreme sisteminde enfeksiyon yayılması yaşanabilir.
]]>
Rüyada Yeşil Elma Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-elma-gormek.html Sun, 25 Nov 2018 19:27:39 +0000 Rüyada Yeşil Elma Görmek, güzel ve huzurlu bir yaşama ve ferahlığa işaret etmektedir. Rüyada görülen yeşil elma çok parlak ise bu rüya sahibinin gönlünün temizliğini gösterir ve rüya sahibinin önünün açık olacağ Rüyada Yeşil Elma Görmek, güzel ve huzurlu bir yaşama ve ferahlığa işaret etmektedir. Rüyada görülen yeşil elma çok parlak ise bu rüya sahibinin gönlünün temizliğini gösterir ve rüya sahibinin önünün açık olacağı şeklinde yorumlanır. Rüya sahibinin iyi niyetli bir kişi olduğuna ve hiç kimse hakkında kötü düşünce de olmadığına işaret eder. Rüyada görülen güzel yeşil elma rüya sahibinin mesleki yaşamında meydana gelecek güzel sevindirici gelişmelere, eğer ki aile içinde var olan bir tartışma ve huzursuzluk var ise bu huzursuzlukların son bulup rahat yüzü göreceğine işaret eder. Aynı zamanda uzun süreli çekilen maddi sıkıntıların son bulup ferah ve rahat bir hayatın olacağı hayırlı kapıların açılacağını işaret eder.Rüyada Yeşil Elma Görmek 

Rüyada yeşil ve büyük bir elma görmek ise rüya sahibinin çok marifetli olduğuna elinden her türlü iş gelip bütün zorlukların üstesinden gelip ferah ve huzurlu bir hayat geçireceği şeklinde yorumlanır. Rüya sahibinin her konuda becerikli olmasından ötürü iş hayatında da bu özelliği sayesinde rahat edip her zorluğun üstesinden kolaylıkla geleceğine işaret eder. Rüyada güzel yeşil elma görmek eğer ki rüya sahibi iş konusunda sıkıntı çekiyorsa rahata kavuşup güzel bir iş bulacağına  ve işinde çok başarılı olup taktir göreceğine işaret eder. Eğer ki rüya sahibi sağlık yönünden sıkıntı çekiyor ise şifa bulup o sıkıntısından kurtulacağına işaret eder. Allah katında bekleyen dualar kısa bir zaman içerisinde rüya sahibine ulaşıp ne isteği var  ise temiz kalbi sayesinde geç olmadan gerçekleşeceğine işaret eder. Diğer rüya yorumcularına göre rüyada yeşil elma görmek çok hayırlıdır ve arkasından da hayırlı olaylar getirecektir. Her kim rüyasında parlak çok güzel bir yeşil elma görürse bu çok güzel bir kısmet olarak yorumlanır. Rüya sahibi eğer bekar ise çok güzel bir evlilik yaparak çok mutlu olacağı şeklinde de tabir edilir.
]]>
Rüyada Yeşil Şal Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-sal-gormek.html Mon, 26 Nov 2018 01:47:31 +0000 Rüyada yeşil şal görmek, rüya sahibinin erkek çocuğa duyulan özleme delalet eder. Rüyada şal gören kişi hayattaki beklentilerinin olacağına, mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayacağına işaret eder. Rüyada yeşil şal görmek, rüya sahibinin erkek çocuğa duyulan özleme delalet eder. Rüyada şal gören kişi hayattaki beklentilerinin olacağına, mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayacağına işaret eder.

Rüyada şal gördüğünü görmek, kişinin herhangi bir yardım almadan istediği mevkiye geleceğini güzel işler yapacağına işaret eder. Rüya sahibinin bol geliri olacağına ve içten davranan akrabaya işaret eder.

Rüyada yeşil şal taktığını görmek, rüya sahibinin umduğu mevkiye meşakkatle ulaşacağına, verdiği uğraşlar sonunda mutlu bir hayata ve zorluklarla kazanılacak zenginliğe işaret eder. Kişinin sosyal hayatta mutluluğa delalet etmektedir.bazı yorumcularda sıkıntıya düşerek kazanılan mal olarak yorumlamaktadır. 

Rüyada Yeşil Şal GörmekRüyada yeşil şalı omuza takmak, rüya sahibi bekarsa kısa zaman da evleneceğine ve kısa yoldan alınacak kısmete işaret eder. Şalın rengi ise evliliğin nasıl gideceğini belirlemektedir.

Rüyada yeşil şal hediye edildiğini görmek, şalı hediye olarak alan kişi iyi bir haber alacağına ve sevineceğine işaret eder. Rüyada yeşil şalı hediye olarak satın alıyorsanız bir hastalığa yakalanacağınıza ve bu hastalık sonucunda manevi olarak güçleneceğinize delalet etmektedir. 
]]>
Kıymalı Yeşil Mercimek https://www.yesil.gen.tr/kiymali-yesil-mercimek.html Mon, 26 Nov 2018 17:20:23 +0000 Kıymalı yeşil mercimek, Kuru baklagiller familyasından olan mercimek nohut ve kuru fasulye gibi bakliyatların, yemeğini yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi eski ve yeni mahsul olup olmadığını bilmenizdir. Y Kıymalı yeşil mercimek, Kuru baklagiller familyasından olan mercimek nohut ve kuru fasulye gibi bakliyatların, yemeğini yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi eski ve yeni mahsul olup olmadığını bilmenizdir. Yeni mahsul bakliyat ürünleri daha çabuk pişer ve suyu çok fazla çekmezler, eski mahsul yeşil mercimek ise, daha geç pişer ve daha çok su harcar. Buda biz bayanların hem yaptıkları yemeğin lezzetini hemde pişirmedeki kolaylıkları olumsuz olumlu etkilemesine neden olur. Şimdi gelelim bugünkü tarifimize kıymalı yeşil mercimek vitamin değeri çok yüksek olan bir yemektir. Çocuklarımızın gelişim evresinde rahatlıkla tüketebileceği ve büyümelerine yardımcı olacağı bir yemektir. Unutmayalım ki kuru baklagiller her zaman besin değeri çok yüksek gıdaların başında gelir ve her mevsimde yapılabileceği yemek çeşitleri mevcuttur. En az haftada bir gün mutlaka çocuklarınıza kuru baklagillerden bir yemeği yedirmenizde fayda vardır. 

Kıymalı Yeşil MercimekKıymalı yeşil mercimeğin malzemeleri;
 • 1 su bardağı yeşil mercimek,
 • Haşlama işlemi için kaynamış su,
 • 1 baş soğan,
 • 250 gram kıyma,
 • 4 yada 5 yemek kaşığı sıvı yağ yada margarin,
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
 • Yarım kavanoz garnitür (patatesli olabilir.)
 • 1 çay kaşığı kadar pul biber,
 • 1 çay kaşığı kadar karabiber,
 • 1 çay kaşığı kadar  tuz,
Kıymalı yeşil mercimeğin yapılışı;

Yeşil mercimek bir gece önceden suya ıslanır ve bekletilir. Ertesi gün kara suyunu bırakan yeşil mercimeği süzgeç yardımıyla bu sudan arındırılır ve yeniden yıkanarak süzülür. Yeşil mercimeklerimizi tencerenin içerisine kaynar su ilave edip haşlamaya bırakırız. Haşlama işlemi bittikten sonra suyu tekrar süzülür ve süzgeçte bekletilir. 

Diğer taraftan küçük doğradığımız soğanları sıvı yağımızı tencere içerisine alıp ocak üzerine koyarız ve kavurmaya başlarız. Soğanlar pembeleşmeye başladığında domates salçamızı biraz su ilave ederek eritmesini ve kavrulmasını bekleriz. Hazır olan soğanların üzerine kıymamızı ilave ederek karıştırırız. Kıyma suyunu iyice salana kadar ocakta pişirmeye devam ederiz. Suyunu bırakan kıymanın üzerine tuzumuzu, kara biberimizi, pul biberimizi ilave ederiz ve ara ara karıştırarak kıymamızın baharatlarla özleşerek pişmesini bekleriz. Bu arada kenarda beklettiğimiz yeşil mercimeğimizi alıp kıyma harcımızın içerisine ilave ederek yine yeteri kadar kaynamış suyumuzu ilave ederiz. Bu su miktarı tencerenin üzerini geçer geçmez gibi olmalıdır. 

Kıymalı yeşil mercimeğimizin kısık ateşte tencerenin ağzı kapalı vaziyette ortalama on dakika kadar pişirdikten sonra artık yemeğimiz hazır hale gelmiştir. 

Ayrıca mercimeği yedikten sonra gaz oluşumunu önlemek için içerisine tercihen kimyon baharatı da ekleyebilirsiniz. Özellikle midede gaz sorunu yaşayan kişilerin mutlaka kullanmasında fayda vardır. Çünkü kimyon atılmadığı takdirde yeşil mercimek ağır bir gaz oluşu gerçekleştirir. Buda rahatsızlığı olan kişilerde çok olumsuz sonuçlar yaratabilir. 

Artık yemeğimizi afiyetle yiyebilirsiniz. 
]]>
Rüyada Yeşil Deniz Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-deniz-gormek.html Tue, 27 Nov 2018 08:17:04 +0000 Rüyada Yeşil Deniz Görmek, Rüya tabircileri tarafından yeşil deniz görmek  ferah ve bolluğa işaret etmektedir. Rüyada yeşil deniz ufkun açılmasına işarettir. Rüyada yeşil deniz görmek yeni işlere, yeni
Rüyada Yeşil Deniz Görmek, Rüya tabircileri tarafından yeşil deniz görmek  ferah ve bolluğa işaret etmektedir. Rüyada yeşil deniz ufkun açılmasına işarettir. Rüyada yeşil deniz görmek yeni işlere, yeni eşyalara, bol kazanca ve yeni ticaret dolu kazançlara delalettir. Hakeza elinize geçecek paranın aileniz ile harcayacağınıza ve eviniz bereketli olacağına delalettir. Bu rüyayı gören kimse de yeni iş fikirleri ve yeni rızk kapıları açılır. Rüyada yeşil deniz gören bir kimsenin muradı bulunmakta ise o muradına ulaşır. Manevi açıdan oldukça hayırlı bir rüyadır. Rüya sahibinin rüyasında insanlara tebessüm ettiğini görmesi yapacağı hayırlı işlere delalettir. Bu rüyayı gören kimse çevresinde şevkatli, mert, yardım sever ve iyi bir yönetici olarak bilinmektedir.

Rüyada Yeşil Denize Açılmak, Rüyasında bir denize açıldığını gören kimsenin eline ciddi anlamda servet geçer. Geçen bu serveti hayırlı işlerde kullanır. Bu kimse yeşil bir denize baktığını ve bu yeşil denize açılmak istediğini görmesi yapacağı işlerde hayırlarla karşılaşacağına delalettir. Bir kısım rüya tabircileri tarafından rüyada yeşil deniz görmek zorlukla kazanılan servete, zahmetle kazanılan itibar işaret edilmektedir. Kimi rüya tabircileri rüyasında yeşil deniz gören kimse zararlı arkadaşlarından kurtulur. Ayrıca daha önceden zarar ettiği bir işten kar elde edeceğine işaret etmektedir.

Rüyada Yeşil Deniz GörmekRüyada Yeşil Denizde Balık Tutmak, Bir kimse rüyasında yeşil deniz de açık su içerisinde balık tuttuğunu görmesi oldukça hayırlı bir kazanca işarettir. Çünkü yeşil deniz ferah, aydınlık ve manevi açından refaha ulaşmak anlamına gelmektedir. Şayet yeşil denizde berrak bir su içerisinde balık tuttuğunu gören kimse kazancını helal yollar ile elde eder. Balık rüya tabirleri içerisinde helal yollar ile elde edilen kazanç anlamına gelmesi hasebi ile oldukça hayırlı bir rüya görülmüştür. Bir kısım rüya tabircileri tarafından rüyada yeşil deniz de balık tuttuğunu gören kimse hasta ise kısa süre içerisinde hastalığından kurtulacağını dile getirmiştir. Bir kısım rüya tabircileri ise yeşil deniz de balığın kendiliğinden ayağının altına gelmesini ve ayağının dibindeki balığı eliyle tutan kimsenin rızkının hiç beklemedik bir yerde geleceğine işaret olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Hakeza bu kimseye uzak bir akrabasından yüklü miktarda mal kalır veya bu kimse beklenmeyen bir yerde gömü çıkartır. Çıkarttığı bu gümünün zekatını vermesi halinde bulduğu servetin hayrını göreceğine delalet olan bir rüya türüdür. 

Rüyada Yeşil Denizde Yüzmek, Kişinin yıllar boyu hayalini kurduğu muradına ulaşacağına işarettir. Eğer kişi ticaret ile uğraşmakta ise ciddi anlamda gelirle elde edeceğine delalettir. Şayet bir kimse bir işletmede çalışmakta ise rüyasında yeşil bir denize yüzerek açıldığını görmesi burada yükselerek müdürlük gibi bir konuma geleceğine işarettir. Şayet bir kimse eğitim ve ilimle uğraşmakta ise emeklerinin karşılığını alacaktır. Bir kısım rüya tabirciler ince rüyada yeşil deniz görmek ve yeşil denizde yüzmek yıllarca sıkıntı çektiği işlerden hayırlı haberler geleceğine, ümitsizliğin ardından güzel günlerin müjdeleneceğine işarettir. Rüyada yeşil denizde yüzmek çekilen çilenin ardından çekilen refaha ve bin bir zorluk içinde ulaşılan servete işarettir. Bu rüyayı gören kimse çekmiş olduğu sıkıntılardan Allah'ın izniyle kurtulur. Şayet rüya sahibi hasta ile kısa süre içerisinde Allah'ın izniyle hastalığından kurtulur. Rüyada yeşil deniz görmek ve yeşil denizde yüzmek oldukça hayırlıdır. Çoğunlukla sağlık içerisinde sürdürülecek bir yaşantıya, mutlu bir eş ve güzel bir evliliğe ve hayırlı bir evla da işarettir. Bu nedenle rüyasında böylesi güzel bir rüya gören kimse Allah'a sığınmalı ve kendisine farz  olan ibadetleri düzenli olarak yapmalıdır. 
]]>
Rüyada Yeşil Çimen Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-cimen-gormek.html Tue, 27 Nov 2018 15:26:25 +0000 Rüyada Yeşil Çimen Görmek, Bir çok rüya tabircisi tarafından rüyada yeşil çimen görmek hayra, zenginliğe, servete ve aydınlık olarak ifade edilmektedir. Rüyasında çimen üzerinde gezindiğini gören kimse fakir ise kısa sü Rüyada Yeşil Çimen Görmek, Bir çok rüya tabircisi tarafından rüyada yeşil çimen görmek hayra, zenginliğe, servete ve aydınlık olarak ifade edilmektedir. Rüyasında çimen üzerinde gezindiğini gören kimse fakir ise kısa süre içerisinde zenginleşir. Şayet rüya sahibi zengin ise malının üzerine mal koyar. Bir kimse ticaret ile uğraşmakta ise rüyasında yeşil çimen üzerinde gezindiğini görürse yapmış olduğu ticarette ciddi anlamda kazançlar elde eder. Bir kimse ilimle uğraşmakta ve rüyasında ucu bucağı görünmeyen bir yeşillik içerisinde yeşil çimen üzerinde yürüdüğünü görüyorsa bu kimse kendisini ilim ile geliştirir ve eğitim alanında kendisini uçsuz bucaksız noktalara getirir. Bir kimse şayet amansız bir hastalığı yakalanmış ve rüyasında yeşil çimen görürse Allah'ın izniyle bu hastalığından kurtulur. Şayet bir kimse rüyasında çimen görmüş ve hasta değil ise bu kimse ömrü boyunca bir hastalı ve sıkıntıya maruz kalmaz. Bir kimse devlet dairesinde çalışmakta ise rüyasında yeşil çimen görmesi halinde kısa süre içerisinde makam ve mevki elde eder. Çalıştığı devlet kurumunda en üst konuma kadar gelir. Bulunduğu konumu itibariyle bir çok kişi tarafından sevildiğinden dolayı parmakla gösterilen bir hale gelir.

Rüyada Yeşil Çimen GörmekRüyada Yeşil Çimende Yürümek, Bir kimse rüyada yeşil çimen üzerinde yürüdüğünü görürse bu kimse aile yaşantısında güzel günler görür. Şayet bir kimse rüyasında yeşil çimen üzerinde ailecek yürüdüğünü görürse, ailesi ve evlatları tarafından sürekli olarak saygı görür. Yeşil çimen üzerinde yürümek oldukça hayırlıdır. Böyle bir rüyaya nail olan kimse ailesi içerisinde şeref ve nail olur. Bir kısım rüya tabircileri tarafından rüyada yeşil çimen görmek dine bağlı olmaya işaret edilmektedir. Bu kimse ilim ve din hayatında kendini geliştirerek manevi hayatına daha fazla önem vereceği şeklinde yorumlanmaktadır.  Rüyasında yeşil çimen gören bir kimse darda ise sıkıntısından kurtulur. Şayet fakir ise kısa süre içerisinde zenginleşir. Hakeza  öğrenci ise kısa süre içerisinde parmakla gösterilen bir öğrenci haline gelir. Eğer bu kimse bir makamda ise bulunduğu konumun en yüksek rütbesine gelir. Rüyada yeşil çimende zevkle yürüdüğünü gören bir kimse bulunduğu konumda idari amir ise halka getirdiği hizmetler nedeniyle halk tarafından hayır duaları alır. Bu kimse sürekli olarak parmakla gösterilir idareci ve yöneticilerden olur. Sürekli olarak siyasi anlamda ilerler ve sevenleri artacağına delalettir. Bu nedenle bir kimse rüyada yeşil çimende yürüdüğünü görürse bulunduğu konumun hakkını vermeli, fakir ve ihtiyaç sahiplerini gözetmeye amami özen göstermelidir. 

Rüyada Yeşil Çimende Dinlenmek, Bir kimse yeşil çimen üzerinde dinlendiğini görüyor ise bu kimse ilim yaşantısında başarılar elde eder. Bir kısım rüya tabircilerince rüyada çimen görmek ve çimende dinlenmek hayırlı bir evliliğe veya hayırlı bir evlada işaret olduğu dile getirilmiştir. Şayet bir kimse bekar ise eli yüzü düzgün ve maneviyatlı bir eşle evlenir ve yaşamı boyunca mutlu olur. Rüyada bir kimsenin yeşil çimen görmesi hayırlıdır ancak bu kimse yeşil çimen üzerinde dinlenmekte ise kısa süre sonra bir tatil veya güzel bir yolculuğa çıkacağına delalettir. Rüya tabircilerinin hemen hemen tamamın rüyada yeşil çimen görmeyi hayırlı olarak nitelendirmiştir. Rüyalar mana aleminde ayrı bir gizeme sahiptir ve gündelik yaşamımızdan bir kısım istemleri bilinç altının gün yüzüne çıkması ile zihnimizde ortaya çıkmaktadır. Rüya alemi bu denli büyük bir gizeme sahip olması insanlığı her alınında cezbetmiştir. Bu nedenlerle rüyada yeşil görmek oldukça hayırlı olup para, mal, makam, servet, şan ve şöhrete işaret olduğundan dolayı çok hayırlıdır. Böyle bir rüya gören kimse Rabbine dualar etmeli ve böyle güzel bir rüyaya mazhar olduğu için bol bol sadaka çıkarmasında faydalar bulunmaktadır. 
]]>
Bebeğin Kakasının Yeşil Olması https://www.yesil.gen.tr/bebegin-kakasinin-yesil-olmasi.html Wed, 28 Nov 2018 02:41:21 +0000 Bebeğin Kakasının Yeşil Olması, Bebekler dünyaya ilk geldikleri dönemden itibaren bir kısım enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan araştırmalarda bebeğin bedeninin zayıf olması neden Bebeğin Kakasının Yeşil Olması, Bebekler dünyaya ilk geldikleri dönemden itibaren bir kısım enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan araştırmalarda bebeğin bedeninin zayıf olması nedeniyle bakteri ve virüslere karşı bünyeli zayıftır. Bu nedenlerle bebek rahatsızlandığı taktirde ağlama, aşırı terleme, ateşleme ve dışkıda bulunan renk değişikliği sayesinde çocuğun rahatsızlık türü tespit edilmektedir. Uzman hekim çocuktaki rahatsızlığı tespit etmek amacıyla bir kısım tahliller yaptığı çokça gözlemlenmiştir. Bebeklerin kakasının yeşil olması bebeğin tüketmiş olduğu besinler ve dışkının sert ya da çıvık vaziyette olmasına bağlı olarak uzman hekimler tarafından değerlendirilmektedir. Bebeklerin dışkısı farklı renk ve yumuşak ya da sertlikte olduğu görülebilir. Bebek maması ile beslenen bir bebeğin kakası; sarı, kahverengi, bronz renkte olabilir. Hakeza Anne sütü ile beslenen bir bebeğin dışkısının hardal sarısı renkte olduğu gözlemlenmiştir. Yeşil dışkı ise bebeğin beslenmesi, hastalanması gibi nedenlerden dolayı oluşmuş olabilir.

Bebeğin Kakasının Yeşil Olması

Bebeklerde Normal Yeşil Kaka,

Bebek normal besinler ile beslenmesi halinde katı gıdaların etkisi ile kakanın rengi değişmektedir. Bebeğin tükettiği besinle orantılı olarak bebeğin kakasının kıvamı ve renginde değişiklik olabilir. Bebeğin tükettiği yeşil boyalar ve ıspanak gibi yeşil sebzelerin püreleri dışkının yeşil renkte olmasına neden olmaktadır. Hakeza çok fazla şeker tüketilmesi ve nişasta tüketimine bağlı olarak bebeklerde kakanın yeşil renkte olmasına neden olabilmektedir.

Enfeksiyonlardan Kaynaklı Bebeğin Kakasının Yeşil Olması,

Bebeklerin anne sütüyle birlikte tükettiği bebek mamalarının içinde bulunan fazla demir bebek kakasının koyu yeşil veya sıvı yeşil halde olmasına neden olabilir. Bebekler kimi durumlarda dışarıdan ağız yoluyla almış oldukları zararlı mikroplar nedeniyle sindirim organlarında bir kısım bakteri ve mikroplar oluşmaktadır. Bu mikoplar zamanla çoğalarak tüm bağırsak sistminde etkili olmasıyla bebeğin dışkısı yeşil renkli ve cıvık halde olabilir. Bunun temelinde ise hafif bir enfeksiyon veya gıda rahatsızlanması olabilir. Böylesi bir durumla kaşılaşılması halinde konu uzman hekime bildirildiği taktirde uzman hekim konuya ilişkin olarak bir kısım ilaç tedavileri uygulayarak tekrardan bebeğin dışkısının normal renge dönmesini sağlar.

Bebeklerde Tehlikeli Olan Yeşil Kaka,

Bebeklerde ishalin etkisi ile yeşil renkli sıvı halde dışkının atılması tehlikeli olabilir. Her bebek için ishal oldukça tehlikeli bir durumdur. Sulu halde olan yeşil kaka enfeksiyon ve bakterilerin bağırsaklarda ciddi anlamda vücudu etkilemektedir. Bağırsağa yayılan bakteri ve virüsler zamanla çoğalarak diğer organları etkilemekle birlikte kakakın yeşil renkte olmasına neden olmaktadır. Ayrıca  bebeğin kakasının yeşil olması enfeksiyonların hızlı yayıldığının işaretidir. Bu dönem de bebek çoğunlukla ağlar ve ateşlenir. Bu ateşlenmeler nedeniyle bebek ciddi rahatsızlıklar geçirebilir. Bu nedenle bebeğin ateşlenmesi enfeksiyonların yayıldığının göstergesidir. Bebek de sıvı halde gelen yeşil renkli kaka ciddi bir problem olması nedeniyle konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman hekimin uygulayacağı ilaç ve gıda tedavi yöntemleri ile bebek kısa süre içerisinde kendisini toparlayacaktır. Ancak beklenmeyen bir durum söz konusu olması halinde  bebek üzerinde ağlama ve yeşil kaka durumu devam etmesi halinde konu uzman hekime acilen bildirilmelidir.

]]>
Rüyada Yeşil Elbise Giymek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-elbise-giymek.html Wed, 28 Nov 2018 16:54:29 +0000 Rüyada Yeşil Elbise Giymek, Rüya tabircileri tarafından oldukça hayırlı olarak ifade edilmiştir. Bir kimse şayet rüyasında boydan boya yeşil elbise giydiğini görüyorsa bu kişi sosyal hayatı ve iş hayatında çok büy Rüyada Yeşil Elbise Giymek, Rüya tabircileri tarafından oldukça hayırlı olarak ifade edilmiştir. Bir kimse şayet rüyasında boydan boya yeşil elbise giydiğini görüyorsa bu kişi sosyal hayatı ve iş hayatında çok büyük noktalara gelir. Bu kimse çevresi ve ailesinden sürekli olarak tebrik ve teşekkürler almaktadır.  Sosyal yaşantısında maddi anlamda sıkıntı yaşayan bir kimse bu rüyayı görüyor ise bu durum oldukça hayırlıdır. Allah'ın izniyle rüya sahibi  kısa süre içerisinde maddi sıkıntılarını giderir ve yaşamı boyunca maddi anlamda problem yaşamaz. 

Rüyada Yeşil Elbise Görmek, muradına ereceğine delalettir. Görmüş olduğu rüya oldukça hayırlıdır. Rüya sahibinin yeşil elbise giymesi ve görmesi halinde uzun zamandan beri beklediği müjdeli haberi alır. Hakeza bu kimse uzun zamandan beri iş yaşamda beklediği yere ulaşır.  Bir kısım rüya tabircileri kişinin taşıdığı iman kuvveti ile yorumlamışlardır. Rüya sahibi hasta ise kısa süre içerisinde hastalığından kurtulur. Bu kimse dini vazifeleri düzenli olarak yerine getirdiğinden dolayı manevi yönden iç huzura kavuşmuş olur.  Rüya sahibi rüyasında yeşil bir kazak veya yeşil bir pantolon  satın alarak üstünde denediğini gören kimse ticaret ile uğraşmakta ise güzel kazançlar elde eder. Şayet bu kimse bir memur ile bulunduğu konunda en üst mevkiye gelir, hayırlara vesile olur.

Rüyada Yeşil Elbise GiymekRüyada Yeşil Elbise Giyerek Toplum İçerisinde Gezmek, gören kimse halkın ihtiyaç duyduğu bir konuda güzel bir icat veya çalışma yapar. Toplum içerisinde yeşil renkleri taşımak halk ve çevre nezdinde kazanılacak itibara işarettir. Bir kimse rüyasında yeşil elbise giyinerek çocukları sevdiğini görür ise çok üst noktalardan yani padişah ya da Cumhurbaşkanı gibi üst notlarda bulunan kimselerde fayda görür. Rüyada yeşillikler içerisinde yeşil elbise ile gezdiğini gören kimse halka faydalı ilimler öğreteceğine işaret edilmektedir. Rüyada Yeşil üstler ile namaz kıldığını gören kimse hayırla çok fazla uğraşır. Yapmış olduğu hayırlar vesilesiyle arkasında yüz binler giderek daha büyük hayırların oluşmasına vesile olur. Hakeza yeşiller içerisinde ibadet yapan kimse manevi hayatını dolu dolu yaşadığına işarettir. 

Rüyada Yeşil Kazak Giymek, kış günü üzerinde yeşil kazak giydiğini gören kimse mutluluğa erer. Kimi rüya tabircilerince görülen bu rüya aile hayatında yaşanacak güzel günlere işarettir. Bir kısım rüya tabircileri sıkıntının ardından feraha kavuşacağına işarettir. Aile içi huzur ve eşler arasındaki memnuniyete işaret edilmektedir. Bir kişinin bulacağı iç huzura işarettir. Bir kısım rüya tabircileri tarafından çevresinden gelecek menfaate ve saygıya işarettir. Rüya tabircisi tarafından eğitim amacıyla çıkılan gurbete işaret olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Rüyada yeşil elbise görmek oldukça hayırdır. Bu nedenle bir kimse rüyasında yeşil elbise giyer veya görürse bu durum güzel günlerin geleceğine işarettir. Bu nedenle böylesi güzel bir rüya ile şereflenen bir kimse Allah'a şükür etmeli ve üzerine farz olan ibadetleri harfiyen yerine getirmelidir. Böylelikle kaza ve beladan sakınarak korunmuş olur. 
]]>
Yeşil Mercimek Çorbası https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-corbasi.html Wed, 28 Nov 2018 18:11:32 +0000 Yeşil Mercimek Çorbası, özellikle herkesin çok sevdi ve beğenerek yediği kuru bakliyatlar arasında bulunan bir bakliyattır. Özellikle diyet yapmak isteyenlerin ve dengeli beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezlerinden olan yeşil merci Yeşil Mercimek Çorbası, özellikle herkesin çok sevdi ve beğenerek yediği kuru bakliyatlar arasında bulunan bir bakliyattır. Özellikle diyet yapmak isteyenlerin ve dengeli beslenmek isteyenlerin vazgeçilmezlerinden olan yeşil mercimek zengin protein kaynağı aynı zamanda lif ve vitamin kaynağı olması sebebi ile insanlar tarafından tercih edilen bir bakliyattır. Yeşil mercimek sindirilmesi yavaş olmasından dolayı insan kana geç karışan ve tok tutan kalorisi düşük çok sağlıklı bir kuru bakliyattır.

Yeşil Mercimek Çorbası İçin Malzemeler
 • 2 su bardağı yeşil mercimek
 • 2 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 1 tutam kekik
 • 1 tutam kuru nane
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı toz biber
 • 8-10 su bardağı sıcak su
 • 1 çay bardağı erişte ya da şehriye
 • 1 küçük boy havuç (isteğe bağlı)
Yeşil Mercimek Çorbası Yapılışı
Öncelikle derince bir tencere içerisine su konulur. Tencere ocak üstüne alınarak içerisine yeşil mercimekler ilave edilir. Su ile mercimek 15-20 dakika kadar kaynatılır kaynatma işleminde dikkat edilmesi gereken husus yeşil mercimeklerin fazla haşlanıp dağılmamasını önlemek çok önemlidir. Haşlanan yeşil mercimeğin suyunu süzerek tencereye alınır. Daha önceden hazırlanan kuru soğan küp, küp doğranır ve başka bir tencereye sıvı yağ konularak soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Ve kavrulan kuru soğanlar tencerede bekleyen yeşil mercimeğe katılır. Daha sonra bu karışımın içerisine salçada ilave edilerek salçanın iyice özleşmesi için karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Daha sonra önceden doğranan havuç da tencereye atılır ve isteğe bağlı erişte ya da arpa şehriye de katılarak pişirme işlemine devam edilir. Yeşil mercimek çorbası pişmeye yakın tuz, karabiber ve kekik ilave edilerek bir süre daha pişirme işlemine devam edilir. Pişen yeşil mercimek çorbasını ocaktan indirerek bir kenara alınır. 

Yeşil Mercimek ÇorbasıYeşil Mercimek Çorbasının Sosunun Hazırlanışı
Yeşil mercimek çorbamızın sosu için tava içerisine 1 yemek kaşığına yakın sıvı yağ konularak sıvı yağ kızmaya başladığı zaman içerisine önceden hazırlanan naneyi ve pul biberi ilave edilerek kavrulur. Ve kavrulan sosumuzu pişen yeşil mercimek çorbasının üzerine dökülerek karıştırılır ve yeşil mercimek çorbası servise hazır olur. Sıcak servis yapınız.

Afiyet olsun  

]]>
Yeşil Mercimekli Börek https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimekli-borek.html Thu, 29 Nov 2018 12:36:11 +0000 Yeşil Mercimekli Börek, Yeşil mercimek ilkbahar ayların da ekilen ve yaz aylarında hasat edilen bir bakliyat çeşididir. Mercimeğin bir çok çeşidi vardır, yeşil mercimek, kırmızı mercimek ve siyah mercimek gibi çeşitleri bulu Yeşil Mercimekli Börek, Yeşil mercimek ilkbahar ayların da ekilen ve yaz aylarında hasat edilen bir bakliyat çeşididir. Mercimeğin bir çok çeşidi vardır, yeşil mercimek, kırmızı mercimek ve siyah mercimek gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu mercimeklerin birçok yemeği de yapılır. Zaten Türk mutfağı eşsiz lezzetleriyle meşhur bir ülkedir. Her türlü bakliyatın yemeği çeşit çeşit yapılır. 

Ama en çok hamur işleri ve etli yemekleri başta gelir. Özellikle hamur işleri her çeşidi ile yapılır ve sevilerek tüketilir. Hamur işleri denildiği zaman en başta börekler, çörekler, pastalar ve kurabiyeler gelir. Bu yemeklerin hepsi her damağa hitap eder, büyüklü küçüklü herkes severek tüketir. Özellikle börekler, çocukların vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Şimdi sizlere mercimek sevmeyen çocuklara bile merciği sevdirem bir tarif vereceğim. Yeşil mercimekli börek, yapılması biraz zahmetli ve uğraş isteyen bir yemektir. Piştiği zaman ise emeğine değdiğini göreceksiniz. Şimdi mercimekli böreğimizi yapmaya başlayalım.

Yeşil Mercimekli BörekYeşil mercimekli börek tarifi malzemeleri

Hamuru için
 • 2 tane yumurta
 • 2 su bardağı ılık su
 • 1 çay bardağı sıvı yağ 
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 taylı kaşığı tuz
 • Aldığı kadar un
İçi için
 • 1 su bardağı yeşil mercimek
 • 2 tane kuru soğan
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çorba kaşığı tereyağ
 • Bir miktar sıvı yağ
Sosu için
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı Yoğurt
 • 1 çay bardağı maden suyu
Üzeri için
 • 1 tane yumurtanın sarısı
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
Yapılışı:  İlk önce hamurumuzu hazırlayalım. Hamur için geniş bir leğen alalım. Sonra içine yumurta, su, sıvı yağ, yoğurt ve tuzu kapın içine alalım. Hepsini çırpıp sonra kabartma tozu ve unu azar azar ilave etmeye başlayalım. Elimiz ile hamuru yoğurmaya başlayalım, hamurumuz kulak memesi kıvamına geldiği zaman yoğurma işlemini bitirelim. Sonra dinlenmesi için hamuru bir kenara alalım ve iç harcı hazırlamaya başlayalım.

İçi için yeşil mercimeği pişene kadar haşlayalım. Sonra suyunu süzelim ve soğanları yemeklik doğrayıp, tereyağı ve sıvıyağı bir tavaya alalım. Yağı eritip üzerine soğanları alalım, soğan pembeleşene kadar kavurup, yeşil mercimeği üzerine alalım. Biraz kavurup içine tuz, karabiber ve pul biberi atalım ve soğuması için biraz bekleyelim.

Hamuru temiz tezgahın üzerine alalım portakal büyüklüğün de koparıp altını üstünü unlayalım. Sonra oklava yardımı ile açalım, biraz ince olsun. Arasına sürmek için yağı, sodayı ve yoğurdu bir kapın içinde çırpalım. Sonra açtığımız hamurun her yerine gelecek şekilde sürelim. Daha sonra hamuru dörde bölüp, uç kısmına iç harçtan koyalım ve rulo yapalım. Sonra yağlanmış fırın tepsisinin içine dizelim. Kalan malzemeyi de aynı şekilde yapalım. Sonra üzerine sıvı yağ ile yumurtayı sürelim. 180 derecelik fırına sürelim, üzeri kızarana kadar pişirelim. Sonra sıcakken çay ile servis yapalım.
]]>
Yeşil Mercimek Diyeti https://www.yesil.gen.tr/yesil-mercimek-diyeti.html Fri, 30 Nov 2018 01:11:59 +0000 Yeşil mercimek diyeti: Yeşil mercimek sevenler çok şanslı! Çünkü bu baklagiller, tam bir şifa kaynağı, bağışıklık isteminizin kuvvetlenmesini, zayıflamayı, bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını istiyorsanız yeşi Yeşil mercimek diyeti: Yeşil mercimek sevenler çok şanslı! Çünkü bu baklagiller, tam bir şifa kaynağı, bağışıklık isteminizin kuvvetlenmesini, zayıflamayı, bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını istiyorsanız yeşil mercimeği sofralarımızdan eksik etmeyiniz. 
 • Yeşil mercimek iyi bir lif kaynağıdır. Lifler bitkilerin hücre duvarından olan bileşenlerdir. Beslenme ile mideye girdiklerinde büyürler ve hacim oluştururlar bu durumda az yemeye bağlı olarak acıkma hissi azalır.Daha uzun süre tok kalarak diyete uyum sureci kolaylaşır.
 • İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi denilen bir mekanizmayla metabolizma hızını hafif artırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde mucizevi etkileri olmaktadır.
 • Yeşil mercimek bitkisel karbonhidrat kaynağıdır. Özellikle zayıflarken beslenmede alınan kalori miktarını azaltır. Yani vücuda kaliteli şeker verir. Eğer kişi tek tip besleniyor ise aldığı şeker yeterli şeker alamadığı için  buna bağlı olarak yorgunluk, halsizlik, bitkinlik yaşayabilir.Salatalara ekleyeceği iki kaşık yeşil mercimek ile bu ihtiyacı karşılayacağı gibi diyete bağlı bu semptomların görülme sininde önüne geçilebilir.
 • Mercimek, bağırsaklarda ilerlerken bağırsak hareketini hızlandırır. Metabolizma iyi bir boşaltım sistemine geçer. Sisteminin düzelmesi zayıflamayı kolaylaştırır.
 • Yeşil mercimek iyi bir demir kaynağıdır.Özellikle kıyma ve yumurta ile pişirilmesi demir açısından daha da zenginleştirir. Bol limonlu bir salatayla tüketilmesi demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar. 
 • Potasyum oranı yüksektir. Bu özelliği tansiyonu düşürür ve dengeler. Kilo nedeniyle tansiyonu olanlarda çok etkilerdir.
 • Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için kolesterol yüksekliği olanlarda yeşil mercimek tüketebilir 
 • Mercimek vücuda yararlı ilaç gibi bir besindir. Meme, rahim kanseri gibi hormona bağlı kanserlerden korur ancak bu hastalıklara tanısını alan hastalarını bu yiyecekten uzak durmalarından fayda vardır. Hastalara iyi gelmez. Özellikle menopoz semptomlarını hafifletir.        
Yeşil mercimek diyet yemeği malzemeleri 
 • 1 su bardağı yeşil mercimek.
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.
 • 1 adet kuru soğan. 
 • 2 diş sarımsak.
 • 2 adet domates. 
 • 1 adet biber.
 • Su.
Yeşil Mercimek DiyetiHazırlanışı: Yeşil mercimekleri bir gece önceden soğuk suda bekletin. Böylelikle siyah suyunu salacak ve kolayca pişecektir. Suyu çeken mercimeğin hacmi artacak porsiyon olarak çok yediğinizi düşünseniz de aslında az kalori almış olacaksınız. Tencereye zeytin yağını ekleyin soğan ve sarımsağı küp şeklinde doğrayıp tencereye alın kısık ateşte pembeleşinceye kadar kavurun biber ve domatesi de küp şeklinde doğrayıp tencereye ilave edin ve kavurun. Hafif pişince mercimeği süzüp tencereye ekleyip karıştırın. Üzerine üç parmak kadar sıcak su ekleyip tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte mercimekler yumuşayana kadar pişirin dinlendirdikten sonra servise hazır olur.
]]>
Yeşil Çay Tansiyon https://www.yesil.gen.tr/yesil-cay-tansiyon.html Fri, 30 Nov 2018 09:56:11 +0000 Yeşil Çay Tansiyon, Sağlıklı yaşam için her gün her gün bir bardak içmeye çalıştığımız yeşil çay, siyah çayın yavaş kurutulmuş halinden başka bir şey değildir. Çay yaprakları toplandıktan hemen sonra fırınlan Yeşil Çay Tansiyon, Sağlıklı yaşam için her gün her gün bir bardak içmeye çalıştığımız yeşil çay, siyah çayın yavaş kurutulmuş halinden başka bir şey değildir. Çay yaprakları toplandıktan hemen sonra fırınlanıp kavrularak kurutulduğunda, yeşilliğini muhafaza ederek içtiğimiz yeşil çaya dönüşür. Yeşil çayın faydaları oldukça fazladır, fakat aşırı tüketimi çeşitli sorunlara yol açabilir. Rahatsızlığı ortaya çıkaran madde Yeşil çayın içinde bulunan kafeindir. Bu nedenle tansiyon hastaları kullanırken dikkat etmeliler. Ülkemiz yeşil çay üretimi bakımından Dünya'da 5. sıradadır. Bu nedenle çay tüketimi ülkemizde oldukça yaygındır. Son yıllarda yapılan bilinçlendirme kampanyaları ve çay tüketiminin sağlık üzerinde ki etkileri araştırılmış çeşitli sonuçlara varılmıştır.

Yeşil Çayın Tansiyona etkisi nasıldır

Tansiyon, atardamarlara kalbin kan ile uyguladığı basınç ve damarların tepki olarak uyguladığı basıncı ifade eder. Kalbin ilk uyguladığı basınç büyük tansiyon, atardamarların tepki olarak uyguladığı basınç ise küçük tansiyon alarak isimlendirilir. Yapılan araştırmalar da vitamin bloke eden bazı blokerlerin ilaçların emilimini zorlaştırdığı anlaşılmıştır. Özellikle yüksek tansiyon hastası olup ta, tansiyon hapı kullanan kişilerin yeşil çay tüketimini doktor kontrolünde sağlamaları gerekmektedir. 

Yeşil çay tansiyonu neden yükseltir

Yeşil çay içen kişilerin kanlarında yapılan tahlillerde alınan ilaçlara ait etken maddelerin çok az olduğu görülmüştür. Bununla birlikte özellikle greyfurt meyvesi olmak üzere bazı meyvelerin ilaç etken maddelerini yok ettiği ve hastanın ilaç faydası görmediği tespit edilmiştir. Hastanın yeşil çaydan bu kadar etkilenmesi için günde iki bardaktan fazla içilmesi gerekir. Yeşil çayın içinde bulanan kafein tansiyonu yükseltmektedir. Yeşil çay bağırsakların iç çeperini örten zar hücrelerine etki ederek damarların esnekliğinin azalmasına böylece tansiyonu yükseltmesine neden olmaktadır. Tabi ki içerdiği yüksek antioksidan ve diğer vitaminler yeşil çayın zararından çok yararını olduğunu göstermektedir. 

Yeşil çay içmek isteyen kişiler eğer hasta ve ilaç alıyorlar ise; ilaç alımı ile yeşil çay içimi arasında en az dört saatlik bir zaman diliminin geçmesi gerektiğini belirtmektedirler. Yeşil çaylar ve besin takviyeleri herkes için uygun olmayabilir. Yeşil çay ve benzeri antioksidanların yan etkileri çok güçlü hissedilebilir. İlaç sanayi, ilaç yapımında yeşil çay, bitki özleri vb. antioksidan yüklü ürünleri kullanmaktadır. Bu nedenle tansiyonun yanı sıra şekeri olan kişiler de yeşil çay kullanımı için doktora danışılmalı, içilen çayın özellikleri bilinmelidir.

Yeşil Çay TansiyonTansiyon düşüklüğüne yeşil çay iyi gelirmi

Yeşil çayın içinde bulunan flavnoid, beyin nöronları üzerinde etki yaparak alzheimer hastalığı oluşumunu engellemektedir. Bunun nedeni hastalığın ortaya çıkmasına neden olan vücudun ürettiği çeşitli enzimleri bloke ederek hastalığın ilerlemesini durdurması ve yavaşlatmasıdır. Düşük tansiyon hastaları güçlü antikor içerikli yeşil çayı içtiklerinde damar yapılarında meydana gelen esneklik seviyesinin artması sonucu, tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca böbrekler tarafından salgılanan tansiyon oluşumuna neden olan bir enzimin etkisini azalttığı görülmüştür.

Tansiyon düzenleyen yeşil çay nasıl yapılır

Bir fincan yeşil çay için 5 gr veya bir çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı kullanmak gerekir. Çayın dem kalitesinin iyi olması için iyi su kullanmak gerekir. Öncelikle su kaynatılır, belirtilen ölçülerde yeşil çay kaynayan su içine atılır. 5 dakika sonra çayınız içime hazır olacaktır. Bir başka demleme şeklinde ise fincan üzerine konan süzgeç üzerine bir çay kaşığı yeşil çay konur, üzerine kaynar su dökülerek biraz daha hafif yeşil çayınız içime hazır hale gelir. Yeşil çayın demlenirken, kaynamış ve 80 derece olmuş su içinde demlenmesi daha iyi lezzet verecektir.

]]>
Yeşil Soğan https://www.yesil.gen.tr/yesil-sogan.html Sat, 01 Dec 2018 08:43:32 +0000 Yeşil soğan: her mevsimde rahatlıkla bulunan lezzetiyle ve içerisinde bulunan vitaminleriyle çok fazla tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Yeşil soğanı kokusundan dolayı çoğu kimseler tüketmekten kaçınırlar. Yeşil soğan: her mevsimde rahatlıkla bulunan lezzetiyle ve içerisinde bulunan vitaminleriyle çok fazla tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Yeşil soğanı kokusundan dolayı çoğu kimseler tüketmekten kaçınırlar. Yeşil soğanın kokusunu bir yana bırakmak gerekir ve yemeklerin yanında, salatalarda bolca tüketilmesi gerekir. Yeşil soğanın faydalarını bilenler sofralarında eksik etmez ve tüketmekten kaçınmazlar. Yeşil soğanın faydaları saymakla bitmez içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Yeşil soğanı çiğ olarak tüketirsek tam bir antibiyotik ve besin kaynağından faydalanmış oluruz.

Yeşil Soğan

Yeşil soğanın faydaları: Yeşil soğan başlı başına tam bir antibiyotik görevi görür.

 • Yeşil soğanın beyaz kısmında insanlar için çok faydası olan beta karoten içermektedir.
 • Yeşil soğanın beyaz kısmında bol miktarda A vitamini yeşil kısmında ise bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.
 • Kalp hastalarında kalp krizi riskini azaltır, kalbin güçlenmesini sağlar.
 • Vücut direncini artırır ve yaşlanmayı geciktirir, genç kalmayı sağlamaktadır.
 • Soğanın yeşil yapraklarında bol miktarda C vitamini bulunur.
 • Yeşil soğan ödem söktürmeye yardımcı olur ve zayıflamaya yardım eder.
 • Soğuk algınlığına faydalıdır burun tıkanıklığını açar.
 • Yeşil soğan akciğer hastalıklarında faydalı olup astıma karşı koruma sağlar, bronşları temizler, öksürüğün geçmesini sağlamaktadır.
 • Yeşil soğan vücut direncini artırır, zihin yorgunluğuna iyi gelir.
 • Böbrek ağrısına iyi gelir ve idrar söktürerek böbrek taşı, kumunun dökülmesine yardımcı olur.
 • Yeşil soğan iktidarsızlık problemlerini düzelmesine yardımcı olur, cinsel gücün artmasını sağlar.
 • İdrar atmaya yardımcı olduğu için prostat üzerinde etkisi vardır, prostat bezinde meydana gelecek rahatsızlıkları korumaya yardımcı olur.
 • Vücuttaki toksinleri arındırır, yaşlanmayı geciktirir.
 • Yüksek kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.
 • Kanser ve alerjik hastalıklardan korur.
 • Vücutta bulunan fazla suyu ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Bağırsakta bulunan parazitleri düşürmeye yardımcı olur.
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir, zihni dinlendirir.
 • Damar sertliğini önler, kroner damarlarının genişlemesine yardımcı olur, beyin damarlarının açılmasını sağlar.
 • Zayıf kişilerde iştah açar ve kilo aldırır, ciltteki yaraların enfeksiyonlarını önler.
 • Yeşil soğanın lezzetinin yanında bu faydaları sayesinde vücudun her organına ayrı ayrı şifa vermektedir.

Yeşil soğanın zararları: Yeşil soğanın iştah açıcı özelliği olduğu gibi kilo almayı tetikler,diyet yapanlar için yeşil soğan tüketilmemesi gereklidir. Midesi rahatsız olanlar az miktarda yeşil soğanı çiğ olarak yememesi gerekir.

]]>
Hamilelikte Yeşil Akıntı https://www.yesil.gen.tr/hamilelikte-yesil-akinti.html Sat, 01 Dec 2018 10:04:31 +0000 Hamilelikte yeşil akıntı: Her bayanda açık renk kokusuz bir akıntı olmaktadır. Bu akıntılar renk değiştirmeye başladığında bilin ki bir sorun var. Özellikle hamilelik döneminde annenin zor ve sıkıntılı durumlar yaşaması Hamilelikte yeşil akıntı: Her bayanda açık renk kokusuz bir akıntı olmaktadır. Bu akıntılar renk değiştirmeye başladığında bilin ki bir sorun var. Özellikle hamilelik döneminde annenin zor ve sıkıntılı durumlar yaşamasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde hormonların fazla salgılanması ile birlik de akıntılarda fazla olmaya başlar. Akıntıların olması iyi bir şeydir. Çünkü salgılanan bu akıntı zararlı mikropların ölmesini sağlar ve antibaktariel özellik taşır. Hamilelikte akıntıya bağlı olarak mantar mikrobu da artmaktadır. Ve bunun sonuncunda da oluşan enfeksiyondan dolayı hamilelikte yeşil akıntı görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Koyu renkli ve kötü kokuludur. Kasıklarda ağrıya neden olabilir. Kaşıntı, ağrı yanma şeklinde de görülmektedirler.

Hamilelikte Yeşil AkıntıHamilelikte yeşil akıntının sebepleri
 • Kullanılan antibiyotik ve bu tarz ilaçlar
 • Oral seks
 • Stres 
 • Hastalık
 • Vajinaya duş ile su tutulması
 • Çeşitli parfümlü sabunlarla vajinanın yıkanması ve ph dengesinin bozulması
 • Islak iç çamaşırları ile dolaşılması
 • Bol klorlu sular
 • Günlük ve hijyenik pedlerin uzun süre değiştirilmemesi
Hamilelikte yeşil akıntıdan korunmanın yolları
 • Stresten uzak durulmalı
 • Vajinal bölgeye su tutulmaması (birçok insan bu şekilde daha temiz ve  hijyen olacağını düşünürken ph dengesini bozdukları için çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler.
 • Banyodan, havuzdan sonra vajinanın kuru tutulması
 • Başkasının iç çamaşırlarının kullanılmaması
 • Dar kıyafetler ve iç çamaşırları giyilmemeli
 • Sentetik iç çamaşırlarının kullanımından kaçınılmalı yada çok kısa zamanlarda giyilmeli
 • Aşırı şekerli yiyeceklerden kaçınılmalı(şekerli yiyecekler oluşan enfeksiyonun çoğalmasına neden olur
 • Cinsel ilişki sırasında kesinlikle prezervatif kullanılmalı
 • Günde en az 3 kere iç çamaşırının değiştirilmesi
 • İç çamaşırların sabun tozu veya granüllü sabun ile yıkanması muhakkak ütülenmesi
Hamilelikte eğer yeşil akıntı durumu söz konusuysa acilen bir hekime danışmalı ve verdiği ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bazı anneler hamilelikte ilaç kullanmak istemez fakat doktor gerekli kontrolleri yaptıktan sonra bebeğe ve anneye zarar vermeyecek ilaçlar verirler. Bu yüzden çekinmeye gerek yoktur hastalık bulaşıcıdır partnerine bulaşabilir. Bebeğin erken doğmasına bile neden olabilir. Tedavi, edilmezse kısırlığa varana kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilir.. Enfeksiyonun ilerlememesi ve bebeğin iltihap kalmaması için yeşil akıntı ve bu tip durumlar da annenin çok hızlı bir şeklide en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.
]]>
Rüyada Yeşil Yılan Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-yilan-gormek.html Sun, 02 Dec 2018 06:59:24 +0000 Rüyada Yeşil Yılan Görmek, rüya sahibi kişinin çevresindeki kişiler ile bir dayanışma içinde olduğuna, bütünleştiğine ve uyum ve barış içinde bir hayatının olduğuna, ancak bu durumu kıskanan ve bozmak için elinden Rüyada Yeşil Yılan Görmek, rüya sahibi kişinin çevresindeki kişiler ile bir dayanışma içinde olduğuna, bütünleştiğine ve uyum ve barış içinde bir hayatının olduğuna, ancak bu durumu kıskanan ve bozmak için elinden geleni ardına koymayan bir ya da birden fazla kişinin olduğuna ve din simsarlığı yapan bir kişinin olmasına işaret etmektedir. Ayrıca rüya sahibi kişinin çevresinde sadece kendi inancının doğruluğunu savunan, başka inanca sahip kişilere saygı duymayan ve görmezlikten gelen hatta bu kişilere zarar veren bir kimsenin olduğuna ya da rüya sahibinin böyle bir kimse olduğuna işaret etmektedir.

Rüyada yeşil bir yılanı öldürdüğünü görmek, rüya sahibi kişinin yakınında olan birinin herkese zararı dokunduğuna, rüya sahibi ile başkaları arasında husumet olmasına sebep olan, ortalığın karışmasını sağlayarak herkesin huzurunu ve neşesini kaçıran bir kimse olduğuna ve rüya sahibinin bu kişiden yakın zamanda kurtulacağına ve bu kişinin kendisine tekrar zarar verebilme ihtimalini ortadan kaldırmak için bu kişiyi tamamen hayatından çıkaracağına işaret etmektedir.

Rüyada yeşil bir yılanın kendini soktuğunu görmek, rüya sahibi için hayra yorulmamakla birlikte, rüya sahibi kişinin çok fazla inandığı, güvendiği ve dostu olarak gördüğü bir kişiden göreceği bir hareket ya da işiteceği bir söz sebebi ile büyük hayal kırıklığı yaşayacağına ve bu kişinin kendisine zarar vereceğine işaret etmektedir.

Rüyada yeşil yılan tarafından kovalandığını görmek, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde kendisine karşı art niyet besleyen, kıskanç, kötü düşüncelere sahip, rüya sahibinin iş hayatında başarılı olmasını, kendisinden daha güzel işlere imza atmasını, aile hayatındaki mutluluğunu çekemeyen bir arkadaşının olduğuna ve bu kişinin rüya sahibinin arkasından kuyusunu kazdığına işaret etmektedir. Rüyada yeşil yılandan kaçtığını görmek, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde, gördüğü zaman kendisinden hiç hoşlanmadığı ve kıskanarak mutsuz olması için elinden geleni yapan bir kişinin varlığına ve rüya sahibinin bu kişinin kim olduğunu öğrenerek onu kendinden uzaklaştırmaya çalışacağına işaret etmektedir.

Rüyada Yeşil Yılan Görmek

Rüyada yılan tuttuğunu görmek, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde ondan haz etmeyen bir kişi tarafından iftiraya uğrayacağına, kendisini ne kadar uğraşsa da aklayamayacağına, ailesinin ve kendisinin bu olaydan dolayı büyük üzüntü duyacağına, çevresindeki herkese hemen güven bir kimse olduğuna ve yakın zamanda ne kadar güvense de kimseye sırrını vermemesi gerektiğine işaret etmektedir. Rüyada yeşil yılan tuttuğunu görmek bazı rüya tabircilerinin yorumlarına göre ise, rüya sahibi kişinin bir arkadaşının kendisine ikiyüzlü olduğuna, rüya sahibinin bunun farkında olmadığına ancak yakın zamanda bu durumu anlayarak bu arkadaşını kendinden uzaklaştırmaya çalışacağına ve aile içinde bir huzursuzluk yaşanmasına işaret etmektedir.

]]>
Rüyada Yeşil Su Görmek https://www.yesil.gen.tr/ruyada-yesil-su-gormek.html Mon, 03 Dec 2018 06:04:37 +0000 Rüyada yeşil su görmek, helal getiriye delil sayılır. Rüya sahibi çevresiyle ek olarak uygun içsel açıdan daha rahat bir döneme girecektir. İnsanlarla anlaşması ve onlarla olan ilişkisi fazlasıyla itinalı olacaktır. Rüy Rüyada yeşil su görmek, helal getiriye delil sayılır. Rüya sahibi çevresiyle ek olarak uygun içsel açıdan daha rahat bir döneme girecektir. İnsanlarla anlaşması ve onlarla olan ilişkisi fazlasıyla itinalı olacaktır. Rüya sahibi iç huzuruna kavuşacak, sevinçli olmak amaçlı kendisine neyin gerekli meydana geldiğini öğrenecektir. İstek ve arzuları gerçekleşecek, her bir şey rüyayı gören bireyin dilediği biçimde gelişecektir. Rüyada yeşil su görme, rüyayı gören kişi amaçlı kazanılacak helal getirin habercidir. Bu rüyayı gören bireyler çevresindekilerle uygun bir hayat sürecek, içsel açıdan rahat olacağı bir döneme hamle atacaklardır. Herkesle pratik bir biçimde anlaşacak, tüm ilişkileri itinalı biçimde aynı ritmde devam edecektir. Bu yüzden kişi iç huzuru bulacak, hayatında sevinçli olmasını temin edecek adımları atmasını öğrenmiş olacaktır. Kendisine gerekli olanı profesyonel biçimde uygulayacaktır. Hayallerini, isteklerini ek olarak pratik olarak yapabilecek, yaşamı tam aradığına benzer şekillenecektir. Bu sebeple epeyce hayırlı bir rüya meydana geldiği söylenebilir. Hem parasal kazançlar tarafından, hem de içsel beklentiler tarafından istekleri karşılayacaktır. 

Rüyada Yeşil Su GörmekRüyasında yeşil renkte su görme, yaşamınızda yükselmek amaçlı çok fazla çabaladınız. Sizin çok fazla çabalarınız görmezden gelinerek bir çok kez olarak torpil olarak görülüyor. Siz iş yerinizde çalışmaya başlayan tüm iş arkadaşlarınızın yükselmesi sizin halen yerinizde durmanız zorunuza gidecek. Pek çok insanın yükselmesinin sebebi onların torpil yaptırması meydana geldiğini biliyorsunuz.
 
Rüyada Yeşil Su Dolu Havuz Görmek, Rüyada yeşil su dolu havuz görme, bol getiriye işaret eder. Rüya sahibi hem parasal hem de içsel açıdan zenginleşecek, bolluk ve bereket üstünde olacaktır. Getirin helal olması, bereketi getirecek ve parasal feraha erişilecektir. Aile konusunda sıkıntılar ortadan kalkacak ve sonuçta aile içi saadete kavuşulacağına işaret sayılır. 

Rüyasında Su Görmek, Rüyada su görme, hayra işaret eder. Harika bir hayat, harika rızk, dinin güzelliği, harika bir insan, sadık arkadaş manasına gelmektedir. Rüya sahibinin yaşantısı problemsiz, yalın fakat keyifli olacaktır. Rüyada görülen su bulanık ise, kederli günler yaşanabilir. Fakat hiçbir zahmet uzunca müddetli olmayacaktır. 
]]>
Yeşil Yumurta https://www.yesil.gen.tr/yesil-yumurta.html Mon, 03 Dec 2018 15:02:30 +0000 Yeşil yumurta, Amerika'da bulunan ve melez tavuklardan elde edilen bir yumurta çeşididir. Yeşil yumurtaları ilk defa gören bir çok kişi kimyasal içerdiğini düşünse de bu melez tavukların yumurtalarının doğal rengidir. Yeşil Yeşil yumurta, Amerika'da bulunan ve melez tavuklardan elde edilen bir yumurta çeşididir. Yeşil yumurtaları ilk defa gören bir çok kişi kimyasal içerdiğini düşünse de bu melez tavukların yumurtalarının doğal rengidir. Yeşil renk dışında kahverengi ve mavi renkli olanları da vardır. Bu yeşil yumurtaların renklerinin doğal oluşumla olduğunu bilmeyen kişiler öğrendiklerinde gönül rahatlığıyla alabiliyor. 

Bu yumurtaların Türkiye'de piyasa değeri 5-10 lira arasında değişmektedir. Bu yumurtalarla ilgili ülkemizde seri üretim yapan bir çiftlik olmamasından ötürü satışı pek de yaygın değildir. Bulabilmeniz için bu tür tavukların bulunduğu çiftliklere kadar gitmeniz gerekir. 

Yeşil yumurta yumurtlayan tavuklar;
 • Araucana,
 • Ameuracana tavuğu,
 • Easter Egger tavuğudur.
Bu tavuklar melez tavuklardır. Yerleşim ve yaşam alanı olan Amerika'nın Şili eyaletinde bulunan Araucana tavuklarının etleri yağsızdır. Sadece göğüs kısımlarında beyaz dediğimiz et vardır. Diğer yerlerinde bulunan etleri tamamen yağsız ve serttir. Araucana tavuklarının yumurtalarında kolesterol yoktur. Vitamin değeri olarak bir yeşil yumurtada on bıldırcın yumurtası kadar vitamin vardır. Bu tavuğun tüylerinin kozmetik alanında aktif bir kullanım alanı vardır. Bu tavuklar hareketli ve sevecen bir yapıya sahiptirler. Ufak ve orta boy olarak gelişen bu tavuklar ortalama olarak yıllık 180 adete yakın yeşil yumurta yumurtlama potansiyeline sahiptir. 

Yeşil YumurtaYeşil yumurtanın faydaları;
 • Özellikle yeşil yumurta, yumurtayı çocukların sevmelerine sebep olur.
 • Yüksek oranda, folik asit, demir, çinko, kalsiyum ve protein içerir.
 • İnsan vücudunun gelişiminde tüketilmesi gereken bir gıdadır.
 • Kalp sağlığı açısından yararlıdır.
 • Yaşlılarda kas kaybını önler.
 • Beyin zarı ve fonksiyonları için iyi bir besin değeridir.
 • Gözlerimiz için faydalıdır.
 • Alzheimer hastalığı olasılığını azaltır.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde tüketilmesi, anne ve çocuk gelişiminde faydalıdır.
 • Enerji değeri yüksektir.
 • Kilo vermede yardımcı olur.
 • Kemik erimesi riskini azaltır.
 • Felç ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Bayanlar için en önemli özelliği ise meme kanseri olma riskini azaltmasıdır.
Yeşil yumurtanın, renginin farklı olması sizi tedirgin etmesin, sağlıklı bir gıda oluşunun yanında doğal olması ve besin değerinin çok yüksek olması insanların kullanması için önemli bir etkendir. 
]]>
Zümrüt Yeşili https://www.yesil.gen.tr/zumrut-yesili.html Tue, 04 Dec 2018 10:00:48 +0000 Zümrüt Yeşili, Eski dönemlerde zümrüt yeşilinin elde edilmesi bazı zehirli kimyasallardan yapılıyordu. 1900'lerde bu yolla elde edilmesine son verildi. Asaleti, liderliği ve ölümsüzlüğü simgeler. Viridyan yada Paris yeşili o Zümrüt Yeşili, Eski dönemlerde zümrüt yeşilinin elde edilmesi bazı zehirli kimyasallardan yapılıyordu. 1900'lerde bu yolla elde edilmesine son verildi. Asaleti, liderliği ve ölümsüzlüğü simgeler. Viridyan yada Paris yeşili olarak da adlandırılır. Bu renk kırmızı, yeşil ve mavinin belli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir. Osmanlı dönemindeki ressamların saray dekorasyonu için resimlerinde tercih ettikleri tek renk olmuştur. Aksesuarlarda çok kullanıldığı gibi esmer tenliler tarafından makyajda tercih edilir. Görme gücünü artırır ve gözleri dinlendirir. Sakinleştiricidir sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Aynı zamanda hastanelerde okullar da kullanılır. Çünkü hastaların rahatlamasını sağlar, çocukların güvenini tazeler. Bu rengi tercih eden kişilerde kendine değer verme duygularının çok fazla olduğu görülür. Bildiklerinde ısrarcı, otoritesiyle çevresindekileri etkilemeyi başarırlar. Ayrıca ortak hedefler için çalışma azmini artırır, bireysel hedeflerin gerçekleşmesine yardımcı olur, güven duygusu verir. Yaşama umudunu da simgeleyen bu renk enerjinin ve bereketin rengidir. Vücut üzerindeki en belli başlı etkileri ise şöyle sıralanabilir:Zümrüt Yeşili
 • Antiseptik özelliği sayesinde zayıflamayı önler.
 • Dezenfektan özelliğiyle mikroorganizmaları ve bakterileri yok eder.
 • Tedavi edilebilir rahatsızlıklar arasında astım, yorgunluk, nezle, uykusuzluk, sinir hastalıkları yer alır.
Psikolojik etkilerini değerlendirecek olursak; dinlendirici bir renk olduğu için sıcak havalarda serin, serin havalarda sıcaklık hissi verir. Ayrıca umudu simgelediği için insanların kendisini iyi hissetmesini sağlar. Çocuk gelişimi üzerinde de etkileri büyüktür. Çocukların birbirleriyle yardımsever, barışçıl ve samimi bir ortam içerisinde olmalarını sağlar. Aynı zamanda çocukların çevre ile uyum içinde yaşayabilme yeteneklerini geliştirir. Başkalarından yardım istemek için çocukların kendini rahat hissetmesine yardımcı olan bu renk, eğiticilik rolü bakımından da hakim bir renktir.
]]>
Nil Yeşili https://www.yesil.gen.tr/nil-yesili.html Wed, 05 Dec 2018 06:42:58 +0000 Nil Yeşili, renkler içerisinde dinlendirici ve ferahlatıcı bir rengi temsil eder. Renkler insanları, sağlık, fiziksel ve bedensel performansı etkilemekte belirleyici etkendir. Nil yeşili şıklığı, pırıltıyı ve huzuru, güveni, Nil Yeşili, renkler içerisinde dinlendirici ve ferahlatıcı bir rengi temsil eder. Renkler insanları, sağlık, fiziksel ve bedensel performansı etkilemekte belirleyici etkendir. Nil yeşili şıklığı, pırıltıyı ve huzuru, güveni, sükuneti temsil eder. Mavi ve yeşilin beyaz ile birleşiminden Nil Yeşili elde edilir. Renkler bilimi sayesinde tüm renklerin temsil ettiği tanımları görüyoruz.Kimi renkler kişilerin enerjisi üzerinde, olumlu, kimi renkler de olumsuz etkiler bırakır. Bu yüzden renkler reklamcılık, satış, pazarlama, sağlık sektörlerinde itici güç olarak kullanılmaktadır. 

Nil yeşili dediğimiz renk, Mısırdaki Nil nehrinde Antik Mısır dönemlerinde, yılın bir bölümü akan suyun rengi tam da bu renk olduğu için bu ismi aldığı söylenir.' Eu de Nil ' yani Nil Suyu adından dilimize Nil Yeşili olarak yerleşmiştir.  Sakinlik hissi uyandıran bu renk yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. 

Renk Bilimcilere göre yeşil  rengin güveni beslediği söylenir. Bu sebeple de tüm reklamcıların en çok tercih ettiği renklerdendir. Rahatlatıcı etkisinden dolayı, yatak odalarının dekorlarında sıkça kullanılır. Bebek odalarında da sakinlik ve huzur sağlaması için Nil Yeşili kullanılmaktadır. Doğanın ve baharın rengidir. Nil Yeşili diplerindeki pırıl, pırıl kumları görebileceğiniz denizlerin serin suları gibidir. 

Nil YeşiliNil Yeşilinin Dekorasyonda Kullanılışı 

Dekorasyonda Nil Yeşili sıkça kullanılan bir renktir. Nil yeşili soğuk renk grubundandır. Bu sebepten ötürüde kombinasyonu kolay kurulan bir renktir. Kişiye verdiği huzur, dinginlik ve yaratıcılık hissinden dolayı da her sahada kullanmak kolaylaşır. Kullanıldığı alanlar şunlardır. 
 • Duvar boyasında
 • Mobilyaların ahşap bölgelerinde
 • Dekorasyon objelerinde
 • Halı ve kilimlerde 
 • Döşemelik kumaşlarda 
 • Yatak örtülerinde 
 • Yastık ve krilentlerin kaplamasında  
Son birkaç yıldır dekorasyon trendlerinde artış Nil yeşili renginde. Nil yeşili, soğuk renkler kategorisinde ve bu renk duvar boyalarından mobilyalara, perdelerden yatak örtülerine, krilentlerden yer minderlerine kadar birçok dekoratif ürün ve ev eşyasında kullanılıyor. Bu renk dekorasyonda kullanıldığında diğer dekoratif parçaların çoğu ile kolayca uyum sağlıyor. Nil yeşilini diğer renklerle kombine etmek de çok kolay oluyor. Ayrıca bu renk mekana ferahlık verirken kişiye rahatlık, huzur ve dinginlik hissi verdiği içinde çoğu kişinin tercihi oluyor.
Nil yeşili uygulandığı alanı geniş ve ferah gösterir. Bu sebeple dar ve loş alanlarda mutlaka bu rengi seçmek yararlıdır. Yeşilin tüm tonları ile beraber Nil yeşilini kombinleyebildiğiniz gibi mavi, bej, kahve gibi tonlarla birlikte de çok uygun olur. Masalarda da şıklık getirmek için Nil yeşili kullanılabilir. Davetlerinizde beyaz sade bir tabak takımını şık hale getirmek için Nil yeşili bir masa örtüsü ve ona uygun peçetelerle masanız canlanıp, enerji kazanacaktır. 

Nil Yeşilinin Şifa Etkisi  

Renklerin enerjimiz üzerinde olumlu yada olumsuz etkileri vardır. Renkler hormonal salgılarımızın düzene girmesi için önemli bir etken. Renkler ile bağışıklık sistemini güçlendirip, auramızı temizleyebiliriz. Buda ruhsal ve duygusal birçok rahatsızlığı tedavi eden etkenlerdendir. Depresyon ve stresi baskılamada, bazı bağımlılıklardan uzaklaşmakta, ağrıların baskılanmasında, uyku problemlerinin çözümünde önemli çözümler sunar. Nil yeşili ise bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmede kullanılan renklerdendir.  

Yeşilin en etkili olduğu bölge kalp çakrasının olduğu alandır. Koyu yeşil negatif etki olarak bencilliği ve kıskançlığı temsil eder. Güçten düşürücü ve tembelleştirici olabilir. Buna karşılık olarak açık yeşil tonlarından Nil yeşili de yeni yaşamı, canlanmayı, neşeyi ve mutluluğu temsil eder. Verdiği enerjide bu yön]]> Açık Yeşil https://www.yesil.gen.tr/acik-yesil.html Wed, 05 Dec 2018 16:39:10 +0000 Açık Yeşil, koyu yeşilin bir ton açık rengidir. Yeşil rengin her tonu mükemmeldir. Yeşil rengi seven insanlar genelde doğayı seven, üretken, içten ve çevresi ile son derece uyumlu insanlardır. Ayrıca yeşil rengi seve her Açık Yeşil, koyu yeşilin bir ton açık rengidir. Yeşil rengin her tonu mükemmeldir. Yeşil rengi seven insanlar genelde doğayı seven, üretken, içten ve çevresi ile son derece uyumlu insanlardır. Ayrıca yeşil rengi seve her insan hareketlerinde düzen ve denge içerisindedir. Yeşil rengin üretkenliği artıran bir etkisi olduğundan özellikle de başta mutfak gelmek üzere çalışan kişilerden üretkenlik beklenen ortamlarda kullanılmaktadır. Açık yeşil ile koyu yeşil renginin bir diğer özelliği ise insana huzur vermesi ve rahatlamasını sağlamasıdır. Bu özelliğinden dolayı hastane ortamlarında hasta kişileri rahatlatmak amacı ile açık yeşil ve tonları kullanılmaktadır. Bina veya diğer kapalı alanların giriş bölümünde açık yeşil kullanılması girilen ortama güven duymaya ve rahatlamaya oldukça yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yeşil renk tabiata hakim olan bir renktir. İnsanı rahatlatır ve huzur verir. Bu renk insana güven ve iç açıcılık sağlamaktadır. Aynı zamanda da bu renk yeniliği, umudu, yeniden canlanmayı ve gençleşmeyi çağrıştırmaktadır. Uyumun, cömertliğin ve paylaşımında rengi olarak bilinmektedir. Bu büyüleyici renk aynı zamanda ada gözleri dinlendirmektedir. Kalp ile verem hastalıklarına oldukça faydalıdır. Midede yaşanan rahatsızlıklara karşı direnci artırmakta ve zehirli olan maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Hücrelerin onarılması ve yenilenmesini sağlar aynı zamanda da sinirleri destekler. 

Bu rengi seven ve tercih eden kişilerin kişilik analizlerinde bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının oldukça fazla görüldüğü görülmektedir. Bir konuyu doğru bildiklerinden son derece ısrar ederler kovalayıcı, takipçi ve asla fikirlerinden ödün vermezler. İnandırıcılığı ve otoritesi ile etrafındaki insanları etkilemeyi başarırlar. Bazende abartıya kaçarak ''megaloman'' küstah bir kişiye dönüşebilirler.

Bu rengin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri ise; fazla rahatlama hissi verdiğinden dolayı kıskançlığa, umursamazlığa, yorgunluk hissi ile beraberinde tembelliğe sebep olduğu bilinmektedir. Çalışmayı sevmeyen ve çokta yatkın olmayan kişiler yani tembel olan kişilerde tembelliği dahada fazla arttırmaktadır. Bu yüzden çalışma ortamlarında açık yeşil ve tonlarının kullanılmasından kaçınmakta fayda vardır. Bu rengi eğer iş yeri yada ev gibi ortamlarda duvar rengi olarak veya blog yada web sitesi tasarımları için kullanmayı düşünmekte iseniz bu rengin tonlarının isimleri ve kodları gerekli olacaktır. İşte bu yüzden bu rengin tonları ve kodlarını aşağıda siz yeşil renk severler için bir araya getirdik.

Açık YeşilAçık Yeşil Renk Tonları Kodları Ve İsimleri
 • Açık yeşil: 7FFF00
 • Yosun yeşili: ADDFAD
 • Açık yeşil 2: 66FF00
 • Viridian: 40826D
 • Zümrüt yeşili: 50C878
 • Pers yeşili: 00A693
 • Koyu yeşil: 013220
 • Nane yeşili: 98FF98
 • Yeşil: 00FF00
 • Açık yeşil sarı: DFFF00
 • Turkuaz: 30D5C8
 • Zeytuni: 808000
 • Yonca yeşili: 009E60
 • İslam yeşili: 009000
 • Lime rengi: BFFF00
 • Koyu pastel yeşil: 03C03C
 • Soytarı: 3FFF00
 • Zeytin kahverengisi: 6B8E23
 • Çam yeşili: 01796F
 • Asker yeşili: 4B5320
 • Deniz yeşili: 2E8B57
 • Bataklık yeşili: ACB78E
 • Çay yeşili: DOFOC0
 • Akumarin rengi: 7FFFD4
 • Elektrik yeşili: 00FF00
 • İlkbahar yeşili: 00FF7F
 • Kamuflaj yeşili: 78866B
 • Elektrik lime rengi: CCFF00
 • Eğrelti yeşili: 4F7942
 • Armut rengi: D1E213

]]> Yeşil Çay https://www.yesil.gen.tr/yesil-cay.html Wed, 05 Dec 2018 17:44:29 +0000 Yeşil Çay, Anavatanı Uzak Asya ve Güney Asya olan yeşil çay, efsaneye göre sıcak su bardağının içine düşen çay yaprağının renk ve aromasını suya salması sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat modern tedavi yöntemlerini Yeşil Çay, Anavatanı Uzak Asya ve Güney Asya olan yeşil çay, efsaneye göre sıcak su bardağının içine düşen çay yaprağının renk ve aromasını suya salması sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat modern tedavi yöntemlerinin olmadığı günümüzden ikibin yıl önce insanlar hastalıklara karşı mücadele etmek için doğanın mucizelerine sığınmıştır. Bu mucizelerden biri olan yeşil çayın güçlü tedavi etkisi o dönemler de bilinmese de, insanlar suyu tatlandırmak için eski çağlardan beri bitkileri kullanmışlardır.  

Hoş aroma ve tadı ile yeşil çay da bu durumdan nasibini almış ve insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Yeşil çaydan başka değişik hastalıklar için kullanılan ve günümüzde halen kullanımından vazgeçilemeyen bir çok doğa mucizesi bitki bulunmaktadır. Yeşil çay ve benzeri yüksek antioksidan içeren bitkilerin özleri günümüz ilaç sektörünün ham maddesini oluşturur.Ülkemiz çay üretiminde Dünya'da beşinci sıradadır. Bu haliyle ülke ekonomisine katkısı oldukça fazladır. 

Yeşil ÇayYeşil Çay nasıl elde edilir

Latince Camellia Sinensis olarak bilinin bitkinin yapraklarından elde edilen yeşil çay, bildiğimiz siyah çayın ilk halinden başka bir şey değildir. Çay bitkisi nemli ve yüksek yamaçlar da yetişir. Ülkemiz de Karadeniz bölgesi bu konu da en verimli arazi yapısına sahiptir. Çay bitkisi yetiştirilip hasat zamanına geldiğinde özel yapım ağzı makaslı sepetler ile toplanır. Bu toplama esnasında kalite sıralamasının yapılabilmesi için özel hasat şekilleri belirlenir. Örneğin tomurcuk çay için en tepeden ve elle hasat yapılırken, özel istek üzerine sadece yapraklarının tek tek toplanması da yapılabilir. 

Bunların yanında gerçek endüstriyel özelliğe sahip yeşil çay ise makaslı sepetlerle toplanır ve hafif ısılı fırınlar da kavrularak kurutulur. Bu işlem de yeşil çay yeşilliğini muhafaza eder. Çay yaprakları iplere dizilerek sıkıştırılmak sureti ile kurutulur ise oksidasyon nedeni ile kararma olur ve gün içinde içmekten kendimizi alıkoyamadığımız siyah çay ortaya çıkar. 

Yeşil çayın faydaları nelerdir

Yağ dokusu, su ve kemik bedenimizin temel yapısını oluşturur, bu yapının hastalanması hücre kayıpları ile ortaya çıkar. Hücre kayıpları ise dışarıdan kan, tükürük, solunan hava veya başka bir şekilde girer. Vücuda giren mikroplar veya hücre içinde zararlı olarak  üretilen çeşitli mikroorganizmaların yok edilmesi veya ortaya çıkmaması için antioksidanlara ihtiyaç duyarız. Antioksidanlar hastalık üreten serbest oluşumlar ile bağlantı kurarak hücrelere etki etmesini önler. Bu aslında tümör oluşumunun önlenmesidir. Bunun yanı sıra yeşil çay hücre yıkımını da önleyerek yaşlılık etkisini azaltmaktadır. 

Yeşil çay göz sorunu, olan kişiler için oldukça faydalıdır. Hem içilerek etkisi görülebilir, hemde göze yeşil çay posası ile pansuman yapılabilir. Bunun yanı sıra Kan damarlarını güçlendirerek tansiyon düşüklüğünü yok eder. Sabah yorgunluğunun atılması, kanser hastalığına yakalanma riskinin azalması, tümörün küçültülmesi gibi faydaları bulunmaktadır. Ayrıca antioksidanlar kan yağına bağlanarak kolesterolü düşürür, kan şekerini ayarlar, ağız kokusunu önler. İçeriğinde bulunan C vitamine nedeni ile gribe karşı, strese karşı iyi gelir ve idrar söktürücüdür, ödem atıcı etkisinden dolayı diyet programlarının vazgeçilmez ürünüdür. Yeşil çay içinde bulunan kafein sayesinde yorgunluk azaltır ve uykusuzluğu ortadan kaldırır. 

Yeşil çay harici uygulamalarda ne gibi faydaları vardır
 • Ayak hastalıklarına karşı etkilidir, ayaklarınızı yeşil çay karıştırdığınız kap içinde dinlendirin.
 • Sıkalaştırma için etkili bir yöntemdir, bunun için 3 kaşı süzme yoğurt içine karıştırılan bir bardaklık yeşil çay karıştırılır ve sıkılaştırılmak istenen bölgeye sürülür, on dakika sonra yıkanır.
 • Yeşil çay göz altı torbal]]> Yeşil Yılan https://www.yesil.gen.tr/yesil-yilan.html Thu, 06 Dec 2018 10:45:30 +0000 Yeşil yılan, Yılanlar etçil ayaksız sürüngenler grubunda yer alan ve tehlikeli olabilecek hayvanlardır. Yılanlar pullular türündendir ve amniyot omurgalılardandır. Çoğu yılan türünün ataları olan kertenkelegillerden d Yeşil yılan, Yılanlar etçil ayaksız sürüngenler grubunda yer alan ve tehlikeli olabilecek hayvanlardır. Yılanlar pullular türündendir ve amniyot omurgalılardandır. Çoğu yılan türünün ataları olan kertenkelegillerden daha çok kafatası vardır. Bu özellikte yılanlara kendi kafalarından çok büyük hayvanları yutma özelliği verir. Yılanların uzunlamasına dar olan vücutlarında organların yerleşimi özellikle çift olanlarınki yan yana şeklindedir. Çift organlardan bir tanesi diğerinin üstünde gibi durur ve çoğunun akciğeri bir tane işlevselliğe sahiptir. Yılanlar dünyanın neredeyse her yerinde yaşayabilen sürüngenlerdendir. Antartika ve çoğu ada dışında her yerde varlardır ve yaşama alanı bulabilmektedir. Yılanlar cins olarak dünyada ortalama bilinen sayı olarak dört yüz elli altıdır.

Yılanların bazı zehirleri insanlar için tehlikeli hatta öldürücü etkisi olan zehirler barındırırlar. Zehirsiz yılanların avlarını yakalama ve öldürme şekli yutarak gerçekleşir. Yılanlar hakkında bilgi sahibi olmayan hiç kimse yılanın zehirli mi zehirsiz mi olduğunu anlayamaz. 
Yılanlar genel olarak üç metre ötelerindeki şeyleri göremezler. Koku alma işlemi için burunlarını değil dillerini kullanırlar. Uzun ve iki çatallı dillerini belli aralıklarla dışarı çıkararak havadaki kimyasal kokuları dilleri aracılığı ile belirlerler. Dil içeri çekildiğinde damak kısmında bulunan Jakobson organının yardımı ile duyu haline dönüşerek dışarıda etrafında bulunan kokuları algılarlar. 

Yılanlar genel olarak dış kulak yapısına sahip olmadıkları için uzun bir zaman sağır olarak düşünülmüştür. Ancak çeneleri ile kulakları arasında kemik bağlantıları olduğundan sürünme işlemi esnasında gelen titreşimleri kolayca işitirler. İnsanlar gürültülü bir ayak sesi ile yürüdükleri zaman etraflarında asla yılan göremezler.

Yeşil YılanYeşil yılanlar, genel olarak tropik bölgelerde yaşayan yılan türleri arasındadır. Dünyada bilinen yeşil yılanların zehirli olanının bile zehri öldürücü değildir. İçlerinde bilinen ve zehirli olan türü yeşil asma yılanıdır.
 • Yeşil asma yılanı: Dış görüntüsü geometrik şekilli olan yeşil asma yılanın zehri vardır ancak çok da etkili değildir. Daha çok avlanma esnasında gövdesinin şişirerek gövdesindeki siyah beyaz desenini gösterir ve tehdit unsuruna dönerek ağızlarını açarlar. Avlayacağı hayavlanları tedirgin eder ve direk ısırma yöntemi ile yakalarlar. Bu yılan ince yapılı bir yılandır. Beslenme seçenekleri arasında kurbağalar ve kertenkeleler vardır. 
 • Kırmızı kuyruklu yeşil sıçan yılanı: Bu yılanın diğer adı mısır yılanı olarak bilinmektedir. Doğanın renklerini almış olan bu yılan güneydoğu Asya'da yaşayan ince türde bir yılandır. Uç kısmında kalın ve güçlü pulları vardır. Özelikleri sayesinde kolayca ağaçlara tırmanabilirler. Bu yılan çeşidi ağaçlar üzerinde yaşayan ve küçük memeliler ile beslenen bir hayvandır. 
 • Beyaz dudaklı yeşil ağaç engereği: Bu yılan  türü genel olarak ağaçların üzerinde dinlenerek vaktini geçiren yılanlardır. Taki ağaç memelilerinden birisinin onun olduğu yere gelerek hata yapmasına kadar. Bir şimşek gibi fırlar ve direk yutarlar. Bir diğer adı yada lakabı sessiz katildir. Engerek türünden yılanlar oldukları için çok fazla hareketli yılanlar değillerdir.
 • Yeşil mamba: Bu yılanın boyu üç metreye kadar uzayabilir. Dört metreye kadar uzayan kara mambanın türünden gelen yeşil mamba, besin kaynağı olarak kuşları ve sincapları tercih eder. Yeşil mambanın saldırı durumundaki ilk tepkisi kaçma şeklindedir. Genellikle ağaçların üzerinde yaşayan yeşil mamba yılanları ağaçlara gelen kuş ve sincaplar ile beslendiğinden ağaçtan yere inmezler. Yerleşim alanları Afrika'nın yeşil alanlarıdır. 
 • yeşil ağaç pitonu: Bu yılan piton türünden gelen ve Yeni Gine, Endonezya adaları, gibi yerl]]> Yeşil Çay Faydaları https://www.yesil.gen.tr/yesil-cay-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 06:18:22 +0000 Yeşil çay faydaları, yeşil çayın sağlık için faydaları çok uzun yıllardır bilinmekte ve dünyanın en sağlıklı içecekleri arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde oldukça fazla antioksidan bar Yeşil çay faydaları, yeşil çayın sağlık için faydaları çok uzun yıllardır bilinmekte ve dünyanın en sağlıklı içecekleri arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. İçeriğinde oldukça fazla antioksidan barındıran yeşil çay, vücut için mükemmel etkiler yaratmaktadır. Ayrıca besin değeri de oldukça yüksektir.

  E vitamini bakımından zengin bir bitki olan yeşil çay, içeriğinde kateşinler ve polifenollerde vardır. Manganez, selenyum, çinko, krom ve C vitamini bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Diğer bitkisel karışımlarda olduğu gibi faydalarından tam olarak yararlanabilmek ve yan etkilere maruz kalmamak için ölçülü ve bilinçli tüketilmesi gerekir. Gün içinde 5 fincandan fazla yeşil çay tüketmek asabiyet, uyku bozuklukları, baş ağrısı, baş dönmesi, zihin bulanıklığı, kulak çınlaması, ishal, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlere yol açabilir. Gebelik ve emzirme dönemi için ne denli faydalı ya da zararlı olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle bu dönemlerde yeşil çay tüketiminden kaçınılmalıdır. Kansızlık, kaygı bozukluğu, kana problemleri, kalp ritim bozukluğu, hiper tansiyon hastaları, kemik hastaları, karaciğer hastaları ve ishal problemi olanlar yeşil çay tüketimine başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Bunların yanı sıra kalp ilaçları, doğum kontrol ilaçları, antibiyotik, östrojen ilaçları, sakinleştirici ilaçlar, depresyon ilaçlarını devamlı kullanan kişiler yine yeşil çay içemeye başlamadan önce doktora danışmalıdır.

  Yeşil Çay FaydalarıYeşil çay faydaları

  Kalp hastalığına karşı iyi gelir: Yeşil çayın kan basıncını karşı damarların daha kuvvetli olması için damar çeperleirni güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kan pıhtılaşmasına karşı olumlu etki sağlamaktadır.

  Kolesterole karşı iyi gelir: Kanda yüksek kolesterolü gidererek, kolesterolün normal seviyelerde kalmasını sağlar.

  Kilo vermeye yardımcı olur: Metabolizmayı güçlendirici etkisi vardır. Vücuda alınan besinler içinde bulunan kalori değerini dengelemeye yardımcı olur. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırır.

  Diyabete faydalıdır: Kan şekerinde yaşanan dalgalanmaları düzenler. Diyabete bağlı gelişebilecek hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır.

  Alzheimer ve Parkinsona karşı iyi gelir: Parkinson ve Alzheimer hastalığına yol açabilecek faktörlerin ortadan kalkamsınıs ağlar. Yeşil çay, ölen beyin hücrelerini koruyucu etki sağlarken, hasarlı beyin hücrelerini onarır.

  Diş çürüğüne karşı iyi gelir: İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde diş çürüğü ve ağız içinde oluşan problemlere karşı iyi gelir. Ağız içinde ortaya çıkan virüs ve bakterilerin yok olmasını sağlar.

  Kan basıncını düzenler: Düzenli olarak yeşil çay tüketmek kan basıncı riskini azaltır. Kan basıncının sağlıklı seviyelerde olmasını sağlar ve bu sayede kalp sağlığını korur. Tansiyon hastalığına yakalanma riskini azaltır.

  Depresyona faydalıdır: Yeşil çay yapraklarında doğal olarak amino asit bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan aminon asit sayesinde rahatlatıcı ve sakinleştirici etki yaratır ve bu sayede depresyona karşı iyi gelir.

  Cilt bakımı için faydalıdır: Yüzde oluşan kırışıklıklar için oldukça etkili olan yeşil çay, cildi yaşlanma izlerine karşı korur. Bu etkisi içeriğinde yer alan antioksidanlar ve anti-inflamatuar içeriği sayesindedir. Bunun yanı sıra güneşle alakalı olarak ortaya çıkan bazı cilt problemlerine karşı da faydalı olduğu bilinir. Cilde faydalı olduğu kadar saç içinde faydalıdır. Saçlar yeşil çayla yıkandığında, saçlarda oluşan kuruluk ortadan kalkar. Ancak işlemin düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

  Damar tıkanıklığına karşı faydalıdır: Yeşil çayı düzenli tüketmek damar tıkanıklığı riskini azaltmaktadır. Ancak bu konu hakkında yapılan araş]]> Gebelikte Yeşil Akıntı https://www.yesil.gen.tr/gebelikte-yesil-akinti.html Sat, 08 Dec 2018 00:33:48 +0000 Gebelikte yeşil akıntı, hamilelikte akıntı görülmesi normal bir durumdur. Anne adaylarının çoğunda ortaya çıkan vajinal akıntı, östrojen hormonunun yükselişinden dolayı rahim boynu salgı bezlerinin salgısının artmasına Gebelikte yeşil akıntı, hamilelikte akıntı görülmesi normal bir durumdur. Anne adaylarının çoğunda ortaya çıkan vajinal akıntı, östrojen hormonunun yükselişinden dolayı rahim boynu salgı bezlerinin salgısının artmasına bağlıdır. Genellikle fizyolojik akıntıdır ve zararsızdır. Tedaviye gerek duyulmaz. Hamile bayanları en çok rahatsız eden ve telaşlandıran sorunlardan biridir vajinal akıntılar. Gebeliğin başında başlar ve sonuna doğru artış gösterir. Aslında; gebelik öncesi görülen adet dönemindeki akıntılardan pek farkı yoktur. Bayanlarda görülen bir miktar akıntı günümüzde normal kabul edilmiştir. Fakat yine de bu akıntının, fizyolojik akıntı mı yoksa bir enfeksiyona bağlı mı ortaya çıkıp çıkmadığından emin olmak lazımdır. Nitekim fizyolojik dediğimiz akıntılar renksiz ve kokusuzdur. Enfeksiyon durumlarında, akıntının rengi sarı-yeşil renkte ve peynirimsi bir kıvamda, kokulu olarak belirtiler verir. Bunların yanı sıra kaşıntı ve yanma gibi başka problemler de hissedilebilir. 


  Gebelikte Yeşil AkıntıGebelikte yeşil akıntının nedenleri:

  Kadınların geneli vajinal akıntılardan dolayı doktora başvurmaktadır. Doğurganlık yaşına gelmiş her bayanda bu tür akıntılar görülür. Çünkü; vajinal akıntı ile salgılanan asitler sayesinde zararlı bakterilerin üremesi önlenir ve normal vajina florası korunur. Ancak bazı akıntılar vajinal enfeksiyonların habercisi olabilir. Özellikle gebelik ile birlikte mantar mikrobu artış gösterir. Bazen bir neden olmaksızın vajinaya tatbik edilen su, alınan antibiyotikler veya stres bile vajinada enfeksiyona yol açabilir. Hamilelik döneminde değişim gösteren glikojen miktarı mantar enfeksiyonlarına uygun ortam hazırlar. Diğer enfeksiyonlara neden olan mantar tedavi edilebilir bir problemdir. Ciddi bir rahatsızlık olmasına rağmen mantar enfeksiyonu bebeğe kadar ulaşıp zarar vermez. 

  Bayanlarda gebelik öncesi ve gebelik boyunca vajinada akıntı olmasını sağlayan bakteri enfeksiyonu da ortaya çıkabilir. Bu bakteri çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşır. Gebelikte görülen yeşil akıntının ilk nedenlerinden biridir. Erken doğuma sebep olabilir. Tedavi edilmezse bebeğe ulaşma ihtimali olduğu için fark edildiği zaman doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Yeşil akıntı, cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken rahatsızlık verebilir. Yeşil akıntı ile birlikte ateş, kusma ve bulantı, karın ağrısı ve nabız düşmesi varsa mutlaka doktora gidilmelidir. 

  Teşhis ve tedavisi:

  Uzman doktor ve jinekologlar tarafından muayene sonucu kültür yolu ile teşhis konulur ve ilaç tedavisine başlanır. Hamilelikte bir çok ilacın kullanılması sakıncalı ve yasak olmasına rağmen akıntı sebebi ile verebilecek ilaçların herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Aksine vajinadaki iltihabın doğum esnasında bebeğe geçmesi engellenir ve bebeğin doğduktan sonra pamukçuk olma oranı düşürülür. Unutmayalım ki, hiçbir doktor bebeğinize zarar verecek bir ilaç tavsiye etmez. İlaçların yanı sıra vajinal temizliğe de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle havuz ve duş yerlerinin hijyenik olması lazım. Gün içinde sık sık iç çamaşırlarınızı değiştirmeli ve pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli. Vajina içi sabun veya şampuan gibi kimyasallarla yıkanmamalı. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalı. Parfümlü tuvalet kağıtlarından uzak durmalı ve tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalı. Genital bölge kuru tutulmalıdır. Yeşil akıntının tedavi edilmesi annenin rahat olabilmesi, bebeğin iltihaplanmaması ve sağlıklı cinsel ilişki için önemlidir.
   
  ]]>
  Yeşil Tonları https://www.yesil.gen.tr/yesil-tonlari.html Sat, 08 Dec 2018 00:53:59 +0000 Yeşil tonları, bağımsızca uzanırken çimenlikte altımıza serilmiş olan renk de  sadece yeşildi bir zamanlar, tam mevsiminde yediğimiz çağlalar da...  Hele denizdeyken ve yosunun yeşilliğinden bahsederken başına başka Yeşil tonları, bağımsızca uzanırken çimenlikte altımıza serilmiş olan renk de  sadece yeşildi bir zamanlar, tam mevsiminde yediğimiz çağlalar da...  Hele denizdeyken ve yosunun yeşilliğinden bahsederken başına başka bir sıfat getirin, işte o zaman insanlar size rengi yeşil bir uzaylıymışsınız gibi  bakarlardı, sanki yeşilin tonları çok da dünyamızda değillermiş gibi. Şüphesiz ki birkaç on yıldan sonra insanlar size bu sefer "uzaylı yeşili" bir uzaylıymışsınız gibi bakmaya başlarlardı. Renklerden, tonları önemsemeden bahsedebildiğimiz zaman dilimi daha mı iyiydi, daha mı sıradandı bilemem ama ancak açık yeşil demek istediğimizde "fıstık yeşili" derdik, onun haricindeki tonlara el sürmezdik. Bir ara magazin programlarının normalden çok daha sık yayınlanmaya başladığı bir dönemde televizyon izlerken "Bu yılın moda rengi parlement yeşili hanımlar!" diyen net bir ses duymuştum, sanırım o ses tonların hayatımızda yer edinmeye başlayışının ilk temellerini atmıştı. Bir de baktım ki pazarda teyze üç tanesi on lira olan bluzların su yeşili olduğundan, su yeşilinin de çok moda olduğundan bahsetmeye başlamış bile. Yeşil gözler ya çimen yeşili halini almış yada nil yeşiline dönüşmüş! İşte yeşilin ve diğer renklerin tonlanışının hikayesi böyle. 

Yeşil TonlarıBazı yeşil tonlarının guaj boyada elde edilişi
 • Yeşil= sarı + mavi
 • Açık yeşil= turkuaz + siyah
 • Küf yeşili= mavi + yeşil + az siyah + beyaz
 • Haki yeşil= kahverengi + yeşil
 • Zeytin yeşili= mavi + açık yeşil
 • Yağ yeşili= sarı + az siyah
İşte başlıca renk tonları bu şekilde. Resim çizerken bazenleri tek bir ağaçta dahi onlarca farklı ton yeşil kullanmak gerekebilir ama bu tonları günlük  hayatın içine bu kadar sokmanın amacı konusunda hiçbir bilgiye sahip değilim doğrusu. Belki de görsellik algısı son yıllarda ülkemizde hatta dünyada  son derece önemli bir hale geldiği için bizler de birilerine yeşil elbisemizi güzel göstermek istediğimiz zaman tonları katınca kafasında oluşturamayacağı,  bu sayede elbiseyi sıradan bir şekilde hayal edemeyeceği için bu şekilde davranıyoruzdur ya da bazılarının "A! gözlerin hangi renk" dediğinde "Aslında ben kuşkonmaz rengine benzetiyorum ama annem eğrelti yeşili olduğunu söylüyor. Bilmiyorum yani, bizim ailede viridian tonundan celadona kadar her ton yeşil gözlü var." demek hoşumuza gidiyordur ve şu bire bin katma işlemini renkler üzerinde de gerçekleştirmek istiyoruzdur. 

Birtakım çok bilinmeyen yeşil tonları
 • Pers yeşili
 • Soytarı
 • Zümrüt yeşili
 • Zeytuni
 • Yosun yeşili
 • Yonca yeşili
 • Yeşil-sarı
 • Pastel yeşili
 • Celadon
 • Viridian
 • Nane yeşili
 • Malakit yeşili
 • Lime rengi
 • Kuşkonmaz rengi
 • Koyu yeşil
 • Kamuflaj rengi
Artık birilerine gönül rahatlığıyla en sevdiğiniz yeşilin elektrik lime rengi mi, yoksa pers yeşili mi olduğunu düşünmekten günlerdir uyuyamadığınızı  söyleyebilirsiniz dostlarım.
]]>
Yeşil Zeytin https://www.yesil.gen.tr/yesil-zeytin.html Sat, 08 Dec 2018 19:29:37 +0000 Yeşil zeytin, ülkemizde üretimi oldukça ciddi bir şekilde yapılan bir meyvedir. İnsan vücudunda birçok faydası olan bu mükemmel meyve, ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü her yerde yetiştirilebilmektedir. Yeşil zeytinin ü Yeşil zeytin, ülkemizde üretimi oldukça ciddi bir şekilde yapılan bir meyvedir. İnsan vücudunda birçok faydası olan bu mükemmel meyve, ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü her yerde yetiştirilebilmektedir. Yeşil zeytinin üretildiği ağaçlar, yıl boyu yeşil kalmaktadır. Genellikle en fazla 10 metre kadar uzayan bu ağaçlar, çok yıllık ağaçlar olduğu için her yıl belli mevsimlerde yeşil zeytin üretilmektedir. yeşil zeytinin üretildiği zeytin ağaçları, yaklaşık olarak 2000 yıl yaşayabilmektedir. Fakat yanlış bakımlar nedeniyle ve bazı zirai hastalıklar nedeniyle bu ağaçlar çok kısa sürelerde kuruyabilmektedir. Yeşil zeytin, ülkemizde özellikle Marmara, Eğer ve Akdeniz bölgelerinde verimli olarak yetişmektedir. Yeşil zeytin, aslında günümüzde yeşil zeytinden de daha fazla tüketilen siyah zeytinle aynıdır. Siyah zeytin, yeşil zeytinin daha da olgunlaşmış halidir. Bu nedenle yeşil zeytine bir nevi ham zeytin diyebiliriz. Ülkemizde yetiştirilen zeytinlerin çok büyük bir kısmı, daha tam olarak olgunlaşmadan özenle toplanarak yeşil zeytin olarak satışa sunulmaktadır. Yeşil zeytinler satışa sunulmadan önce birçok işlemden geçirilerek tüketilebilecek bir hale getirilmektedir. Yeşil zeytin içerisinde çok fazla sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller, kimi zaman zeytinin çekirdeklerinde bulunurken kimi zaman da direk olarak zeytinin yağı içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle zeytin kadar bu bitkiden elde edilen yağ da büyük önem taşımaktadır. 

Yeşil ZeytinYeşil zeytinin faydaları nelerdir
 • Yeşil zeytin, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde vücut için mükemmel bir antioksidan niteliği taşımaktadır. Bu nedenle sizlerde özellikle kış aylarının başlamasıyla bol bol yeşil zeytin tüketerek faydalar elde edebilirsiniz. Sizleri birçok hastalıktan koruyacak olan yeşil zeytini, günde en az 5 adet tüketin. 
 • Yeşil zeytin, insan vücudunda karaciğer içinde önem taşımaktadır. Bu nedenle özellikle karaciğer ağrılarının azaltılmasında yeşil zeytinin önemi büyüktür. Sizlerde yeşil zeytin tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz. 
 • Kan şekerinin düşürülmesinde yeşil zeytinin önemi çok büyüktür. Bu nedenle kan şekeri yükselen insanlarda yeşil zeytinin büyük önemi vardır. 
 • Yeşil zeytin içerisinde yüksek miktarda A vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminlerin vücuda alınmasıyla birçok olumlu etkiler görülür. Özellikle göz sağlığı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi etkiler görülebilir. 
 • Yeşil zeytinin çekirdekleri ile dövülerek romatizma ağrılarının görüldüğü bölgeye sarılması bu ağrıların hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bu bölgelerde oluşmuş olan şişme sorunlarının giderilmesin de de yeşil zeytin kullanılabilir. Sizlerde bu gibi durumlar için yeşil zeytin kullanabilirsiniz. 
 • Yeşil zeytinin yağı da insanlar için büyük faydalar sağlamaktadır. Kalp sağlığının korunması için son derece etkili olan zeytinyağı, yeşil zeytinden elde edilebilir. 
Bazı insanlar yeşil zeytini, siyah zeytinden ok daha fazla sevmektedir. Son derece sevilerek tüketilen yeşil zeytin, insanlarda son derece önemli etkiler göstermektedir. Sizlerde hem kendiniz için hem de çocuklarınız için evinizde yeşil zeytin bulundur. Özellikle yeşil zeytin insanlar arasında turşu yapılarak kullanıldığı için çok daha farklı lezzetle karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde birçok insan kolesterolün düşürülmesi açısından düzenli olarak yeşil zeytin tüketmektedir. Yeşil zeytin, insanlarda kötü kolesterolün düşürülmesi için düzenli olarak kullanılmaktadır.
]]>
Petrol Yeşili https://www.yesil.gen.tr/petrol-yesili.html Sun, 09 Dec 2018 02:44:25 +0000 Petrol yeşili, Yeşil renkleri içerisinde benim en çok sevdiğim tonudur. Mavi renk ile yeşil rengin karışımı ile oluşan bu renkte yeşil renge göre mavi renk biraz daha fazla eklenerek elde edilir. son dönemlerin en çok kullanıl Petrol yeşili, Yeşil renkleri içerisinde benim en çok sevdiğim tonudur. Mavi renk ile yeşil rengin karışımı ile oluşan bu renkte yeşil renge göre mavi renk biraz daha fazla eklenerek elde edilir. son dönemlerin en çok kullanılan kış renklerinden birisidir. petrol yeşili geçtiğimiz kış ayında yine aynı moda akımı içerisinde çok fazla kullanılmıştır. 

Özellikle sarı saçlı, kızılımsı havuç renkli saçlı veya kumral renkli saçı olan bayanlara çok yakışan bu renk gerekli aydınlatıcı renkler ile kombinlendiğinde çok dikkat çekici bir renk olur. Genelde buğday tenli bayanların ve beyaz tenli bayanların seçtiği bu renk açık renklerle kullanıldığında olduğundan çok daha güzel bir görünüm alır. Son dönemlerde özellikle Türk bayanları evliliğin ilk adımı olan nişan kıyafetlerinde çok sık kullandığı bir renktir. 

Petrol yeşili gibi bir çok yeşil renginin insanlar üzerinde olumlu olumsuz bir çok etkisi vardır.
 • Yeşilin rahatlama ile getirdiği umursamazlık durumu,
 • Yorgunluk hissi ve tembelliği,
 • İnsanlarda kıskançlık duygusu yaratması gibi psikolojik olumsuzlukları vardır. 
Yeşilin bin bir envayi renginden bir tanesi olan bu yeşil renk koyu oluşundan ötürü yazın pek tercih edilen bir ton değildir. Yeşil rengi seven bayanlar toprak renklerinin hepsini çok rahat yakıştığı ve dikkat çekici yaptığı bayanlardır genelde ama, bazen giyimdeki hataları umursamayanlarda kullanırlar. Bu durumda kendi başına çok güzel olan bu renk yanlış kullanım yüzünden vasatın altında bir görünüm sergileyebilir. 

Petrol YeşiliPetrol Yeşil rengi, insanlara hissettirdiği doğanın o muhteşem görüntüsünü kendi üzerilerinde hissetmek isteyenlerin tercih ettiği bir renktir. Doğanın kıyafeti dediğimizi yeşil renginin, yumuşak yapısı, giyen kişide hem bir doğa dokunuşu gibi, hemde  sert, alımlı bir duruşu vardır. 

Petrol yeşili giyen kişilerin normal hayatlarındaki karakteristik yapıları hissettirdiği tembellik hissi yüzünden, zaten tembel ve ağır olan insanlarda dahada arttırıcı özellik gösterdiğinden bu tür insanların petrol yeşilinden, hatta yeşilin bütün renklerinden uzak olan ortamlarda iş hayatlarını ve ev yaşantılarını devam ettirmelerinde yarar vardır. Aksi takdirde her iki ortamda da vasatın altında bir iş gücü sergileyeceği için iş yapma konusunda büyük sıkıntılar yaşarlar. Yeşilin renklerinin hepsi güzeldir ama petrol yeşilinin asaleti her zaman daimdir. Renkli günleriniz olsun. 
]]>
Su Yeşili Rengi https://www.yesil.gen.tr/su-yesili-rengi.html Sun, 09 Dec 2018 09:41:23 +0000 Su yeşili rengi, en fazla bahar ve yaz aylarında kullanılan bir renktir. Buna Mint yeşili de diyebilirsiniz. Bahar ve yaz geldiğinde giysilerde yaygın şekilde tercih edilir. Deniz kenarında, yürüyüşte, akşam gezintilerinde, özel Su yeşili rengi, en fazla bahar ve yaz aylarında kullanılan bir renktir. Buna Mint yeşili de diyebilirsiniz. Bahar ve yaz geldiğinde giysilerde yaygın şekilde tercih edilir. Deniz kenarında, yürüyüşte, akşam gezintilerinde, özel davetlerde bu rengin hakim olduğu kıyafetler tercih edilirse, son derece rahatlatıcı bir etki yaratılır. İnsanlara yazın gelişini müjdeler gibi tatlı bir huzur verir su yeşili rengi. Pastel renk diye tabir edilen renklerin belki de en güzelidir. İnsana verdiği enerji, huzur direkt olarak ruhsal durumunu düzeltir. Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından da onaylanmış bir durumdur. Bazı renkler kişiyi kara kara düşünmeye sevk ederken, bazıları da içini kıpır kıpır yapar. İşte su yeşili rengi de ikinci kategoride değerlendirilebilir. Su yeşili rengi giysiler giydiğiniz zaman, su yeşili renginin hakim olduğu bir ortamda bulunduğunuzda içiniz kıpır kıpır olur. Huzurlu olursunuz, kendinizi bir anda sorunlardan kurtulmuş gibi hissedersiniz. Bu nedenle daha yaz gelmeden su yeşili rengiyle kombine edilmiş yeni trend giysiler vitrinleri süslemeye başlar. Bu insanlara alışverişi çağrıştırır, giysilerin satışını bile kolaylaştırır. İnsanlar birbirinden görerek, su yeşili rengindeki giysileri daha kolay almaya karar verirler.

Su yeşili rengi sadece giysilerle yaşamımıza girmez. Aynı zamanda mekanların tercih edilen renkleri arasındadır. Evinizin su yeşili rengiyle boyandığını hayal etmeniz bile sizi rahatlatacaktır. Huzurlu bir ortamda olduğunuzu hissedeceksiniz. Zevk sahibi kişiler rahatlama, sakinlik gibi isteklerini yerine getirecek bu rengi özellikle yatak odaları için tercih edebilirler. Rahat bir uyku için bu renk bulunmaz bir tercihtir. Yemek odaları ve salon içinde tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz. Uyumlu mobilyalarla yapacağınız güzel bir kombin evinizin havasını değiştirebilir. Su yeşili rengi evinizi daha ferah yapar, bir derinlik kazandırır.Su Yeşili Rengi

Su yeşili rengi aynı zamanda takılarında vazgeçilmez renklerinden biridir. Bayanların zevkle taktığı bileklikler, kolyeler, yüzükler, küpeler, saç tokaları gibi aksesuarlar su yeşili rengi kullanılarak yapılabilir. Her türlü aksesuar ile mükemmel bir uyum yakalayan bir renktir. Bu yüzden her sene yeni trend ürünlerde tercih edilir. Bayanların şıklığını tamamlayan bir unsur olarak su yeşili rengi yaşamımıza kolayca girer.
]]>
Yeşil Bitkiler https://www.yesil.gen.tr/yesil-bitkiler.html Sun, 09 Dec 2018 23:35:54 +0000 Yeşil Bitkiler, Bitki hücresinin sitoplazmasında dağınık halde bulunan koloroplastlardaki pigmentlere klorofil denir. Klorofil bitkilerdeki yeşil rengi oluşturan ana maddedir. Yeşil bitkilere şöyle bir göz atalım: Yeşil Bitkiler, Bitki hücresinin sitoplazmasında dağınık halde bulunan koloroplastlardaki pigmentlere klorofil denir. Klorofil bitkilerdeki yeşil rengi oluşturan ana maddedir. Yeşil bitkilere şöyle bir göz atalım:

Yoğurt Otu: Yoğurt otu, kökboyasıgiller familyasına aittir. Eskiden peynir yapımında kullanıldığı için bu adı almıştır. Ana vatanı Asya ve Avrupa'dır. Ülkemizde de birçok yerde yetişmektedir. Bu bitki türü yeşil ve beyaz renkli olup, çiçekleri salkım şeklinde, sapları da uzundur. Bala benzeyen tatlı bir kokusu vardır. fakat tadı acıdır. Yapılan kazı çalışmalarında daha eski dönemlerde yoğurt otuna ait tohum kalıntılarına rastlanmıştır. Faydaları ise; kanı temizler, idrar söktürücü özelliğe sahiptir, uykusuzluğa iyi gelir, ağız içi yaralarını tedavi eder.

Yeşil Yulaf: Otsu bir tahıl bitkisi olan yeşil yulaf buğdaygiller familyasındandır. Ana vatanı Avrupa ve Asya'dır. Ülkemizde de belli bölgelerde yetiştirilir.(Ege, Marmara ve İç Anadolu Bölgesi). Serin ve nemli iklimleri sever. Yeşil yulaf iyi bir besin kaynağıdır. İçeriğinde mineral, nişasta, protein bulunur. Eski dönemlerin en meşhur yemeklerinden biri yeşil yulaf lapası idi. Faydalarına değinecek olursak; bağırsak hastalığı, stres, uyku problemi, kan şekerini düşürmeye, vücut direncini artırma etkisi büyüktür.

Reyhan: Deniz kıyısı olan bölgelerde yetişen reyhan, ballıbabagiller familyasına aittir. Hindistan'da yetişmektedir. Fakat asırlar önce Ortadoğu'ya tıbbi amaçlı getirilmiştir. Birçok ülkede kokusu ile ünlü bir bitkidir. Faydası ise; mide bulantısı, öksürük, ağız içi yaralarına iyi geldiği bilinir.

Melisa: Dört mevsim yeşilliği ile bilinen melisa, nane familyasındandır. Güney Afrika ve Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. İnsana hafiflik hissi veren limon kokusuna sahiptir. Eski dönemlerde tütsü olarak kullanılmıştır. Faydaları; baş ağrısı, stres ve yorgunluk, gaz sancısı, depresyon, ateş düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yeşil BitkilerKurt Pençesi: Çok yıllık ve her mevsim yeşil olan kurt pençesi gülgiller familyasına aittir. Ana vatanı Kuzey Amerika, Avrupa ve Anadolu'dur. Ülkemizde de birkaç şehirde yetişmektedir.( Çoruh, Trabzon, Rize). Genellikle dağların nemli bölgelerinde yetişir. Yapılan kazılarda fosillerine rastlanmıştır. Önemli bir uyarıda bulunmalıyız ki bu bitki tedavi amaçlı kullanılacaksa muhakkak bir uzmana danışılmalıdır. Faydaları; nefes darlığına, eklem ağrısı ve kramplara iyi geldiği bilinir.

Yeşil Çay: Kuvvetli ana köke sahip bu bitki çaygiller familyasındandır. Yurt dışında Japonya ve Çin'de, ülkemizde ise Trabzon ve Rize'de yetişmektedir. İlk kullanımı milattan öncesine dayanmaktadır. Faydaları; diş çürüğünü önler, zayıflatır, kalp hastalığına iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır.

Nane: Kuvvetli kokusu ile bilinen nane ballıbabagiller familyasına aittir. Akdeniz bölgesinde yetişen nane ülkemizde hemen hemen her yerde yetişmektedir. Hem taze hemde kurutularak tüketilir. Ayrıca tarih boyunca parfüm imalatında yararlanılmıştır. Faydaları; grip, mide ağrısı, stres, ağız kokusu ve astıma iyi geldiği bilinir.

Ihlamur: Yürek şeklini andıran yaprakları bulunan bu bitki ıhlamurgiller familyasındandır. Kuzey Yarımküre'de yetişir. Ülkemizde ise her bölgede yetişebilir. Kendine has güzel bir kokuya sahiptir. Soğuk algınlığı, migren ağrıları, karaciğer rahatsızlığı ve göğüs yumuşatmaya iyi gelir.

]]>
Koyu Yeşil https://www.yesil.gen.tr/koyu-yesil.html Mon, 10 Dec 2018 12:24:02 +0000 Koyu Yeşil, İnancımıza göre cennet rengi yeşildir. Bu durumda Dünyamızı cennetin küçük bir parçası olarak düşünebiliriz. Her ne kadar şehirleşmenin hızla gelişmesi ile beton binalar yeşil alanların yo
Koyu Yeşil, İnancımıza göre cennet rengi yeşildir. Bu durumda Dünyamızı cennetin küçük bir parçası olarak düşünebiliriz. Her ne kadar şehirleşmenin hızla gelişmesi ile beton binalar yeşil alanların yok olmasına yol açsa da etrafınıza baktığınızda yeşil görmek istiyorsanız kaldırım kenarları ve parklar koyu yeşil alanlar ile doludur. Koyu yeşil renk Güneş ışığını yansıtmadığı için insan gözünü hiç rahatsız etmez, içinde kötü mistik çağrışımlar yapmaz. Bu nedenle huzur vericidir. Bunun yanında somut ve soyut kavramları da içinde barındırır. İlk canlanma yeşermek olarak ifade edilirken insanlar da psikolojik bir canlanma ortaya çıkar. Bunun yanında gerçekten de canlının büyümesi için yeşermesi gerekir ki bu da bitkilerde büyüme olarak insanlarda bereket kendini gösterir.
 
Koyu yeşil renk nasıl elde edilir
 
Renk skalası sonsuzdur, uygun renk karışımları yapıldığında istenilen rengi elde etmek mümkündür. Doğada bulunan ana renkler sarı, kırmızı ve mavi olmak üzere üç tanedir. Diğer renkler karışımlardan meydana gelir. İstenilen rengin deneme amacıyla elde etmeye çalışıyorsanız. Bir kap içine bir çay kaşığı ana renk konur,  üzerine yarım çay kaşığı başka bir ana renk konur, böylece değişim takip edilir. Eğer yapacağınız bir iş için renk elde etmek istiyorsanız, deneme işini unutun ve tecrübe edilmiş karışım oranlarını bulun. Koyu renk karışım oranı ise;
 
Ana renklerden olan sarıdan yarım çay kaşığı, maviden bir çay kaşığı boya bir kap içinde karıştırılır, meydana gelen karışım sarı yeşil şeklini alacaktır. Devamında mavi renk seviyesinin artırılması ile öncelikle yeşil daha sonra koyu yeşil ortaya çıkacaktır. İhtiyacınıza göre renk ilave ederek koyu renk elde edebilirsiniz. Böylece gereksiz boya stokundan da kurtulmuş olursunuz.
 
Koyu YeşilKoyu yeşil renk nerelerde kullanılır
 
İnsan bedeninde kalbin bulunduğu bölgeye yeşil alan adı verilir. Duygusal enerji vücuda bu bölgeden yayılır. Hastanelerde bol bol bu renk kullanılır. Doktor ve hemşire kıyafetleri, ameliyat elbiseleri koyu yeşildir. Bunların anlamı hastaya yaşamsal enerji vermekter. Koyu yeşil bahar, tabiat ve yaşama arzusunun rengidir. Koyu yeşil rengin güven verici özelliğinden dolayı başta bankalar olmak üzere güvene ihtiyacı olan bir çok şirket markası veya simgesi koyu yeşil renklidir. Paranın rengi yeşildir, Dünya ekonomisene yön veren para birimi Dolar'ın rengi koyu yeşildir, bu durum tesadüf değildir. Koyu yeşil yaratıcılığı ve canlılığı körükleyen bir renktir. İştah açıcıdır, büyük lokanta ve alış veriş merkezlerinin çoğunun rengi yeşildir.
 
Koyu yeşil renk parkların ve bahçelerin rengidir. Yeşil alanlarda fazlaca vakit geçiren insanların mide rahatsızlığını daha az çektiği biliniyor. Koyu yeşil renk özgürlüğünde simgesidir. Yatak odalarında kullanıldığında rahatlık verir. Koyu yeşil aynı zamanda vejeteryan anlamı taşır. Koyu yeşil sağlık demektir. Ülkemizde faaliyet gösteren Yeşilay kurumunun amacı; alkol ve sigaranın sağlığa olan zararının önlenmesi için çalışmalar yapmaktır.
 
Koyu yeşil renge uzun süre bakıldığında gözdeki bazı sinirleri devre dışı bırakmaktadır.Yeşile bir süre bakıldığında yeşilin siyah pasif bir renge dönüştüğünü göreceksiniz. Bu nedenle dikkat isteyen önemli yerlerde yeşil kullanılmaz. Koyu yeşil renk asker üniformalarının vazgeçilmez rengidir. Özellikle parlamaması, düşmana yer belli etmemesi ve cephe de arazinin çoğunlukla yeşil oluşu üniformaların koyu yeşil renkten hazırlanmasına neden olmuştur. Bunun yanı sıra soda şişelerinin koyu yeşil oluşunun nedeni de yine koyu yeşil rengin güneş ışığından en az etkilenen renk olmasındandır.
]]>