Gebelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Gebelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yeşil Akıntı

Hamilelikte akıntı görülmesi normal bir durumdur. Anne adaylarının çoğunda ortaya çıkan vajinal akıntı, östrojen hormonunun yükselmesinden dolayı rahim boynu salgı bezlerinin salgısının artmasına bağlıdır. Genellikle fizyolojik akıntıdır ve zararsızdır. Bu nedenle tedaviye gerek duyulmaz. Ancak, hamile kadınları en çok rahatsız eden ve telaşlandıran durumlardan biri vajinal akıntılardır. Gebeliğin başında başlar ve sonuna doğru artış gösterir. Aslında, gebelik öncesi görülen adet dönemindeki akıntılardan pek farkı yoktur. Kadınlarda görülen bir miktar akıntı günümüzde normal kabul edilmiştir. Fakat yine de bu akıntının fizyolojik mi yoksa bir enfeksiyona bağlı mı ortaya çıktığından emin olmak lazımdır. Fizyolojik dediğimiz akıntılar renksiz ve kokusuzdur. Enfeksiyon durumlarında ise akıntının rengi sarı-yeşil renkte, peynirimsi bir kıvamda ve kokulu olabilir. Bu durumlara ek olarak kaşıntı ve yanma gibi başka problemler de hissedilebilir.

Gebelikte Yeşil Akıntı Neden Olur?

Kadınların çoğu vajinal akıntılardan dolayı doktora başvurmaktadır. Doğurganlık yaşına gelmiş her kadında bu tür akıntılar görülür. Vajinal akıntı ile salgılanan asitler sayesinde zararlı bakterilerin üremesi önlenir ve normal vajina florası korunur. Ancak bazı akıntılar vajinal enfeksiyonların habercisi olabilir. Özellikle gebelik ile mantar mikrobu artış gösterir. Bazen bir neden olmaksızın vajinaya tatbik edilen su, alınan antibiyotikler veya stres bile vajinada enfeksiyona yol açabilir. Hamilelik döneminde değişim gösteren glikojen miktarı mantar enfeksiyonlarına uygun ortam hazırlar. Diğer enfeksiyonlara neden olan mantar tedavi edilebilir bir problemdir. Ciddi bir rahatsızlık olmasına rağmen mantar enfeksiyonu bebeğe kadar ulaşmaz ve zarar vermez.

Gebelik öncesi ve gebelik boyunca vajinada akıntıya neden olan bakteri enfeksiyonu da ortaya çıkabilir. Bu bakteri çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşır. Gebelikte görülen yeşil akıntının ilk nedenlerinden biridir. Erken doğuma sebep olabilir. Tedavi edilmezse bebeğe ulaşma ihtimali olduğu için fark edildiği zaman doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Yeşil akıntı, cinsel ilişki sırasında ve idrar yaparken rahatsızlık verebilir. Yeşil akıntı ile birlikte ateş, kusma, bulantı, karın ağrısı ve nabız düşmesi varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman doktor ve jinekologlar tarafından muayene sonucu kültür yolu ile teşhis konulur ve ilaç tedavisine başlanır. Hamilelikte birçok ilacın kullanılması sakıncalı ve yasak olmasına rağmen, akıntı sebebi ile verilen ilaçların herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Aksine, vajinadaki iltihabın doğum esnasında bebeğe geçmesi engellenir ve bebeğin doğduktan sonra pamukçuk olma riski düşürülür. Unutmayalım ki, hiçbir doktor bebeğinize zarar verecek bir ilaç tavsiye etmez. İlaçların yanı sıra vajinal temizliğe de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle havuz ve duş yerlerinin hijyenik olması lazımdır. Gün içinde sık sık iç çamaşırlarınızı değiştirmeli ve pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir. Vajina içi sabun veya şampuan gibi kimyasallarla yıkanmamalıdır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır. Parfümlü tuvalet kağıtlarından uzak durulmalı ve tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Genital bölge kuru tutulmalıdır. Yeşil akıntının tedavi edilmesi, annenin rahat olabilmesi, bebeğin iltihaplanmaması ve sağlıklı cinsel ilişki için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Açık Yeşil Renk Tonları

Açık Yeşil Renk Tonları

Haber Bülteni

Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Nil Yeşili Rengi Oluşumu

Nil Yeşili Rengi Oluşumu

Yeşil Rengin Tonları

Yeşil Rengin Tonları

Kıymalı Yeşil Mercimek Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Yeşil Mercimek Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Mercimek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zümrüt Yeşili Rengi

Zümrüt Yeşili Rengi