Yeşil Çay Tansiyon Etkisi
15 Mayıs 2024

Yeşil Çay Tansiyon Etkisi

Yeşil Çay Tansiyon, Sağlıklı yaşam için her gün her gün bir bardak içmeye çalıştığımız yeşil çay, siyah çayın yavaş kurutulmuş halinden başka bir şey değildir. Çay yaprakları toplandıktan hemen sonra fırınlanıp kavrularak kurutulduğunda, yeşilliğini muhafaza ederek içtiğimiz yeşil çaya dönüşür. Yeşil çayın faydaları oldukça fazladır, fakat aşırı tüketimi çeşitli sorunlara yol açabilir. Rahatsızlığı ortaya çıkaran madde Yeşil çayın içinde bulunan kafeindir. Bu nedenle tansiyon hastaları kullanırken dikkat etmeliler. Ülkemiz yeşil çay üretimi bakımından Dünya'da 5. Sıradadır. Bu nedenle çay tüketimi ülkemizde oldukça yaygındır. Son yıllarda yapılan bilinçlendirme kampanyaları ve çay tüketiminin sağlık üzerindeki etkileri araştırılmış çeşitli sonuçlara varılmıştır.

Yeşil Çayın Tansiyona etkisi nasıldır?

Tansiyon, atardamarlara kalbin kan ile uyguladığı basınç ve damarların tepki olarak uyguladığı basıncı ifade eder. Kalbin ilk uyguladığı basınç büyük tansiyon, atardamarların tepki olarak uyguladığı basınç ise küçük tansiyon alarak isimlendirilir. Yapılan araştırmalar da vitamin bloke eden bazı blokerlerin ilaçların emilimini zorlaştırdığı anlaşılmıştır. Özellikle yüksek tansiyon hastası olup ta, tansiyon hapı kullanan kişilerin yeşil çay tüketimini doktor kontrolünde sağlamaları gerekmektedir.

Yeşil çay tansiyonu neden yükseltir?

Yeşil çay içen kişilerin kanlarında yapılan tahlillerde alınan ilaçlara ait etken maddelerin çok az olduğu görülmüştür. Bununla birlikte özellikle greyfurt meyvesi olmak üzere bazı meyvelerin ilaç etken maddelerini yok ettiği ve hastanın ilaç faydası görmediği tespit edilmiştir. Hastanın yeşil çaydan bu kadar etkilenmesi için günde iki bardaktan fazla içilmesi gerekir. Yeşil çayın içinde bulanan kafein tansiyonu yükseltmektedir. Yeşil çay bağırsakların iç çeperini örten zar hücrelerine etki ederek damarların esnekliğinin azalmasına böylece tansiyonu yükseltmesine neden olmaktadır. Tabi ki içerdiği yüksek antioksidan ve diğer vitaminler yeşil çayın zararından çok yararını olduğunu göstermektedir.

Yeşil çay içmek isteyen kişiler eğer hasta ve ilaç alıyorlar ise; ilaç alımı ile yeşil çay içimi arasında en az dört saatlik bir zaman diliminin geçmesi gerektiğini belirtmektedirler. Yeşil çaylar ve besin takviyeleri herkes için uygun olmayabilir. Yeşil çay ve benzeri antioksidanların yan etkileri çok güçlü hissedilebilir. İlaç sanayi, ilaç yapımında yeşil çay, bitki özleri vb. Antioksidan yüklü ürünleri kullanmaktadır. Bu nedenle tansiyonun yanı sıra şekeri olan kişiler de yeşil çay kullanımı için doktora danışılmalı, içilen çayın özellikleri bilinmelidir.

Tansiyon düşüklüğüne yeşil çay iyi gelirmi?

Yeşil çayın içinde bulunan flavnoid, beyin nöronları üzerinde etki yaparak Alzheimer hastalığı oluşumunu engellemektedir. Bunun nedeni hastalığın ortaya çıkmasına neden olan vücudun ürettiği çeşitli enzimleri bloke ederek hastalığın ilerlemesini durdurması ve yavaşlatmasıdır. Düşük tansiyon hastaları güçlü antikor içerikli yeşil çayı içtiklerinde damar yapılarında meydana gelen esneklik seviyesinin artması sonucu, tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca böbrekler tarafından salgılanan tansiyon oluşumuna neden olan bir enzimin etkisini azalttığı görülmüştür.

Tansiyon düzenleyen yeşil çay nasıl yapılır?

Bir fincan yeşil çay için 5 gr veya bir çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı kullanmak gerekir. Çayın dem kalitesinin iyi olması için iyi su kullanmak gerekir. Öncelikle su kaynatılır, belirtilen ölçülerde yeşil çay kaynayan su içine atılır. 5 dakika sonra çayınız içime hazır olacaktır. Bir başka demleme şeklinde ise fincan üzerine konan süzgeç üzerine bir çay kaşığı yeşil çay konur, üzerine kaynar su dökülerek biraz daha hafif yeşil çayınız içime hazır hale gelir. Yeşil çayın demlenirken, kaynamış ve 80 derece olmuş su içinde demlenmesi daha iyi lezzet verecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yeşil Göz Rengi ve Tonları

Yeşil Göz Rengi ve Tonları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Yılan Türleri ve Özellikleri

Yeşil Yılan Türleri ve Özellikleri

Yeşil Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Açık Yeşil Renk Tonları

Açık Yeşil Renk Tonları