Yeşil Çay Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Yeşil Çay Kalori, Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M. Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin İmparatorunun önünde duran kaynayan suyun içerisine düşmüş. Yaklaşık 5000 yıldır Çin Japonya ve Hindistan medeniyetleri tıbbi tedavi için kullanılmıştır. Yeşil çay, güçlü antioksidan içeriğine sahiptir. Günde 2 veya 3 fincan tüketilebilir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olduğuna dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.

Yeşil çay kalori bakımından 1 fincan yeşil çayın kalorisi 2 ila 5 kalori olmakla beraber şekersiz içilen yeşil çayın kalorisi (Sıfır) 0'dır. Eğer günde 2 fincan tüketilir ise yeşil çay metabolizmayı hızlandırması olayında antioksidan içeren bir içecek olduğu için hücrelere zarar veren ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açan maddelerle savaştığı biliniyor. Aynı zamanda günde 3 fincan düzenli olarak tüketildiği zaman yeşil çay enerji verir. Bu sayede daha çok egzersiz yapılmasına ve daha çok kalori yakılmasına yardımcı olur. Bunun dışında yeşil çay ile kilo verme sürecinde, en fazla bel bölgesinde yer alan yağlanmış olan bölgelerin eridiği tespit edilmiştir. Bu konuda yapılan araştırmalar üzerine yeşil çayın açlık hissini bastırarak, metabolizmayı hızlandırdığı şeklinde ve güçlü antioksidan etkisiyle beraber yağı parçalayarak oluşmasına engel olduğu yönünde sonuçları bulunmaktadır. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engelleyen yeşil çay bu sayede kalp krizi riskini de azaltır.

Yeşil Çayın Hazırlanması; Yeşil çay farklı şekillerde hazırlanabilir. Hazırlanan bu içecek yapraklarından ayrılır. Sonra steril olmuş bir şişe içinde buzdolabında saklanabilir. Küçük miktarlarda hazırlanması daha uygun olur. Bir büyük fincan yeşil çay için; 1 litre kaynamış suyun içerisinde 20 dakika demlenir. 100 gram yeşil çay için; Yarım litre suda oda sıcaklığında en az bir saat kalacak şekilde demlemek için bekletilir. Bu çayın yaprakları açısından kaynar suyla haşlanıp, yanmadığı sürece vitamin bakımından da zengindir.

Yeşil Çayın Faydaları; Yeşil çay insan ömrünü uzatır. İnsan sağlığına çok faydalıdır. Kalp rahatsızlığı olanlar için, obezite, Parkinson, Alzheimer gibi bazı kanser hastalığının türlerinde yeşil çay çok faydalıdır. Bakteriyel ve viral hastalıklara karşı direnç sağlar. Ayrıca kemik ve mineral yoğunluğunu artırır. Bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Grip belirtilerini ve soğuk algınlığını yok etmede önemli bir yardımcıdır. Özellikle pankreas, yumurtalık, kolerektal, kolon ve prostat kanseri gibi çeşitli türlerine karşı çok faydalıdır. Üstelik iltihapları ve ödemleri engeller. İnmeyi engellemede etkilidir. Damar hastalıklarını önlemede son derece faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil Yılan Türleri ve Özellikleri

Yeşil Yılan Türleri ve Özellikleri

Açık Yeşil Renk Tonları

Açık Yeşil Renk Tonları

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Mercimek Diyeti Listesi

Yeşil Mercimek Diyeti Listesi

Gebelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori?