Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?
21 Haziran 2024

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yeşil çay, faydalı bir içecek olarak sıkça tüketilse de aşırı ve bilinçsiz kullanımı beden sağlığına zarar verebilir. Bitkisel çaylar ve bitkisel besinler herkes için uygun olmayabilir. Çünkü bitkisel çaylar, bazı durumlarda tıpkı kullanılan tıbbi ilaçlar gibi vücuda etki yaparak kuvvetli yan etkilere yol açabilir. Günümüzde tıbbi olarak üretilen ve kullanılan ilaçların bir kısmı bitkilerden elde edilmekte ya da içeriğinde belli oranlarda bitki özleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bitki çayı içerken içeriğinde nelerin bulunduğuna, bitkinin özelliklerine dikkat edilmelidir. Ayrıca düzenli kullanılan ilaçlar varsa, tüketilen bitki çayının bu ilaçlarla etkileşim yaratıp yaratmadığına dikkat edilmelidir. Yeşil çay sağlığa zararlı bir çay değildir; ancak günde 4-5 bardak yeşil çay tüketildiğinde bazı zararlarıyla karşılaşmak mümkündür. Yeşil çay, diğer bitki çaylarında olduğu gibi çok basit yöntemlerle hazırlanabilir. 1 fincan yeşil çay elde etmek için 5 gram kurutulmuş yeşil çay kullanmak yeterli olur. Kaynamış suyun içine eklenerek 5 dakika demlenir ve tüketilebilir. Tadını yumuşatmak için limon kullanılabilir.

Sindirim:

Aşırı ve bilinçsiz şekilde yeşil çay tüketmek sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler. Mide bulantısı, kabızlık, karın ağrısı ve reflü gibi şikayetlere yol açabilir. Bazı durumlarda aşırı yeşil çay tüketimi şiddetli diyareye yol açabilir. Yeşil çayın fazlası vücuttaki demir mineralinin emilimini önleyebilir. Dolayısıyla demir eksikliği nedeniyle kansızlık yaşanabilir. Özellikle kansızlık için tedavi gören kişiler yeşil çay tüketiminden kaçınmalıdır.

Psikolojik Etkisi:

Günlük 3 fincanın üzerinde yeşil çay tüketen kişilerde belli bir süre sonra psikolojik anlamda sıkıntılar yaşanabilir. İçeriğinde bulunan kafein, kaygı ve stresi arttırır.

Kafein:

Uzun süre ve fazla miktarda yeşil çay tüketmek kafein içeriği nedeniyle baş ağrısı, baş dönmesi, titreme, kalp ritim bozukluğu, zihin bulanıklığı, kulak çınlaması gibi problemlere yol açabilir.

Kanama:

Yeşil çayın kanama riskini artırıcı etkisi bulunmaktadır. Şayet kanama bozukluğu problemi yaşanıyorsa yeşil çay tüketiminden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda adet döneminde kanama miktarını artırabileceğinden bu dönemlerde yeşil çay içimine ara verilmelidir.

Şeker Hastalığı:

Yeşil çayın içeriğinde barındırdığı kafein, kan şekeri düzeyinde dalgalanmalara sebep olabilir. Şeker hastalarının yeşil çay içerken dikkat etmeleri gerekir. Bu hasta grupları mutlaka yeşil çay tüketimi için doktora danışmalıdır.

Kan Basıncı:

İçeriğinde yer alan kafein, kan basıncının artmasına yol açabilir. Ayrıca çarpıntı ve kalp atışında düzensizlik meydana gelebilir.

Kemik Sağlığı:

Yeşil çayı fazla tüketmek ya da yeşil çay kapsüllerini fazla kullanmak, idrarla birlikte vücuttan fazla protein atılmasına yol açabilir. Özellikle osteoporoz hastalarında ciddi sıkıntıya yol açabilir.

Glokom:

Aşırı yeşil çay tüketimi gözde basıncın artmasına ve dolayısıyla glokom belirtilerinin artmasına sebep olabilir.

Gebelik ve Emzirme Dönemi:

İçeriğindeki kafein nedeniyle yeşil çayın gebelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kullanılan İlaçlar:

Kullanılan bazı ilaçlar, tüketilen yeşil çayla etkileşime girebilir. Kullanılan ilaçların etkisini artırarak istenmeyen tablolar ortaya çıkabilir. Yeşil çayla etkileşim yaratan ilaçların bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Antibiyotikler
 • Klozapin
 • Kalp ilaçları
 • Simetidin
 • Lityum
 • Dipiridamol
 • Antidepresanlar
 • Kemoterapi ilaçları
 • Diyabet ilaçları
 • Tansiyon ilaçları
 • Östrojen takviyeleri-doğum kontrol hapları
 • Nikotin bandı
 • Kan inceltici ilaçlar
 • Warfarin
 • Verapamil
 • Disulfiram
Yeşil çay, içerdiği vitamin ve mineraller, antioksidanlar sayesinde birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir çay türüdür. Bu rahatsızlıklarda yaşanan şikayetleri azaltsa da, tüketiminde olası yan etkilerden korunmak için dikkatli olunmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mint Yeşili Renk Tonları

Mint Yeşili Renk Tonları

Zümrüt Yeşili Rengi

Zümrüt Yeşili Rengi

Yeşil Mercimek Erişteli Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Erişteli Tarifi ve Malzemeleri

Bebeğin Kakasının Yeşil Olması'nın Nedenleri?

Bebeğin Kakasının Yeşil Olması'nın Nedenleri?

Yeşil Yumurta Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Yumurta Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yeşil Mercimek Diyeti Listesi

Yeşil Mercimek Diyeti Listesi