Yeşil Böcek Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Yeşil Böcek Türleri ve Özellikleri

Yeşil böcek, diye bildiğimiz böcekler başkalaşım geçiren böceklerdendir. Gelişim evreleri sırasında değişime kademe kademe uğrarlar. Eklem bacaklılar sınıfından olan bu yeşil böcekler nezara viridula türü ve cinsindendir. Yetişmiş ergen olmuş bir yeşil böcek ortalama on beş mm. Boyuna kadar ulaşabilir. Nimfleri ergine benzer ve yeşil ile kahve rengi arasında renkleri vardır. İlk yumurtlama dönemlerinde toplu halde bulunurlar ama sonrasında dağılım gösterirler. Ergin ve nimfler yani değişime uğrayanları bitkilerin ya da meyvelerin yaprakları ve gövdelerinden beslenerek hayatlarını devam ettirirler. Bir yıl içerisinde ortalama olarak üç kere döllenme yaparlar. Bitkilerin özleri ile beslenen bu yeşil böcekler enli ve sert bir yapıya sahiptirler. Yeşil böceklerin en belirgin özellikleri arasında dışarıya salgıladıkları pis kokularıdır.

Yeşil böceklerin bitkilere zararları nelerdir?
 • Bitkilerin öz suyunu emerler,
 • Gelişmekte olan meyvelerden beslendiklerinde sarı ya da beyazımtırak lekeler oluştururlar.
 • Olgunlaşmış meyvelerde zarara uğrattıkları yerlerin rengi daha açık olur.
 • Meyvenin bozulmasına sebep olur.
 • Meyvenin kendi normal dokusuna göre daha sert bir yapı içerisine girer.
 • Meyve üzerinde süngerimsi bir görüntü yaratır.
Yeşil böceklerin en çok zarar verdiği gıdalar
 • Domates,
 • Patlıcan,
 • Biber,
 • Fındık,
 • Fasulye ve Börülcedir.
Bu böceklerin bir başka çeşidi vardır ki oda fındık yeşil kokarcası olarak adlandırılır. Bu yeşil böcek özellikle fındık ağaçlarındaki fındıklara çok büyük zararlar verir. Fındık yetiştiriliği olan Türkiye ve İtalya'da bu böcek türü ile ilgili birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Bu yeşil böceğin yumurtaları fıçı şeklinde ve ilk yumurtlamanın konulduğu yerde yeşil haldedir. Zamanla açılan rengi neredeyse morumsu bir görünüm alır. Her bir yumurtanın olgunlaşıp kırılma dönemi sekiz gün kadardır. Kümeler halinde bırakılan yumurtaların hepsi kendi kümeleri içerisinde aynı zamanda açılırlar. Yumurtaların sağlıklı doğanları ortalama olarak %98 civarındadır.

Bu fındık yeşil kokarcası olarak adlandırdığımız böceğin belirli nimf evreleri vardır bu evreler
 • Birinci dönem nimf (Evre): Baş göğüs duyargaları ve bacakları siyah, karın bölümleri ise yeşildir. Üzerilerindeki renk ise siyah lekeler halindedir. Duyargaları dört segmentlidir.
 • İkinci dönem nimf: bu evrede siyah renk olan bölgeler zamanla abdomen yeşiline döner ve üzerinde kalın siyah bantlar oluşur. Dört adet olan duyargaları siyah renktedir.
 • Üçüncü dönem nimf: Baş ve göğüs artık koyu yeşil karnı ise daha açık yeşil rengini almıştır. Karın üzerinde kalın çizgileri bulunan ve yeşil böcek diye adlandırdığımız bu böceğin duyargalarından bir ve ikinci kısımlar yeşile, üçüncü kısım kırmızıya ve dördüncü kısım ise kırmızımsı bir kahverengiye dönüşür.
 • Dördüncü dönem nimf: Artık böcek tam rengi olan yeşili almıştır ve duyargalarının ilk üçü kırmızı renkte, dördüncüsü ise kırmızımsı kahve rengindedir.
 • Beşinci dönem nimf: Renk belirtileri olarak dördüncü dönemdeki gibidir. Ancak kanat izleri daha belirgin bir hal almıştır.
Yeşil böceklerden, bitki ve meyvelerinizi korumak için çevresinde olan yabani bitkileri temizlemeli ve çayır ormanlık alanlara yakın yerlere ekim yapılmamalıdır. Bitki başına beş ergin-nimf var ise mutlaka ilaçlama yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Su Yeşili Rengi Yapılışı

Su Yeşili Rengi Yapılışı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Yeşil Çay Kaç Kalori?

Yeşil Mercimek Diyeti Listesi

Yeşil Mercimek Diyeti Listesi

Nil Yeşili Rengi Oluşumu

Nil Yeşili Rengi Oluşumu

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Zümrüt Yeşili Rengi

Zümrüt Yeşili Rengi

Güncel

Yeşil Kart Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kart Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?