Koyu Yeşil Renkler Nasıl Elde Edilir?
15 Mayıs 2024

Koyu Yeşil Renkler Nasıl Elde Edilir?


Koyu Yeşil, İnancımıza göre cennet rengi yeşildir. Bu durumda Dünyamızı cennetin küçük bir parçası olarak düşünebiliriz. Her ne kadar şehirleşmenin hızla gelişmesi ile beton binalar yeşil alanların yok olmasına yol açsa da etrafınıza baktığınızda yeşil görmek istiyorsanız kaldırım kenarları ve parklar koyu yeşil alanlar ile doludur. Koyu yeşil renk Güneş ışığını yansıtmadığı için insan gözünü hiç rahatsız etmez, içinde kötü mistik çağrışımlar yapmaz. Bu nedenle huzur vericidir. Bunun yanında somut ve soyut kavramları da içinde barındırır. İlk canlanma yeşermek olarak ifade edilirken insanlar da psikolojik bir canlanma ortaya çıkar. Bunun yanında gerçekten de canlının büyümesi için yeşermesi gerekir ki bu da bitkilerde büyüme olarak insanlarda bereket kendini gösterir.

Koyu yeşil renk nasıl elde edilir?

Renk skalası sonsuzdur, uygun renk karışımları yapıldığında istenilen rengi elde etmek mümkündür. Doğada bulunan ana renkler sarı, kırmızı ve mavi olmak üzere üç tanedir. Diğer renkler karışımlardan meydana gelir. İstenilen rengin deneme amacıyla elde etmeye çalışıyorsanız. Bir kap içine bir çay kaşığı ana renk konur, üzerine yarım çay kaşığı başka bir ana renk konur, böylece değişim takip edilir. Eğer yapacağınız bir iş için renk elde etmek istiyorsanız, deneme işini unutun ve tecrübe edilmiş karışım oranlarını bulun. Koyu renk karışım oranı ise;
Ana renklerden olan sarıdan yarım çay kaşığı, maviden bir çay kaşığı boya bir kap içinde karıştırılır, meydana gelen karışım sarı yeşil şeklini alacaktır. Devamında mavi renk seviyesinin artırılması ile öncelikle yeşil daha sonra koyu yeşil ortaya çıkacaktır. İhtiyacınıza göre renk ilave ederek koyu renk elde edebilirsiniz. Böylece gereksiz boya stokundan da kurtulmuş olursunuz.

Koyu yeşil renk nerelerde kullanılır?

İnsan bedeninde kalbin bulunduğu bölgeye yeşil alan adı verilir. Duygusal enerji vücuda bu bölgeden yayılır. Hastanelerde bol bol bu renk kullanılır. Doktor ve hemşire kıyafetleri, ameliyat elbiseleri koyu yeşildir. Bunların anlamı hastaya yaşamsal enerji vermekter. Koyu yeşil bahar, tabiat ve yaşama arzusunun rengidir. Koyu yeşil rengin güven verici özelliğinden dolayı başta bankalar olmak üzere güvene ihtiyacı olan birçok şirket markası veya simgesi koyu yeşil renklidir. Paranın rengi yeşildir, Dünya ekonomisene yön veren para birimi Dolar'ın rengi koyu yeşildir, bu durum tesadüf değildir. Koyu yeşil yaratıcılığı ve canlılığı körükleyen bir renktir. İştah açıcıdır, büyük lokanta ve alışveriş merkezlerinin çoğunun rengi yeşildir.

Koyu yeşil renk parkların ve bahçelerin rengidir. Yeşil alanlarda fazlaca vakit geçiren insanların mide rahatsızlığını daha az çektiği biliniyor. Koyu yeşil renk özgürlüğünde simgesidir. Yatak odalarında kullanıldığında rahatlık verir. Koyu yeşil aynı zamanda vejetaryen anlamı taşır. Koyu yeşil sağlık demektir. Ülkemizde faaliyet gösteren Yeşilay kurumunun amacı; alkol ve sigaranın sağlığa olan zararının önlenmesi için çalışmalar yapmaktır.

Koyu yeşil renge uzun süre bakıldığında gözdeki bazı sinirleri devre dışı bırakmaktadır. Yeşile bir süre bakıldığında yeşilin siyah pasif bir renge dönüştüğünü göreceksiniz. Bu nedenle dikkat isteyen önemli yerlerde yeşil kullanılmaz. Koyu yeşil renk asker üniformalarının vazgeçilmez rengidir. Özellikle parlamaması, düşmana yer belli etmemesi ve cephe de arazinin çoğunlukla yeşil oluşu üniformaların koyu yeşil renkten hazırlanmasına neden olmuştur. Bunun yanı sıra soda şişelerinin koyu yeşil oluşunun nedeni de yine koyu yeşil rengin güneş ışığından en az etkilenen renk olmasındandır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yeşil Rengin Tonları

Yeşil Rengin Tonları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yeşil Mercimek Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Zümrüt Yeşili Rengi

Zümrüt Yeşili Rengi

Yeşil Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Fasulye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Fasulye Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Soğan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Soğan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Su Yeşili Rengi Yapılışı

Su Yeşili Rengi Yapılışı

Güncel

Yeşil Mercimek Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Mercimek Salatası Tarifi ve Malzemeleri